Czy warto wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

27.09.2022

Własne mieszkanie lub dom to marzenie niemal każdego z nas. Niestety, jego realizacja nie jest łatwa, a dla większości osób jedyną opcją pozostaje zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zanim złożysz wniosek o kredyt do banku, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego na temat warunków oferowanych przez instytucje finansowe, a także poznać definicje najważniejszych pojęć. Sprawdź czy warto wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem!

Od czego zależy oprocentowanie kredytu w 2022 roku?

Zanim odpowiemy na pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu, przyjrzyjmy się bliżej kwestii oprocentowania. To właśnie ono ma kluczowy wpływ na to, jaki będzie rzeczywisty koszt kredytu i ile pieniędzy zwrócisz bankowi. Czym ono jest?

Oprocentowanie to procentowy wskaźnik, który obrazuje koszt odsetek kredytu w skali roku. Jest naliczane w odpowiednich proporcjach do rat spłacanych przez kredytobiorcę i ma kluczowy wpływ na ich wysokość – w całym okresie kredytowania. Na oprocentowanie składają się:

  • stawka bazowa, której wysokość zależy od stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej – najczęściej parametr ten stanowi WIBOR 3M (stawka oprocentowania aktualizowana raz na 3 miesiące) lub WIBOR 6M (stawka oprocentowania aktualizowana raz na 6 miesięcy);
  • marża banku, czyli zysk, jaki osiąga instytucja finansowa udzielająca kredytu – zależy zarówno od polityki banku, jak też wysokości udzielanego kredytu czy wkładu własnego.

Instytucje finansowe udzielające kredytów mają wpływ wyłącznie na marżę. Stawka bazowa jest ustalana odgórnie, jednak w przypadku jej nagłego i drastycznego wzrostu, możliwe jest negocjowanie z bankiem wysokości marży i w efekcie obniżenie oprocentowania. Nie jest to częsta praktyka, jednak warto pamiętać o takiej możliwości, zwłaszcza dzisiaj, kiedy stopy referencyjne – w wyniku galopującej inflacji oraz sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie – rosną w bardzo szybkim tempie.

W naszym kraju możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem lub zmiennym. Zanim złożysz wniosek o finansowanie, sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania.

Na czym polega stałe oprocentowanie kredytu?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem opiera się na stałej stopie procentowej, na którą wpływu nie ma nawet zmieniający się WIBOR. Decydując się na takie finansowanie, możesz więc mieć pewność, że przez określony w umowie czas wysokość oprocentowania, a co za tym idzie comiesięcznych rat, nie ulegnie zmianie. Rozwiązanie to może zapewniać kredytobiorcy stabilność i sprawić, że będzie on spał spokojnie w przypadku szalejącej inflacji czy w perspektywie innych czynników zewnętrznych, które mają wpływ na stopy referencyjne.

Pamiętaj! Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem najczęściej obowiązuje przez określony czas. Większość banków oferuje go przez 5-10 lat, po czym dochodzi do zmiany na oprocentowanie zmienne. Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę jeszcze przed złożeniem wniosku o finansowanie i porównać oferty różnych banków.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem czy zmiennym – co się bardziej opłaca?

Kredyt o stałym oprocentowaniu to alternatywa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem kredytobiorców. Wynika to z rosnących stóp procentowych, których wysokość jest obecnie nawet kilkukrotnie wyższa od przewidywań, jakie miały miejsce jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Efekt? Szybki wzrost rat kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, na który nie była przygotowana większość kredytobiorców.

Dlaczego w takim razie większość osób decyduje się na zmienne oprocentowanie? Przede wszystkim ze względu na większą łatwość ich zaciągania – banki dużo chętniej udzielają takiego finansowania, oferując swoim klientom niższe koszty oprocentowania niż w przypadku kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Co więcej, najczęściej wymagają mniejszej zdolności kredytowej, dlatego o finansowanie na takich warunkach może starać się więcej osób.

Która opcja jest bardziej opłacalna? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Po pierwsze dlatego, że sytuacja ekonomiczna, gospodarcza i polityczna w Polsce oraz na świecie jest trudna do przewidzenia. O ile obecnie stopy procentowe rosną, o tyle po wybuchu pandemii COVID-19 drastycznie zmalały, co było sytuacją niezwykle korzystną dla osób posiadających kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.

Po drugie, wiele zależy od sytuacji kredytobiorcy. Ze względu na większe wymagania banków oraz wyższe koszty kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, nie wszyscy mogą uzyskać finansowanie na takich warunkach. W praktyce, gdy sytuacja gospodarcza i polityczna jest stabilna, bardziej opłacalny może być więc kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.

Czy warto wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Warto jednak skupić się na aktualnej sytuacji. W perspektywie dalszego wzrostu stóp procentowych, wnioskowanie o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem wydaje się być najkorzystniejszą opcją. Kredytobiorca już na etapie podpisywania umowy wie, jaka będzie miesięczna rata i zyska pewność, że nie wzrośnie ona bez względu na WIBOR.

Co więcej, kredyt o stałym oprocentowaniu pozwala lepiej planować budżet i zapewnia większe bezpieczeństwo finansowe.

Niestety, jest jeden problem. Nie wszystkie banki oferują takie rozwiązanie. Znalezienie oferty na kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na korzystnych warunkach jest obecnie bardzo trudne. Warto skonsultować się w tej kwestii z doradcą kredytowym – dzięki temu zyskasz większe szanse na pozyskanie atrakcyjnego finansowania.

Jak wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, powinieneś złożyć wniosek do wybranego banku, który daje taką możliwość. Powinny znaleźć się w nim:

  • dane osobowe wnioskodawcy, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania, numer PESEL czy numer dowodu osobistego;
  • informacje dotyczące kredytu jak: kwota i okres spłaty, rodzaj oprocentowania, cel kredytu oraz typ rat (malejące lub równe);
  • dane dotyczące Twoich finansów, w tym wysokość i źródło dochodów, miesięczne koszty stałe czy inne zobowiązania (w tym pożyczki i kredyty);
  • dane dotyczące rodziny, w tym liczba osób na utrzymaniu.

Oczywiście niezbędne będą również załączniki, w postaci zaświadczenia o dochodach, dokumentu PIT za ostatni rok czy wyciągu bankowego z wymaganego przez bank okresu. Jeżeli chcesz skrócić i uprościć całą procedurę, skontaktuj się doradcą kredytowym.

Czy rata kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem może wzrosnąć?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rata kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem nie wzrośnie przez cały okres jego obowiązywania. To, ile będzie trwał taki okres, zależy od wybranego banku – najczęściej mowa o 5 lub 10 latach.

Po tym czasie bank może zaoferować nowe oprocentowanie stałe na kolejny okres, a od decyzji kredytobiorcy zależy, czy zachce z niego skorzystać, czy przejść na oprocentowanie zmienne.

Zmiana oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe – czy to możliwe?

Tak, choć nie jest to łatwe i wszystko zależy od warunków umowy podpisanej z bankiem, który udzielił finansowania. Jeżeli masz taką możliwość, istnieje szansa na „przeniesienie” kredytu do innego banku, który zaoferuje Ci stałe oprocentowanie.

Pamiętaj! Decydując się na kredyt o stałym oprocentowaniu w innym banku, będziesz musiał także założyć nowe konto bankowe.

Czy warto teraz przejść na stałe oprocentowanie – podsumowanie

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem 2022 wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla wielu kredytobiorców. Jeżeli obawiasz się rosnących stóp procentowych i kolejnej podwyżki raty, przeanalizuj oferty banków – prawdopodobnie znajdzie się wśród nich taki, który umożliwi Ci skorzystanie ze stałego procentowania.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz zmniejszyć całkowity koszt kredytu, wybierz ubezpieczenie mieszkania oferowane nie przez bank, ale wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Pozwoli Ci to porównać oferty i podpisać umowę na korzystniejszych dla Ciebie warunkach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego?

O kredyt hipoteczny coraz trudniej – w wyniku inflacji oraz innych czynników banki stawiają przed kredytobiorcami większe wymagania, którym trudno sprostać. Jednym z nich jest konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości nawet 20% wartości mieszkania. W związku z tym, w ramach Polskiego Ładu, wprowadzone zostało nowe rozwiązanie, które ma pomóc kredytobiorcom. To Mieszkanie bez wkładu własnego. Czym jest, jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek o wsparcie?

Czytaj więcej
Kiedy zapłacisz podatek od sprzedaży nieruchomości? Sprawdź!

Sprzedaż nieruchomości oznacza często duży zastrzyk gotówki, który w wielu przypadkach należy rozliczyć z fiskusem. Kiedy trzeba to zrobić i na kim ciąży ten obowiązek? Jak się okazuje, podatek od sprzedaży nieruchomości nie obowiązuje w każdym przypadku. Dowiedz się wszystkiego na ten temat i poznaj sposoby na obliczanie podatku, dzięki którym unikniesz problemu po sprzedaży mieszkania czy domu!

Czytaj więcej
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Pożar, uszkodzenie dachu w wyniku uderzenia pioruna, szkoda wyrządzona przez psa albo przypadkowe zalanie sąsiada. Wszystkie te zdarzenia mogą dotyczyć każdego z nas i zdarzyć się w każdej chwili. Skutek? Spore wydatki, na które często nie jesteśmy przygotowani. Dlatego nie warto igrać z losem i przekonywać siebie samego, że „mnie to nie spotka”.  Lepiej być przezornym i wykupić odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania. W tym artykule podpowiemy, czym różnią się polisy, co powinny obejmować i jak wybrać tę najlepszą.

Czytaj więcej