Umowa najmu mieszkania na co zwrócić uwagę?
Sporządzając umowę najmu, należy pamiętać o tym, że dokument powinien zabezpieczać interesy obu stron. Mowa tu zwłaszcza o kwestii finansów, które często w przypadku nieprawidłowo przygotowanej umowy mogą być powodem konfliktu, np. w momencie wyprowadzki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, takich jak:
- sposób naliczania i wysokość odsetek za wszelkie opóźnienia w płatnościach;
- okres wypowiedzenia umowy najmu mieszkania;
- wyraźny zapis o tym, że lokal może być użytkowany wyłącznie przez najemcę i nie może być podnajmowany;
- wysokość kaucji oraz warunki jej zwrotu;
- informacje dotyczące zmian w czynszu;
- informacje dotyczące palenia tytoniu czy trzymania zwierząt w wynajmowanym lokalu.
Umowa najmu – jaki czas trwania?
Umowy najmu mieszkania można zawierać zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Zależy to od potrzeb obu stron i wymaga wspólnego ustalenia najlepszych warunków, które spełnią oczekiwania wynajmującego oraz najemcy.
W większości przypadków czas trwania umowy najmu wynosi 12 miesięcy. Po tym okresie, gdy najemca wywiązuje się z ustalonych warunków, wynajmujący może zgodzić się na przedłużenie umowy.
Umowa najmu mieszkania – wzór
Samodzielne sporządzanie umowy najmu mieszkania nie jest konieczne. Chcąc zaoszczędzić sporo czasu, możesz skorzystać z gotowych wzorów, które znajdziesz w internecie (np. w tym miejscu). Oczywiście możesz w nich dokonywać modyfikacji zgodnych z własnymi potrzebami.
Umowa najmu a opłaty za media i ubezpieczenie
W umowie najmu powinny zostać określone nie tylko wysokość czynszu dla najemcy i dokładny termin jego opłacania, ale również wszystkie inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu – łącznie z czynszem administracyjnym oraz opłatami za media. Warto także zaznaczyć, czy rachunki za gaz, prąd, telewizję lub internet płacić będzie najemca, czy wynajmujący, a także jaka ma być forma ich regulowania (przelew bankowy, gotówka itd.), co pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości.
Jeżeli jesteś wynajmującym i chcesz mieć pewność, że w przypadku jakichkolwiek zniszczeń dokonanych przez najemcę nie poniesiesz kosztów, powinieneś wykupić ubezpieczenie mieszkania. Najlepiej wybrać polisę obejmującą jak najszerszy zakres ochrony, w tym szkody powstałe w wyniku niedopilnowania, dokonane przez zwierzęta czy kradzieże.
Z polisy skorzystać może również najemca. Szczególnie polecane jest ubezpieczenie wyposażenia mieszkania, dzięki któremu – w przypadku powstania zniszczeń – to towarzystwo zwróci koszty wynajmującemu.
Jak napisać wypowiedzenie umowy najmu?
Jednym z najważniejszych elementów każdej umowy najmu jest informacja dotycząca wypowiedzenia. Jest to formuła prawna, która pozwala na zakończenie najmu z różnych powodów, takich jak zmiana miejsca pracy czy nauki lub zbyt wysokie koszty najmu (np. po podwyżce czynszu).
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania można złożyć przy każdej umowie, która została zawarta na czas nieokreślony. Zasady z tym związane znaleźć można w art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego, który szczegółowo omawia między innymi kwestie terminów. Zwykle są one uzależnione od sposobu rozliczania czynszu – jeżeli np. najemca płaci go raz na miesiąc, może wypowiedzieć umowę z miesięcznym wyprzedzeniem. Kiedy natomiast opłaty dokonywane są rzadziej, umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące na przód (pod koniec kwartału kalendarzowego).