Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić i komu będzie potrzebne?

14.09.2023

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje samochodem. Planując taki wyjazd, należy sprawdzić, czy będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy – dokumentu, działającego na terytorium Państw, które nie należą do UE.  

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument umożliwiający kierowanie pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, gdzie obowiązuje Konwencja Wiedeńska oraz Konwencja Genewska.

W praktyce jest to odpis polskiego prawa jazdy przetłumaczony na języki obce, który ma formę papierowej książeczki, nieco podobnej do paszportu.

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy występuje w dwóch wzorach, w zależności od tego, czy podróżujesz do kraju, w którym obowiązuje Konwencja Genewska czy Wiedeńska.

Zawsze jednak ma formę papierowej książeczki, w której znaleźć można .in..:

 • termin ważności,
 • organ wydający,
 • numer krajowego prawa jazdy,
 • dane kierowcy,
 • oznaczenie kategorii.

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie jest wymagane?

Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w krajach, które znajdziesz na stronie : https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z wymienionych tam krajów należą do Unii Europejskiej, w związku z czym międzynarodowe prawo jazdy nie będzie tam wymagane. Co więcej, niektóre państwa podpisały obie konwencje, dlatego w pojedynczych przypadkach konieczne może okazać się posiadanie dwóch odpisów w każdym ze wzorów.

Aby mieć pewność, że podczas kontroli drogowej w innym kraju będziesz posiadał właściwy dokument (krajowe albo międzynarodowe prawo jazdy), warto pozyskać informacje na ten temat w odpowiedniej ambasadzie.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Aby wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, musisz w pierwszej kolejności przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

 • wniosek międzynarodowe prawo jazdy, który pobierzesz na stronie Gov.pl;
 • aktualne zdjęcie – kolorowe, wykonane na jednolitym jasnym tle i o wymiarach 35x45 mm;
 • ważne polskie prawo jazdy;
 • potwierdzenie opłaty za międzynarodowe prawo jazdy (35,50 zł – wpłaty możesz dokonać w kasie starostwa albo przelewem na konto urzędu).

Powyższe dokumenty należy złożyć w starostwie powiatowym – możesz zrobić to osobiście albo wysłać je pocztą. Na międzynarodowe prawo jazdy będziesz czekać do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzymał potwierdzenie opłaty. W niektórych sytuacjach możesz odebrać je od razu (w siedzibie starostwa).

Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy międzynarodowe?

Międzynarodowe prawo jazdy możesz otrzymać tylko wtedy, gdy prawidłowo wypełnisz wniosek. Nie jest to trudne – wystarczy podać w nim informacje o krajowym prawie jazdy (numer, termin ważności czy kategorię) i dane osobowe, a także oznaczyć załączane dokumenty oraz złożyć stosowne oświadczenia (poprzez zaznaczenie właściwych okienek literą X).

Uwaga! Wniosek okaże się przydatny również w sytuacji, gdy zgubiłeś prawo jazdy – dzięki niemu możesz ubiegać się o wydanie wtórnika.

Międzynarodowe prawo jazdy – na ile lat się je wyrabia?

Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez 3 lata. Po tym czasie niezbędne jest ponowne ubieganie się o dokument.

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy wydaje Starosta. Ubiegać się o nie może każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie wyrobić?

Jeżeli chcesz wyrobić prawo jazdy międzynarodowe, wystarczy, że udasz się do dowolnego Starostwa Powiatowego. Możesz również wysłać niezbędne dokumenty pocztą i tym samym zaoszczędzić sporo czasu.

Planujesz podróżowanie za granicą? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Bezpieczna podróż to podstawa – niezależnie od tego, do którego kraju się wybierasz. Zapewni Ci je nie tylko międzynarodowe prawo jazdy, ale również odpowiednia polisa. Dlatego jeszcze przed wyjazdem zadbaj o ubezpieczenie samochodu (zarówno OC, jak i AC czy NNW).

Co więcej, podczas zagranicznych wyjazdów niezbędne okażą się:

 • ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci m.in.: zwrot kosztów leczenia za granicą;
 • ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu zyskasz możliwość skorzystania z natychmiastowej i profesjonalnej pomocy w przypadku pojawienia się nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń, związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu.

W Compensa TU S.A. VIG oferujemy wszystkie te ubezpieczenia, których zakres zostanie dostosowany w stu procentach do Twoich potrzeb. Zadbamy o to, byś podczas swojej zagranicznej podróży zyskał maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też