Ile kosztuje i co obejmuje ubezpieczenie na życie?

18.02.2022

Zapewnienie sobie i bliskim odpowiedniego zabezpieczenia finansowego powinno być absolutnym priorytetem dla każdego z nas. Jeżeli chcesz zyskać komfort i mieć pewność, że w razie niepożądanych sytuacji, takich jak choroba, wypadek czy śmierć, Ty lub Twoi bliscy uzyskacie odpowiednie wsparcie, postaw na ubezpieczenie na życie. W tym miejscu dowiesz się wszystkiego o rodzajach ubezpieczeń i możliwościach, jakimi dysponujesz. Sprawdź, jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Polisa na życie daje możliwość skorzystania z planu B – zawsze wtedy, gdy dochodzi do nieprzewidzianych i nieszczęśliwych sytuacji. To najlepsza ochrona w przypadku zdarzeń losowych, na które nikt z nas nie ma wpływu i które mogą dotknąć każdego. Bez względu na wiek, rodzaj wykonywanej pracy czy codzienne aktywności. Ubezpieczenie na życie ochroni nie tylko bliskie Ci osoby na wypadek Twojej śmierci, ale również zapewni wsparcie na co dzień, w obliczu różnego rodzaju niepożądanych sytuacji.

Na wstępie warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie.  W ten sposób nie tylko zyskasz wiedzę, ale również łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, jakie ubezpieczenie na życie wybrać.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Polisy na życie terminowe i bezterminowe. Te pierwsze  bywają wymagane przez banki udzielające kredytów, które tego rodzaju polisy traktują jako sposób na zabezpieczenie swoich interesów. Świadczenie wypłacane jest przez ubezpieczyciela , o ile śmierć nastąpi w okresie obowiązywania umowy, która trwa do określonego wieku ubezpieczonego. Z kolei bezterminowa polisa na życie zawierana jest na czas nieokreślony, a więc maksymalnie do śmierci ubezpieczonego. Dzięki temu daje ona pewność, że świadczenie zostanie wypłacone bez względu na wiek ubezpieczonego w chwili śmierci.

ubezpieczenie na życie online

To jednak nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń na życie. Okazuje się bowiem, że może to być rozwiązanie o wiele bardziej kompleksowe niż wydaje się wielu osobom. Polisa na życie może stanowić nie tylko gwarancję wypłaty świadczenia w przypadku śmierci, ale także w momencie dożycia do końca okresu, na jaki zawarto umowę. Oto ubezpieczenie na życie i dożycie. To bardzo dobre zabezpieczenie finansowe, z którego istnienia wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Wybierając polisę na życie, sprawdź więc, czy możesz skorzystać z takiej opcji.

Warto również wiedzieć, że w zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia możesz  skorzystać z wielu opcji rozszerzających zakres ubezpieczenia podstawowego. Wśród nich znajduje się m.in. możliwość leczenia za granicą, świadczenie za pobyt w szpitalu po wypadku lub w wyniku choroby czy uszczerbek na zdrowiu.

Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie z możliwością inwestycji w UFK, czyli w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Łączy ono w sobie dwie funkcje – ochronną oraz inwestycyjną. Z jednej strony zabezpiecza Ciebie i Twoich bliskich na wypadek zajścia różnego rodzaju zdarzeń losowych objętych zakresem ochrony ubezpieczeniowej, wskazanych w umowie, a z drugiej  pozwala na inwestowanie środków w jednostki UFK. 

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ubezpieczenie na życie to nie tylko gwarancja wypłaty świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego. Może ono stanowić również wsparcie w wielu innych sytuacjach. Dlatego wybierając polisę na życie warto dowiedzieć się, jaki jest jej podstawowy zakres i jakie są możliwości rozszerzenia tego zakresu.

Każda polisa zapewnia podstawowy zakres ochrony, w skład którego wchodzą np.:

 • ubezpieczenie na życie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek śmierci ubezpieczonego;
 • ubezpieczenie na dożycie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek dożycia do końca okresu ubezpieczenia;
 • zdiagnozowanie śmiertelnej choroby w trakcie trwania ubezpieczenia.

Istnieje wiele możliwości rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Dzięki temu zabezpieczysz finansowo siebie i bliskich na wypadek wielu niepożądanych sytuacji. Polisa na życie – jej podstawowy zakres – może zostać poszerzony o np.:

 • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku (również komunikacyjnego);
 • śmierć ubezpieczającego (który jest płatnikiem składek) z przejęciem opłacania składek przez określony w umowie czas;
 • uszczerbek na zdrowiu doznany na skutek wypadku;
 • pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku;
 • ciężką utratę zdrowia w wyniku nieszczęśliwego wypadku (możesz uzyskać stałą rentę);
 • niezdolność do pracy;
 • pobyt w szpitalu ( np. w wyniku choroby);
 • operację chirurgiczną;
 • poważne zachorowanie (w tym nowotwór złośliwy i jego leczenie);
 • ekspercką opinię medyczną;
 • leczenie za granicą.

Oczywiście zakres ochrony można dopasować w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Warto więc rozpatrywać opcje dodatkowe pod kątem swojego wieku, stanu zdrowia, trybu życia czy wykonywanej pracy. Dzięki temu skorzystasz z takich opcji , które okażą się istotnym wsparciem na wypadek różnego rodzaju niepożądanych sytuacji.

Pamiętaj, że w ramach jednej polisy na życie możesz ubezpieczyć nie tylko siebie, ale również najbliższych – w tym męża/żonę (lub partnera/partnerkę), a także dzieci. Od Ciebie zależy także to, kto będzie uposażonym, a więc osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia w przypadku Twojej śmierci oraz jaka będzie wysokość składek i suma ubezpieczeń. Daje to spore możliwości oraz łatwość dopasowania ubezpieczenia na życie do potrzeb, własnych oraz bliskich.

Wysokość składki i suma ubezpieczeń

Wybierając ubezpieczenie na życie, warto wziąć pod uwagę również wysokość składki oraz sumę ubezpieczenia. Dzięki temu zapłacisz za swoją polisę tyle, ile będziesz w stanie i nie obciąży ona nadmiernie Twojego budżetu.

życie i zdrowie

Od czego zależy wysokość składki? Przede wszystkim od zakresu ochrony – najtańsze ubezpieczenie na życie zapewnia jedyne podstawowe świadczenia. Wpływ na wysokość składki mogą mieć także takie czynniki, jak: wiek ubezpieczonego, jego sytuacja życiowa oraz suma ubezpieczeń, a więc maksymalna kwota, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić na podstawie zawartej umowy w ramach danego ryzyka. Wybierz więc taką polisę na życie, która zapewni Tobie oraz Twoim najbliższym pełne bezpieczeństwo w przypadku pojawienia się niepożądanych zdarzeń. Wysokość składki ubezpieczeniowej zawsze zestawiaj z zakresem ochrony.

Dlaczego polisa na życie to dobre rozwiązanie?

Polisa na życie jest opcją polecaną każdemu bez wyjątku. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jaki jest stan Twojego zdrowia i czym zajmujesz się na co dzień. Wybierając ubezpieczenie na życie (w zależności od jego rodzaju):

 • zabezpieczysz bliskich na wypadek śmierci – dzięki polisie na życie uzyskają oni świadczenie finansowe;
 • ochronisz życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych, np. w momencie choroby albo po wypadku;
 • zyskasz możliwość inwestycji dzięki ubezpieczeniu na życie z UFK;

Polisa na życie jest parasolem ochronnym dla całej Twojej rodziny – warto więc sprawdzić dostępne rozwiązania i skorzystać z ubezpieczenia, które zapewni spokojną teraźniejszość i przyszłość.

Ubezpieczenie na życie – szybko i bezproblemowo

Jeżeli chcesz postawić na odpowiednie ubezpieczenie na życie, które spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem zakresu ochrony, jak też wysokości składki czy sumy ubezpieczeń, polecamy zapoznanie się z ofertą Compensy. To nie tylko doskonałe zabezpieczenie dla Ciebie i Twoich bliskich, ale również minimum formalności i możliwość zawarcia umowy bez jakichkolwiek problemów.

Polecamy skorzystanie z porad doświadczonego specjalisty, który pomoże Ci wybrać polisę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. W Compensa oferujemy także wygodne płatności cykliczne, które będą pobierane automatycznie (tak jak w przypadku subskrypcji Netflix czy Spotify). Dzięki temu:

 • zyskasz maksymalny komfort i nie będziesz musiał pamiętać o ręcznym dokonywaniu płatności za swoje ubezpieczenie na życie;
 • zyskasz pewność, że płatności będą zawsze na czas;
 • skorzystasz z bezpiecznej transakcji.

Oczywiście oferujemy także inne formy płatności, które możesz wybrać zgodnie z własnymi preferencjami – przelew online lub tradycyjny, a także za pomocą BLIK. Wykupując polisę na życie w Compensa, zyskujesz komfort, bezpieczeństwo oraz wiele możliwości. Sprawdź nasze ubezpieczenia i zadbaj o siebie oraz bliskich najlepiej, jak to tylko możliwe!

Ubezpieczenie na życie Compensa Gwarancja Optima

Sprawdź ubezpieczenie na życie Gwarancja Optima, w ramach którego możesz ubezpieczyć również najbliższych: Małżonka/Partnera oraz Dzieci. Taka polisa może stanowić np. zabezpieczenie Twoich zobowiązań finansowych. Oprócz tego zyskasz możliwość dopasowania polisy na życie do swoich potrzeb poprzez wybór szeregu ubezpieczeń dodatkowych. 

Promocja dla Kobiet: do końca marca 2022 roku zniżka -15%. Sprawdź.

Więcej informacji o zakresie ochrony w ramach ubezpieczenia Compensa Gwarancja Optima znajdziesz tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/gwarancja-ochrona-optima/. 

A jeśli chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru, sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też