Wyjazd za granicę powinien wiązać się z pieczołowitymi przygotowaniami, by zapewnić sobie oraz swoim towarzyszom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Warto przede wszystkim wyrobić kartę EKUZ, która stanowi podstawową ochronę zdrowia podczas wizyt w krajach Unii Europejskiej, a także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, czym jest EKUZ, kiedy okaże się przydatna i jak wyrobić dokument.

">

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

22.11.2022

Wyjazd za granicę powinien wiązać się z pieczołowitymi przygotowaniami, by zapewnić sobie oraz swoim towarzyszom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Warto przede wszystkim wyrobić kartę EKUZ, która stanowi podstawową ochronę zdrowia podczas wizyt w krajach Unii Europejskiej, a także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, czym jest EKUZ, kiedy okaże się przydatna i jak wyrobić dokument.

Karta EKUZ – co to jest?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia jej posiadacza do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w wielu krajach. Dokument jest akceptowany zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej, jak też Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W efekcie skorzystasz z niej również na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, a nawet Wielkiej Brytanii.

Celem wprowadzenia karty EKUZ było zapewnianie podróżującym z różnych krajów możliwości korzystania z niezbędnych świadczeń medycznych, by pacjent nie musiał udawać się np. na konsultację lekarską z powrotem do swojego kraju. Jest to niezwykle pomocne rozwiązanie, które z całą pewnością podnosi bezpieczeństwo podczas podróży, jednak warto pamiętać, że zakres usług medycznych w ramach EKUZ może różnic się w zależności od wybranego kraju.

Pamiętaj! Jako posiadacz karty EKUZ, w zakresie świadczeń zdrowotnych masz takie same prawa i obowiązki, jak mieszkańcy kraju, do którego przybyłeś z wizytą.

Kiedy karta EKUZ będzie przydatna?

Karta EKUZ będzie przydatna zawsze wtedy, gdy wybierasz się w zagraniczną podróż do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej albo Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Choć jej wyrobienie nie jest obowiązkowe, pozwoli Ci ona na skorzystanie z pomocy medycznej w przypadku choroby, wypadku czy kolizji.

Jeżeli jej nie wyrobisz, nie skorzystasz z bezpłatnych świadczeń – pracownik zagranicznej placówki medycznej nie sprawdzi bowiem, czy posiadasz ubezpieczenie w swoim kraju i należysz do Narodowego Funduszu Zdrowia. Musisz potwierdzić to samodzielnie, właśnie poprzez okazanie EKUZ.

EKUZ – ile kosztuje wyrobienie karty?

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne – wystarczy posiadać ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Sam proces nie jest skomplikowany, dlatego każdy przed wyjazdem powinien zapoznać się z jego poszczególnymi etapami i zadbać o własne bezpieczeństwo podczas zagranicznej podróży.

Karta EKUZ – jak wyrobić?

Pierwszym krokiem do wyrobienia karty EKUZ jest pobranie i wypełnienie specjalnego wniosku. Pamiętaj, by pobrać dokument odpowiadający Twoim celom – inny wniosek obowiązuje dla osób wyjeżdżających w celach turystycznych, a inny w przypadku podróży związanych z wykonywaną pracą.

Co powinno znaleźć się we wniosku? Do najważniejszych informacji zaliczamy:

 • dane osoby, dla której ma być wydana karta EKUZ (w tym imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, telefon/e-mail);
 • status ubezpieczeniowy osoby wnioskującej o EKUZ;
 • cel wyjazdu (jeżeli ma on związek z wykonywaną pracą);
 • adres do doręczenia karty EKUZ;
 • podpis osoby składającej wniosek.

Wypełniony wniosek o EKUZ możesz złożyć osobiście w najbliższej wojewódzkiej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia – w takiej sytuacji dokument otrzymasz od razu, podczas tej samej wizyty.

Jeżeli natomiast wolisz załatwić sprawę bez wizyty w oddziale NFZ, możesz:

 • wysłać wniosek mailowo;
 • wysłać wniosek tradycyjną pocztą (do jednego z oddziałów NFZ);
 • wysłać wniosek poprzez skorzystanie z Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ePUAP) lub Internetowego Konta Pacjenta.

Jeżeli skorzystasz z którejś z tych trzech opcji, otrzymasz EKUZ na wskazany we wniosku adres.

EKUZ – czy można złożyć wniosek online?

Tak i jest to bardzo wygodna opcja – zajmuje niewiele czasu i nie wymaga od Ciebie wychodzenia z domu. Możesz to zrobić na dwa sposoby – korzystając ze swojej skrzynki ePUAP albo Internetowego Konta Pacjenta. Jak to zrobić? Opis całej procedury krok po kroku znajdziesz w poniższej tabeli.

Wyrabianie EKUZ poprzez ePUAP

Wyrabianie EKUZ poprzez IKP

 1. Wejdź na stronę ePUAP i zaloguj się na swoje konto (profilem zaufanym albo aplikacją mObywatel).
 2. Wybierz zakładkę „Zdrowie” z katalogu dostępnych spraw.
 3. Kliknij na „Wydanie karty EKUZ” – wybierz, czy wniosek dotyczy wyjazdu w celach turystycznych, czy w związku z wykonywaną pracą.
 4. Wypełnij, a następnie podpisz wniosek (elektronicznie).
 5. Podaj adres, na jaki ma zostać wysłana karta EKUZ.
 6. Wyślij wniosek.
 1. Zaloguj się na swoje konto IKP.
 2. Wejdź w zakładkę „Moje Konto”.
 3. Kliknij w opcję „Złóż wniosek”, która znajduje się pod informacją o karcie EKUZ.
 4. Wypełnij wniosek.
 5. Podaj adres, na jaki ma zostać wysłana karta EKUZ.
 6. Wyślij wniosek.

EKUZ – ile się czeka na wyrobienie karty?

Jeżeli składasz wniosek osobiście, otrzymasz kartę EKUZ jeszcze podczas tej samej wizyty. Nieco inaczej sytuacja wygląda po wysłaniu go drogą pocztową lub online. Twój wniosek zostanie rozpatrzony w 5-10 dni (w zależności od sezonu – od czerwca do września czeka się nieco dłużej). Należy do tego doliczyć czas dotarcia wniosku do oddziału NFZ oraz samej karty pod wskazany adres.

Karta EKUZ – ile jest ważna?

Karta EKUZ może być ważna od 2 miesięcy do 5 lat – w zależności od statusu osoby ubezpieczonej w NFZ.

 • Emeryci otrzymują EKUZ na okres 5 lat.
 • Osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy, studenci oraz renciści otrzymują EKUZ na okres 12 miesięcy.
 • Bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy otrzymują EKUZ na 2 miesiące.

W jakich przypadkach karta EKUZ chroni Cię za granicą?

To, jaki zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ, zależy przede wszystkim od tego, do którego z krajów zagranicznych się wybierasz. Zwykle pozwala ona na skorzystanie z niezbędnej pomocy medycznej, którą zaoferuje Ci lekarz. Zapewnia przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia podejmowanych w celu ratowania zdrowia i życia. Pamiętaj przy tym, że masz prawo do skorzystania z takich samych świadczeń, jak obywatele danego kraju.

Warto dowiedzieć się, które świadczenia w danym państwie są bezpłatne, a za które – pomimo posiadania EKUZ – będziesz zmuszony zapłacić. Pełną rozpiskę znajdziesz na stronie NFZ.

EKUZ a Covid-19 – przydatne informacje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, karta EKUZ pokrywa koszty leczenia, jakie podjęte zostało w celu ratowania zdrowia i życia. W praktyce więc dotyczy również pomocy w przypadku zachorowania na Covid-19 – mowa tu zarówno o pomocy ambulatoryjnej, jak też hospitalizacji. Możesz więc liczyć w tym zakresie na wsparcie i nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów.

Pamiętaj! Karta EKUZ nie pokryje kosztów wykonanych przed wyjazdem testów oraz kosztów związanych z przebywaniem na kwarantannie.

Czego nie obejmuje karta EKUZ?

Karta EKUZ nie zapewnia kompleksowej pomocy, tak jak dobrowolnie wykupione ubezpieczenie turystyczne. W efekcie będziesz zmuszony zapłacić za wiele świadczeń, również takich, które są bezpłatne w Polsce. Oczywiście to, jaki jest ich zakres, zależy od kraju, do którego się wybierasz.

Przykładowo w Austrii karta EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów:

 • pobytu w szpitalu;
 • leczenia stomatologicznego;
 • leków refundowanych;
 • medycznego transportu lotniczego;
 • ratownictwa górskiego.

W Norwegii zapłacisz za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, w Holandii za szczepienie przeciw grypie, a w Wielkiej Brytanii za transport medyczny do Polski. Przykłady można mnożyć, dlatego pamiętaj, by przed wyjazdem do wybranego kraju zapoznać się z panującymi na jego terytorium zasadami i – w razie potrzeby – rozszerzyć zakres ochrony z ubezpieczeniem turystycznym.

Jak działa karta EKUZ w praktyce?

Posiadanie karty EKUZ to nie wszystko. Kiedy już dojdzie do wypadku, choroby albo innego nieprzewidzianego zdarzenia, powinieneś także wiedzieć, co zrobić, aby skorzystać ze świadczeń medycznych.

Krok 1 – sprawdź, które z pobliskich przychodni lub szpitali udzielają pomocy medycznej w ramach EKUZ (w prywatnych placówkach karta na niewiele się zda).

Krok 2 – udaj się do wybranej placówki, zabierając ze sobą nie tylko kartę EKUZ, ale również dowód osobisty (lub paszport).

Krok 3 – skorzystaj z pomocy lekarza (to on oceni, czy niezbędne świadczenie jest objęte przez kartę EKUZ, czy będziesz musiał za nie zapłacić).

Pamiętaj! Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego powinien posiadać każdy członek rodziny, z którym wybierasz się w zagraniczną podróż – w tym najmłodsi. Zadbaj więc o tę kwestię jeszcze przed wyjazdem, co zapewni Ci podstawową ochronę na czas wakacji.

Rozszerz swoją ochronę za granicą z ubezpieczeniem turystycznym

Karta EKUZ jest bez wątpienia bardzo istotna podczas zagranicznych podróży i warto wyrobić ją przed wyjazdem. Niestety, zapewnia ochronę tylko w podstawowym zakresie – za wiele usług medycznych, z których skorzystasz za granicą, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Chyba, że wykupisz dobrowolne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci szerszą ochronę i pozwoli spać spokojniej podczas wakacji lub wyjazdu służbowego.

W Compensa zakupisz ubezpieczenie turystyczne Voyage, które obejmuje zarówno podróże prywatne, jak i wyjazdy służbowe, zapewniając możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki medycznej za granicą – nie tylko w państwowych, ale również prywatnych placówkach. Co więcej, obowiązuje ono niezależnie od tego, do jakiego kraju lub części świata się wybierasz i może obejmować dowolną grupę osób.

Ubezpieczenie Compensa zawiera wiele świadczeń dodatkowych, które nie znajdują się w karcie EKUZ. Dzięki temu ubezpieczenie  pokryje koszty pobytu w szpitalu, różnego rodzaju badań i zabiegów, a nawet leczenia stomatologicznego np.: w nagłych stanach bólowych. Zapewni Ci dostęp do specjalisty, który pomoże w znalezieniu nowego miejsca zakwaterowania, załatwieniu transportu i nie tylko (w ramach Assistance). Możesz też liczyć na wsparcie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku

Ubezpieczenie turystyczne Voyage zakupisz online i dostosujesz zakres jego ochrony do swoich indywidualnych potrzeb.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Gdzie jechać na wakacje w zimie? Ulubione kierunki turystów

Zbliżający się grudzień większości z nas kojarzy się z atmosferą świąt i bardzo niskimi temperaturami. Okazuje się jednak, że koniec roku może być znakomitym czasem na zorganizowanie zagranicznych wakacji. Wystarczy tylko poznać najbardziej atrakcyjne kraje, w których można wypoczywać w promieniach słońca. Gdzie jest ciepło w grudniu i w jakich kierunkach warto podążać?

Czytaj więcej
Wakacje podczas pandemii - jak je zaplanować? Co zabrać na wakacje.

Pandemia unormowała się. W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to koronawirus krzyżował plany urlopowe wielu Polaków, teraz możemy spełniać swoje marzenia nie tylko o podróżach krajowych, ale i zagranicznych. Wiele państw otworzyło swoje granice dla obcokrajowców. Niektóre z nich zachowały pewne obostrzenia, inne nie mają takich wymagań. Jak się przygotować na wyjazd w dobie pandemii? Czy należy zabrać ze sobą na wakacje coś szczególnego?

Czytaj więcej
Urlop na ostatnią chwilę. Wakacje last minute i all inclusive - co warto widzieć?

Jeszcze kilka lat temu all inclusive kojarzyło się z ekskulzywną formą spędzania wakacji. Dziś taka forma odpoczynku jest coraz bardziej dostępna. Zdarzają się oferty last minute, które kosztują mniej niż wakacje nad polskim morzem. Takie okazje zachęcają do odwiedzania rozmaitych części świata. No dobrze, ale jak przygotować się na taki urlop? Jak w pośpiechu nie zapomnieć o rozsądku? I czego o last minute nie mówią nam biura podróży?

Czytaj więcej