Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jesteś młodym kierowcą? Dowiedz się jak wybrać swój pierwszy samochód

28.10.2022

Uzyskanie uprawnień kierowcy i zakup pierwszego samochodu to ważne chwile w życiu każdego młodego człowieka. Jako początkujący uczestnik ruchu drogowego albo rodzic, stajesz w takiej sytuacji przed nie lada wyzwaniem, czyli wyborem odpowiedniego auta. Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy samochód dla młodego kierowcy? Oto krótki poradnik, dzięki któremu podejmiesz najlepszą decyzję!

Jakie auto na pierwsze najlepiej się nada dla młodego kierowcy?

Większość młodych kierowców, którzy dopiero uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, pragnie jak najszybciej zasiąść za „kółkiem” samochodu o doskonałych osiągach oraz sportowym wyglądzie. Niestety, takie rozwiązanie zwykle nie jest najlepszym pomysłem – lepiej niż nowoczesne auto prosto z salonu sprawdzi się tańszy pojazd, który zapewni początkującemu kierowcy większe bezpieczeństwo.

W praktyce bowiem osoby, które dopiero zdobyły uprawnienia do prowadzenia pojazdów, nie posiadają dużego doświadczenia „za kółkiem” i są dużo bardziej narażone na rozmaite zdarzenia drogowe niż kierowcy z wieloletnim stażem. Szybki, sportowy samochód mógłby zachęcać do nadmiernie brawurowej jazdy, której skutki mogłyby być opłakane – nie tylko dla pojazdu, ale również młodego kierującego. Na samym początku przygody wystarczy więc niedrogie auto, którego nie będzie szkoda, np. w przypadku zarysowana boku, wgniecenia czy większego uszkodzenia.

Co więcej, zakup nowoczesnego pojazdu prosto z salonu o doskonałych osiągach to - poza bardzo dużym wydatkiem, kojarzy się również z wysoką składką za ubezpieczenie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki, biorą pod uwagę, m.in.: staż kierowcy, pojemność silnika oraz inne parametry pojazdu. Wybierając na pierwszy samochód dla młodego kierowcy nowy model BMW czy Audi, trzeba liczyć się z dużo wyższym ubezpieczeniem OC – mowa tu nawet o kwocie rzędu kilkuset złotych.

Co w takim razie polecamy? Używane pojazdy w dobrym stanie albo nowe samochody osobowe, które sprawdzą się do jazdy w mieście i poza nim, ale które – dzięki mniejszym osiągom – zapewnią młodemu kierowcy odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pierwszy samochód dla młodego kierowcy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 1. Bezpieczeństwo. To kluczowa kwestia podczas zakupu pierwszego auta. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie mało doświadczeni kierowcy są najczęstszymi sprawcami kolizji i wypadków, warto postawić na auto, które zmniejszy ryzyko zdarzeń drogowych do minimum i które zapewni młodej osobie oraz jej pasażerom maksymalne bezpieczeństwo. Wybieraj więc wyłącznie takie samochody, które są wyposażone w systemy ABS i ESP oraz wspomaganie kierownicy i układu hamulcowego. Przydatne mogą okazać się również czujniki parkowania czy kamery cofania, które znacznie ułatwią młodemu kierowcy wykonywanie podstawowych manewrów.
 2. Niezawodność. Trwałość pojazdów i bezawaryjne działanie wszystkich jego podzespołów to również bardzo istotne kwestie. Jeżeli więc kupujesz używane auto, wybierz takie, które posiada nieduży przebieg i które nie brało udziału w jakichkolwiek wypadkach. Aby to zweryfikować, udaj się na miejsce zakupu z osobą doświadczoną. Sprawdzi ona historię serwisową i dokona pieczołowitych oględzin auta, które pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości.
 3. Prosta konstrukcja. Dzięki niej młody kierowca zapłaci mniej za usługi serwisowe i części zamienne, a do tego o wiele łatwiej będzie mu wykonać niektóre naprawy we własnym zakresie. Pierwszy samochód dla młodego kierowcy nie musi być wyposażony w różnego rodzaju „bajery”, jak np. podgrzewane siedzenia – nie są one niezbędne do zyskania komfortu jazdy, a mogą znacząco podwyższyć cenę auta.
 4. Niewielkie gabaryty. Przygotowanie praktyczne w szkołach jazdy nie bez powodu odbywa się w mniejszych samochodach. Są one łatwiejsze w kierowaniu, umożliwiają prostsze wykonywanie rozmaitych manewrów i nie sprawiają problemów np. podczas parkowania. Dlatego pierwszy samochód dla młodego kierowcy również powinien posiadać niewielkie gabaryty, dzięki czemu możliwe będzie komfortowe i bezpieczne szlifowanie swoich umiejętności. Na SUV-y czy pojazdy terenowe przyjdzie jeszcze czas.
 5. Oszczędność. Zasada jest prosta – im mniejsze spalanie, tym lepiej. Dzięki temu młody kierowca uniknie nadmiernych kosztów eksploatacyjnych, które mógłby generować niewłaściwy samochód. Polecamy więc auta o niskim zużyciu paliwa oraz mniejszej pojemności silnika.

Marki polecane dla młodego kierowcy

marki samochodow

Na pierwszy samochód dla młodego kierowcy warto wybrać sprawdzony pojazd, który cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Osobom bez dużego doświadczenia za kółkiem polecane są takie marki, np.:

 • Ford Fiesta;
 • Toyota Yaris / Aygo;
 • Opel Astra;
 • Fiat Punto;
 • Fiat Panda;
 • Skoda Citigo.

To pojazdy o niewielkich gabarytach, bezpieczne i niezawodne, które idealnie nadają się do podnoszenia umiejętności za kierownicą.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy do 10 tys.

Osoby, które kupują pierwszy samochód dla młodego kierowcy, najczęściej poszukują auta do 10 tys. złotych. Jest to budżet, który pozwoli na zainwestowanie w niezawodny oraz bezpieczny pojazd.

W tej kategorii cenowej polecane są między innymi:

 • Fiat Seicento;
 • Nissan Micra K11;
 • Volkswagen Lupo;
 • Mitsubishi Colt;

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy do 20 tys.

Dysponując wyższym budżetem, zyskujesz większe możliwości. 20 tys. złotych to kwota, która pozwoli Ci zakupić nie tylko auto używane, ale i nowe.

W tej kategorii cenowej polecane są między innymi:

 • Dacia Logan;
 • Toyota Corolla;
 • Volkswagen Polo;
 • Ford Fiesta.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Każdy kierowca, niezależnie od stażu za kółkiem, powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Według Polskiej Izby Ubezpieczeniowej średnia składka za OC w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiła 496 zł.

Niestety, OC dla młodego kierowcy będzie wyższe – zwykle o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wynika to z kilku czynników.

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest drogie?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że najmłodsi i najmniej doświadczeni właściciele samochodów są bardziej narażeni na zdarzenia drogowe niż osoby z większym stażem za kółkiem, które mogą poszczycić się bezszkodową jazdą przez wiele lat. Wyższe ceny OC dla młodego kierowcy wynikają również z większego prawdopodobieństwa brawurowej jazdy, która zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.

Oczywiście każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie taryfikuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy.

Pierwszy samochód a wysokość OC – jak specyfika auta wpływa na OC?

Wpływ na wysokość OC dla młodego kierowcy mają również parametry jego samochodu. W praktyce im większa jest jego moc i pojemność silnika pojazdu, tym wyższa będzie składka ubezpieczenia.

Niektóre firmy zwracają uwagę również na markę, podnosząc OC, np. dla właścicieli BMW czy Audi, a także to, czy samochód jest nowy, czy używany – inwestując w auto prosto z salonu, prawdopodobnie zapłacisz za ubezpieczenie nieco mniej.

Jaki jest najlepszy samochód dla początkującego kierowcy? Podsumowanie

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być bezpieczny, niezawodny i oszczędny. Warto stawiać na auta o niewielkich gabarytach, a zrezygnować z tych, które posiadają bardzo duże moce i pojemności silników. Dzięki temu niedoświadczony kierowca nie tylko będzie mógł komfortowo i bezpiecznie szlifować swoje umiejętności jazdy, a z drugiej zapłaci niższe OC.

Pamiętaj, by kupując auto używane, udać się na miejsce zakupu z osobą, która będzie w stanie przeprowadzić dokładne oględziny pojazdu. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko zainwestowania w pojazd po przejściach, który nie spełni oczekiwań młodego kierowcy i będzie w przyszłości generował zbyt duże koszty.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też