Jak wybrać ubezpieczenie domu? Dom z papieru... dom z polisą.

15.03.2022

Zakup czy budowa nowego domu to marzenie wielu z nas, a jego realizacja jest prawdziwym powodem do dumy. Biorąc pod uwagę wartość samej nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia, każdy właściciel powinien rozważyć kompleksowe ubezpieczenie domu. Dzięki dużym możliwościom w tym zakresie, możesz wybierać spośród różnych polis i dopasować zakres ochrony w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Przed jakimi zagrożeniami chroni ubezpieczenie domów i jak wybrać to właściwe? Sprawdźmy!

Ubezpieczenie na dom, czyli gwarancja codziennego spokoju

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym jest ubezpieczenie domu. To umowa zawarta między właścicielem nieruchomości a towarzystwem ubezpieczeniowym, w ramach której ubezpieczony płaci składkę o określonej wielkości, a w zamian za to zyskuje gwarancję, że ubezpieczyciel zapewni mu rekompensatę finansową w przypadku różnego rodzaju niepożądanych zdarzeń.

Taka polisa mieszkaniowa jest absolutnym fundamentem codziennego bezpieczeństwa domowników. Choć dom nie jest z papieru, a do jego budowy stosuje się bardzo wytrzymałe materiały, może być narażony na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i zdarzenia losowe, w wyniku których dochodzi do jego uszkodzeń. Mowa tu zarówno o zniszczeniu samej nieruchomości, np. w wyniku pożaru czy powodzi, jak też zamontowanych w niej instalacji czy mienia ruchomego.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie na dom, że w przypadku niepożądanych sytuacji, a nawet zaniedbań, uzyskasz odszkodowanie albo gwarancję pokrycia kosztów naprawy.

Co warto ubezpieczyć?

Każde ubezpieczenie domu posiada podstawowy zakres ochrony i najczęściej obejmuje mury oraz elementy stałe. Dzięki takiej polisie zabezpieczysz się przed działaniem ognia, a także innymi zdarzeniami losowymi, które spowodują uszkodzenie Twojej nieruchomości. Mowa tu o deszczu i gradzie, osunięciach i trzęsieniach ziemi, lawinach, silnym wietrze, uderzeniach pioruna, śniegu i lodzie czy wybuchach.

To jednak nie wszystko. Ubezpieczenie podstawowe chroni również przed aktami terroru, przepięciami, aktami wandalizmu, stłuczeniami lub pęknięciami, upadkami obiektów budowlanych lub drzew czy zamarznięciem wody w instalacjach. Wykupując polisę mieszkaniową możesz ochronić nie tylko swój dom, ale także inne znajdujące się na Twojej posesji obiekty – w tym pomieszczenia przynależne (jak piwnica czy garaż) oraz budynki gospodarcze.

Co więcej, w ramach polisy na dom możesz także ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła – więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://www.compensa.pl/blog/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych.

Jednak chcąc zyskać pełną ochronę, warto ubezpieczyć nie tylko sam dom, ale również ruchomości domowe. W tym przypadku niezbędne może okazać się rozszerzone ubezpieczenie domu, które może objąć:

 • dzieła sztuki, antyki i zbiory kolekcjonerskie wchodzące w skład wyposażenia domu;
 • sprzęt elektroniczny, w tym laptopy, konsole do gier, tablety czy aparaty fotograficzne;
 • sprzęty AGD i RTV;
 • mienie firmowe, które wykorzystujesz do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • gotówkę przechowywaną w domu.

Wybierając ubezpieczenie domu, warto również zwrócić uwagę na to, czy obejmuje obiekty niezwiązane trwale z gruntem, takie jak domki letniskowe albo zapewnia ochronę w czasie budowy i rozbiórki.

Czym jest ubezpieczenie ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenie all risk?

Wybierając ubezpieczenie domów, prawdopodobnie spotkasz się z dwoma pojęciami – ubezpieczeniem ryzyk nazwanych oraz ubezpieczeniem all risk.

To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, precyzyjnie określa wszystkie zdarzenia (wraz z opisem), jakie obejmuje polisa. Wszystko to, co nie jest uwzględnione na liście, nie jest też ubezpieczone, dlatego warto bardzo dokładnie przyjrzeć się w umowie.  Może okazać się, że nie znajdziesz w niej tych ryzyk, które są dla Ciebie istotne.

 Rekomendowanym ubezpieczeniem domu jest ubezpieczenie all risk, które chroni przed wszystkimi nagłymi i nieprzewidzianymi zdarzeniami (poza tymi, które są wyłączone z polisy). Takie rozszerzone rozwiązanie zapewnia kompleksową ochronę.  Zabezpieczy Cię nie tylko przed uszkodzeniem ruchomości domowych czy mienia firmowego, ale również będzie obejmować ryzyka dodatkowe. Należą do nich przede wszystkim:

 • kradzieże z włamaniem i rozboje, które mogą przydarzyć się każdemu i w praktyce stanowią jeden z najczęstszych powodów wypłaty odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe;
 • odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, która pozwoli uniknąć kosztów w przypadku wyrządzenia szkody osobom trzecim – również poza domem, np. w czasie wakacji czy ferii zimowych;
 • Home Assistance, w ramach którego ubezpieczyciel organizuje pomoc specjalisty w przypadku nagłych, niepożądanych zdarzeń (np. elektryka, hydraulika czy ślusarza);
 • Ubezpieczenie NNW (od Następstw nieszczęśliwych wypadków), które obejmuje świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek nieprzewidzianego wypadku;
 • ubezpieczenie psa i kota, które obejmuje m.in. zwracanie kosztów leczenia czworonożnego członka rodziny po wypadku, czy szkody wyrządzone w domu przez psa lub kota (sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt domowych)

Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele (np. Compensa) w ramach polisy mieszkaniowej all risk ubezpieczają także utratę gotówki w wyniku wyłudzenia, a nawet gwarantują zdalną pomoc informatyczną, która pozwoli Ci bezpiecznie korzystać z oprogramowania, narzędzi czy mediów społecznościowych.
Jak więc widać, polisa na dom, obejmująca wszystkie ryzyka, to rozwiązanie kompleksowe, które polecane jest wszystkim osobom pragnącym zapewnić sobie oraz swoim bliskim pełne bezpieczeństwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: https://www.compensa.pl/blog/all-risk-czyli-ubezpieczenie-od-wszystkich-ryzyk-co-obejmuje-ubezpieczenie-mieszkania.

Wybierasz ubezpieczenie nieruchomości? Zwróć uwagę na sumę ubezpieczeń.

Podczas wyboru polisy istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie ryzyka ma obejmować, ale również jaka będzie suma ubezpieczenia  nieruchomości. Zarówno mury, jak i elementy stałe czy ruchomości domowe trzeba wycenić. Wyliczona kwota umożliwi podanie sumy ubezpieczeń, a więc maksymalnej wysokości odszkodowania. Sumy, jaką wypłaci ubezpieczyciel w przypadku zajścia zdarzenia, które zostało objęte ochroną.
 

To, jaki będzie koszt ubezpieczenia domu zależy od posiadanej nieruchomości, Twojej sytuacji materialnej oraz indywidualnych potrzeb. Określając sumę ubezpieczenia, powinieneś przede wszystkim znać wartość rynkową domu oraz to, ile może kosztować jego ewentualna odbudowa. Dzięki temu będziesz w stanie określić wartość powstałych szkód. Bardzo istotną kwestią jest także zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób ubezpieczyciel podchodzi do kwestii odszkodowania. Mowa tu przede wszystkim o tym, jak wycenia Twoje mienie.  Według wartości rzeczywistej czy nowej. Oczywiście korzystniejsza dla ubezpieczonego jest ta druga opcja, dlatego np. Compensa przy wypłacie odszkodowania traktuje mienie zawsze  jak nowe. Bez względu na jego zużycie.
 

Przy określaniu sumy ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę także swoje plany – zarówno te rodzinne (dotyczące np. powiększenia rodziny), jak również finansowe (np. chęć zaciągnięcia kredytu lub dokonania inwestycji w przyszłości). 

Pamiętaj, że im wyższa będzie wartość polisy mieszkaniowej, tym wyższy okaże się też koszt ubezpieczenia domu. Warto więc skorzystać z pomocy doradcy firmy ubezpieczeniowej, który przeprowadzi z Tobą wywiad i na tej podstawie dopasuje rozwiązanie  odpowiadające Twoim potrzebom. 
Więcej informacji na temat sumy ubezpieczenia znajdziesz w tym miejscu: https://www.compensa.pl/blog/co-to-jest-suma-ubezpieczenia-jak-wybrac-ubezpieczenie-domu-lub-mieszkania.

Ubezpieczenie domu – cena

Od czego zależy cena polisy na dom? Czynników jest wiele – poza zakresem ubezpieczenia, liczą się również:

 • wartość nieruchomości;
 • lokalizacja domu;
 • to, czy konstrukcja domu jest palna, czy też nie;
 • historia ubezpieczeń;
 • wiek lokatorów;
 • własne zabezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia domu, nawet w przypadku wyboru dodatkowych ryzyk, nie musi być wysoki. Czasami warto wykupić nieco droższą polisę, ale mieć pewność uzyskania odpowiedniego odszkodowania oraz kompleksowej ochrony. Aby zyskać w tej kwestii szerszą wiedzę, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia domu.

Compensa Rodzina, czyli polisa mieszkaniowa szyta na miarę Twoich potrzeb

Jeżeli chcesz postawić na kompleksowe ubezpieczenie domu, które zapewni Ci ochroną w bardzo szerokim zakresie, przygotowaliśmy dla Ciebie polisę Compensa Rodzina. Zapewni Ci ona pomoc na co dzień, a także wsparcie finansowe w nagłych wypadkach. 

Możesz skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań – ubezpieczenia domu od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. Dzięki temu wybierzesz opcję dostosowaną zarówno do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Zapewniamy ubezpieczenie domu online – wystarczy, że zostawisz nam swój numer, a skontaktuje się z Tobą agent Compensa, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Zadbaj o siebie, swoich bliskich oraz posiadane mienie i ciesz się pełnym poczuciem bezpieczeństwa na co dzień!
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to często jedyna szansa na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Jednak uzyskanie finansowania nie jest łatwe, ponieważ należy spełnić co najmniej kilka warunków narzuconych przez bank. Oprócz odpowiednio wysokich dochodów i pozytywnej decyzji kredytowej, niezbędne jest np. ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. Sprawdźmy zatem, jakie masz opcje i na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie psa. Jakie są możliwości i co ma do tego ubezpieczenie mieszkania?

Miłość Polaków do czworonogów widać wszędzie. Zwierzaki domowe można spotkać nie tylko na spacerze, ale i w reklamach czy filmach. Według statystyk, psa posiada aż 38% mieszkańców naszego kraju, a kota znaleźć można w co piątym domu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Dlatego warto jak najlepiej o niego zadbać – zarówno na co dzień, jak i poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia psa lub kota.

Czytaj więcej
Fotowoltaika i jej ochrona. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Rosnące ceny prądu i tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, powodują, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Źródłami energii, dzięki którym możliwe będzie zyskanie oszczędności. Ogromne możliwości na tym polu daje przede wszystkim fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w naszym kraju. Co to jest fotowoltaika, za co odpowiadają panele fotowoltaiczne i czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką to dobry pomysł? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym artyk

Czytaj więcej