Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Zasada ograniczonego zaufania na drodze – na czym polega?

31.01.2023

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować się do obowiązujących przepisów – to jasne dla wszystkich. Jednak czasami nawet ich przestrzeganie nie jest wystarczające, by uniknąć zdarzenia drogowego. Wiele bowiem zależy od tego, jak zachowują się inni kierowcy. Dlatego tak istotna jest zasada ograniczonego zaufania, dzięki której możliwe będzie uniknięcie wielu niepożądanych sytuacji. Sprawdźmy, czym jest ta reguła i w jakich sytuacjach warto być szczególnie ostrożnym w cza

Co to zasada ograniczonego zaufania?

Choć przepisy drogowe są jasne oraz identyczne dla wszystkich kierowców, nie każdy bezwzględnie ich przestrzega. Niektóre osoby, w wyniku pośpiechu, gorszego stanu psychofizycznego albo roztargnienia, łamią ustalone reguły i tym samym stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Dlatego zasada ograniczonego zaufania jest tak istotna. Polega ona na tym, by w czasie jazdy kierować się intuicją oraz zdrowym rozsądkiem, a także zachowywać szczególną ostrożność w sytuacjach, w których może wystąpić zagrożenie na drodze. W praktyce nie chodzi o to, by całkowicie nie ufać innym kierowcom, ale by zwrócić uwagę na okoliczności, które mogą wpływać na zachowanie uczestników ruchu i skłaniać ich do naginania przepisów.

Aby lepiej wytłumaczyć, czym jest zasada ograniczonego zaufania, warto posłużyć się dwoma przykładami.

  1. Wjeżdżasz na skrzyżowanie i masz zielone światło. Dostrzegasz jednak, że jeden z kierowców dojeżdżających z prawej strony, który powinien zatrzymać się na czerwonym, nie zwalnia. Może to oznaczać, że chce on złamać przepis i pospiesznie wjechać na skrzyżowanie. W takiej sytuacji zasada ograniczonego zaufania znajduje zastosowanie – warto zwolnić i zaczekać, by uniknąć niepożądanego zdarzenia.
  2. Poruszasz się poza terenem zabudowanym, na drodze panują dobre warunki, a liczba uczestników ruchu nie jest duża. Z pozoru nic nie stanowi zagrożenia, jednak zauważasz, że znajdujący przed Tobą kierowca nie jest w stanie utrzymać stabilnego toru jazdy, jadąc od krawędzi do krawędzi jezdni. Możesz zakładać, że coś jest nie tak – być może osoba kierująca pojazdem źle się czuje albo jest nietrzeźwa. W takiej sytuacji zasada ograniczonego zaufania również jest bardzo istotna.

Jak więc widać, zasada ograniczonego zaufania wymaga od każdego kierowcy zachowania ostrożności oraz bacznego obserwowania sytuacji na drodze. Dzięki temu o wiele łatwiej jest unikać niepożądanych zdarzeń.

Zasada ograniczonego zaufania – co o tym mówi kodeks drogowy?

Zasada ograniczonego zaufania została uwzględniona w art. 4 Prawa o ruchu drogowym. Jej definicja brzmi następująco:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.

W praktyce więc nie chodzi o całkowity brak zaufania do innych kierowców. Wręcz przeciwnie – masz prawo zakładać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego, podobnie jak Ty, doskonale znają przepisy. Warto jednak zwracać uwagę na niestandardowe sytuacje, z których mogą wyniknąć niepożądane zdarzenia.

Kto powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania?

Zasada ograniczonego zaufania jest dedykowana wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Mowa tu nie tylko o kierowcach samochodów i motocykli, ale również rowerzystach oraz pieszych.

Co więcej, jest ona szczególnie istotna dla wszystkich uczestników ruchu, którzy nie są chronieni karoserią samochodu. W efekcie to właśnie dla pieszych, rowerzystów czy motocyklistów skutki nawet z pozoru niegroźnej kolizji mogą być o wiele poważniejsze, dlatego powinni oni szczególnie stosować się do zasady ograniczonego zaufania.

Uwaga! O zasadzie ograniczonego zaufania powinni pamiętać również młodzi kierowcy, którzy nie posiadają dużego doświadczenia. Sprawdź, jak wybrać samochód na początek swojej przygody za kółkiem!

W jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność?

Zasada ograniczonego zaufania pozwala uniknąć niepożądanych zdarzeń i powinna skłaniać uczestników ruchu drogowego do zachowania szczególnej ostrożności w wielu sytuacjach. Mowa tu przede wszystkim o:

  • włączaniu się do ruchu – kierowcy wjeżdżający na jezdnię z drogi gruntowej, parkingu lub strefy zamieszkania powinni ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z lewej i prawej strony;
  • zmianie pasa ruchu – obowiązkiem kierowcy jest w takie sytuacji sprawdzenie, czy pas jest wolny, a także – w razie konieczności – ustąpienie pierwszeństwa pojazdom, które się na nim znajdują (sprawdź, czym jest obowiązująca w naszym kraju jazda na suwak);
  • wyprzedzaniu – jest to jeden z najbardziej ryzykownych manewrów, dlatego warto wykonywać go rozważnie i bezpiecznie, zawsze utrzymując bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu;
  • zbliżaniu się do skrzyżowania – bez względu na to, czy mówimy o skrzyżowaniu oznakowanym i z sygnalizacją, czy równorzędnym;
  • zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i rowerzystów – nie tylko w sytuacji, gdy jego obie strony są słabo widoczne;
  • zbliżaniu się do przejazdu kolejowego – warto zwolnić i upewnić się, czy z którejś strony nie nadjeżdża pociąg (niezależnie od rodzaju przejazdu kolejowego).

Szczególną ostrożność warto zachować również podczas cofania, jazdy w niesprzyjających warunkach, przejeżdżania obok pojazdów oznaczonych literą „L” czy autobusów szkolnych, a także przewożąc dzieci (więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym miejscu).

To jednak nie wszystko. Jak wiesz, zasada ograniczonego zaufania znajduje zastosowanie również w niestandardowych sytuacjach, dlatego zachowaj ostrożność, gdy widzisz dzieci bawiące się przy drodze, zwierzęta biegnące po jezdni czy pieszych, którzy przechodzą w nieoznakowanych miejscach. Bądź czujny wszędzie tam, gdzie znajdują się wąskie chodniki, przystanki autobusowe, parkingi czy bramy wjazdowe.

Im większą koncentrację na drodze zachowasz i im bardziej będziesz zwracać uwagę na niestandardowe zachowanie uczestników ruchu oraz panujące warunki, tym większe będą Twoje szanse na uniknięcie niepożądanych zdarzeń.

Pamiętaj! Zasada ograniczonego zaufania i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego są niezwykle istotne – nie tylko dlatego, że pozwalają uniknąć kolizji lub wypadku, ale również wysokich kar. Sprawdź nowy taryfikator mandatów i przekonaj się, że łamanie obowiązujących zasad może być bardzo kosztowne!

Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC i AC

Zasada ograniczonego zaufania i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego to niejedyne obowiązki kierowców. Pamiętaj również o wykupieniu polisy OC, która jest wymagana dla każdego właściciela pojazdu w Polsce. Dzięki niej unikniesz dodatkowych kosztów w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku – i w konsekwencji powstania szkody z Twojej winy.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to nie wszystko. Aby zyskać większe poczucie bezpieczeństwa, warto rozszerzyć je o ryzyko  AC. Autocasco zapewnia dodatkową ochronę i wypłatę świadczeń w przypadku zdarzeń, których skutkiem jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata pojazdu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też