Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Dlaczego wymiana opon jest istotna i kiedy należy je zmienić?

07.11.2022

Każdy kierowca powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest sezonowa wymiana opon, która pozwala zyskać odpowiednią przyczepność kół do podłoża i tym samym ograniczyć ryzyko kolizji. To jednak tylko jeden z powodów, dla których należy wykonać tę czynność dwa razy w roku. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o wymianie opon!

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Opona pełni w każdym samochodzie kilka istotnych funkcji. Łagodzi wstrząsy i drgania pojazdu, zapewnia stabilność jazdy, umożliwia intensywne hamowanie, ale - przede wszystkim, pozwala zachować odpowiednią przyczepność do drogi – szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jej jakość oraz stan mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a każdy kierowca powinien zadbać o to, by ogumienie było dopasowane do warunków.

Wymiana opon jest istotna szczególnie dlatego, że powinniśmy dbać o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

Opony letnie mogłyby nie sprawdzić się zimą (i odwrotnie). Nie tylko zwiększałyby ryzyko wpadnięcia w poślizg, ale również dochodziłoby do ich nadmiernego ścierania, w wyniku czego nie mógłbyś skorzystać z nich w kolejnym sezonie letnim.

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Nie – wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale ich montaż jest zalecany. Są bowiem dostosowane do, tzw. zimowych warunków pogodowych, tj.: oblodzenia czy rozmokły lub ubity śnieg na nawierzchni.

Pozwalają zachować odpowiednią przyczepność do podłoża między innymi dzięki temu, że posiadają głębsze rowki, a do tego posiadają więcej lameli i nacięć niż opony letnie. W efekcie wspomniane rowki bieżnika wypełniają się śniegiem, co zwiększa stabilność jazdy w warunkach zimowych.

Kiedy wymiana opon na zimowe – listopad to dobra pora?

Specjaliści w zakresie wymiany opon sugerują, by montaż zimowego ogumienia miał miejsce wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Listopad jest więc dobrą porą, by udać się do wulkanizatora.

Pamiętaj jednak, że gdy poruszasz się swoim samochodem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, powinieneś pomyśleć o wcześniejszej wymianie opon – nawet w drugiej połowie października. Kto wie, czy nie zaskoczy Cię pierwszy śnieg lub gołoledź, a w takich warunkach jazda na letnim ogumieniu może być bardzo ryzykowna.

Dodatkowym atutem jest fakt, że nie będziesz czekał w kolejce na wymianę.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Wymiana opon na zimowe w 2022 roku kosztuje ok. 100 - 120 zł. Jednak uzależniona jest również od rodzaju i rozmiaru ogumienia oraz tego, czy zdecydujesz się również na wyważenie kół.

Jeżeli posiadasz koła o średnicy 12 - 13 cali, za wymianę opon możesz zapłacić ok.  70 zł, ale już w przypadku 17 - 18 cali cena prawdopodobnie przekroczy 100 zł. Aby upewnić się, jaki będzie ostateczny koszt, warto skontaktować się z wybranym warsztatem wulkanizacyjnym.

Ile kosztuje wymiana opon na letnie?

Koszt wymiany opon na letnie zwykle jest taki sam, jak w przypadku montażu zimowego ogumienia – wyniesie więc ok. 120 zł. Tutaj również wpływ na cenę usługi może mieć wielkość koła, a także rodzaj felg.

Kiedy wymiana opon na letnie?

Wymiana opon na letnie powinna mieć miejsce wtedy, gdy temperatury dzienne wzrastają powyżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach zimowe ogumienie traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję.

Co więcej, „zimówki” latem zużywają i niszczą się w bardzo szybkim tempie, a do tego zwiększają zużycie paliwa. Ich stosowanie od marca czy kwietnia jest więc niekorzystne również z ekonomicznego punktu widzenia.

Ile trwa wymiana opon?

Wymiana opon w warsztacie wulkanizacyjnym trwa ok. 20 – 30 minut. Oczywiście należy liczyć się z wydłużeniem tego czasu, p.. w przypadku konieczności zdemontowania felg albo wymiany uszkodzonych elementów.

Możesz również zdecydować się na samodzielną wymianę opon, ale potrzebne są do tego wiedza oraz odpowiednie narzędzia. Brak wprawy może skutkować nie tylko znacznym wydłużeniem czasu wymiany opony, ale również ryzykiem popełnienia błędu.

Jeżeli więc nie masz pewności, czy uda Ci się samodzielnie zamontować nowe ogumienie, powinieneś udać się do profesjonalisty.

Wymiana opon – co ile lat całkowicie wymieniać opony?

Wymiana opon powinna mieć miejsce nie tylko podczas zmiany pory roku, ale również w kilku innych przypadkach. Zainwestuj w nowe ogumienie i udaj się do wulkanizatora, gdy:

 • bieżnik osiągnie minimalny poziom (1,6 mm), a na ogumieniu widoczny będzie wskaźnik TWI – jazda na „łysej” oponie to zbyt duże ryzyko, ponieważ znacząco pogarsza się jej przyczepność, zwłaszcza na mokrej i śliskiej nawierzchni;

 • na oponie pojawiają się różnego rodzaju zniekształcenia, bąble, rozcięcia czy pęknięcia – mogą one prowadzić nie tylko do pogorszenia parametrów jezdnych, ale również nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji, np. wystrzału opony;
 • zbyt długo korzystasz z opony – nawet, jeżeli nie będą na niej widoczne odkształcenia, użytkowanie ogumienia o kilka lat za długo również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak często wymieniać opony? Najlepiej co 5-6 lat – zyskasz wtedy maksymalne bezpieczeństwo podczas kierowania pojazdem.

Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych?

Wpływ na koszt wymiany opon może mieć to, jakie felgi zamontowane są na kole. Jeżeli korzystasz z aluminiowych, możesz zapłacić nieco więcej niż w przypadku stalowych – mowa tu o kwotach rzędu 150 - 200 zł.

Wymiana opon – o czym mówią nowe przepisy?

Choć w Polsce wciąż nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, wiele krajów wprowadziło taki przepis. Jeżeli więc wybierasz się w zagraniczną podróż, powinieneś wiedzieć, w jakich państwach i kiedy konieczne jest posiadanie odpowiedniego ogumienia.

Oto przykłady krajów, w których obowiązuje konieczność posiadania zimowych opon (wraz z terminami, do których należy się stosować).

 • Austria: 1 listopada – 15 kwietnia (w przypadku wystąpienia warunków typowo zimowych).
 • Czechy: 1 listopada – 30 kwietnia (w przypadku wystąpienia warunków typowo zimowych).
 • Estonia: 1 grudnia – 1 kwietnia.
 • Finlandia: 1 grudnia – koniec lutego.
 • Litwa: 1 listopada – 1 kwietnia.
 • Łotwa: 1 grudnia – 1 marca.
 • Słowenia: 15 października – 15 marca.
 • Szwecja: 1 grudnia – 31 marca.
 • Rumunia: 1 listopada – 31 marca.

Warto dodać, że we Francji wymóg stosowania opon zimowych nie obowiązuje (poza obszarem Alp Francuskich), a w Niemczech występuje sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych (w zależności od panujących warunków).

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy w Polsce wprowadzony zostanie obowiązek wymiany opon, ze względu na własne bezpieczeństwo warto zadbać o tę kwestię – zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Jazda na nieodpowiednim ogumieniu jest ryzykowana i może zagrażać nie tylko Tobie i Twoim pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.

Nie zapomnij również o tym, by wykupić ubezpieczenie samochodu – posiadanie OC niezmiennie pozostaje obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też