Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Kontrolki w samochodzie. Co oznaczają?

06.04.2023

Kontrolki w samochodzie są niezwykle istotne, ponieważ dzięki nim kierowca może dowiedzieć się o aktualnie włączonych systemach albo potencjalnych problemach. Nie zawsze ich pojawianie musi być oznaką awarii, jednak warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej. Po to, by w przyszłości uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych z eksploatacją auta. Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Sprawdźmy!

Kontrolki w samochodzie – opis

Lampki kontrolne pojawiają się na desce rozdzielczej i mają na celu informowanie kierowcy o stanie samochodu, a także potencjalnych problemach związanych z dzianiem jego podzespołów lub układów.

Nowoczesne pojazdy mogą być wyposażone nawet w kilkadziesiąt kontrolek. W zależności od koloru oznaczają one coś innego. Część z nich informuje o problemie z autem. Inne z kolei sygnalizują aktualne działanie poszczególnych systemów. Zapalanie się kontrolek w samochodzie na desce rozdzielczej nie musi oznaczać awarii, jednak znajomość tych najważniejszych jest kluczowa, by eksploatacja pojazdu przebiegała prawidłowo.

Kontrolki w samochodzie dzielimy je na 3 grupy:

 • kontrolki zielone lub niebieskie, które mają charakter informacyjny;
 • kontrolki żółte lub pomarańczowe, które mają charakter informacyjno-ostrzegawczy;
 • kontrolki czerwone, które mają charakter ostrzegawczy.

Bagatelizować nie należy zwłaszcza tych ostatnich, ponieważ mogą informować o poważnych problemach – bez szybkiej reakcji i wizyty u mechanika istnieje ryzyko, że awaria unieruchomi pojazd. Zacznijmy jednak od sprawdzenia zielonych i niebieskich kontrolek w samochodzie.

Zielone lub niebieskie kontrolki, czyli cenne informacje dla kierowców

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie kontrolki w samochodzie powinny budzić Twój niepokój. Zaliczamy do nich te w kolorze zielonym lub niebieskim, które posiadają wyłącznie charakter informacyjny. Stanowią sygnał dla kierowcy, że dany system w pojeździe działa i jest aktualnie włączony. Mowa tu np. o zielonych strzałkach informujących o aktywowaniu kierunkowskazu albo działaniu świateł mijania czy tzw. długich.

To oczywiście nie wszystkie. Do tej grupy zaliczamy także kontrolki w samochodzie oznaczające:

 • system wspomagania parkowania;
 • asystenta zjazdu lub pokonywania wzniesień;
 • włączony tempomat;
 • włączone światła pozycyjne albo tylne przeciwmgielne;
 • sprawny system poduszek powietrznych;
 • kontrolę pasa ruchu.

W nowszych samochodach skorzystasz nawet z kontrolek, które poinformują Cię o zmianie biegu, gotowości do jazdy czy włączeniu trybu ekologicznego. Mówiąc krótko – stanowią one dla Ciebie źródło wiedzy, a ich aktywowanie oznacza, że wszystko w Twoim aucie działa prawidłowo.

Pomarańczowe lub żółte kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

czerwone kontrolki

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kontrolek w samochodzie pomarańczowych albo żółtych. Mają one charakter informacyjno-ostrzegawczy. Stanowią pewien sygnał alarmowy dla kierowcy, że nie wszystko w aucie jest takie, jak być powinno. Nie oznaczają jednak bardzo poważnych awarii, a jedynie mogą ostrzegać, np. o kończącym się płynie do spryskiwacza. Kontrolka pomarańczowa lub żółta może ostrzegać kierowcę np. o nienajlepszych warunkach na drodze, które zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg czy potencjalnej kolizji.

Co oznaczają żółte i pomarańczowe kontrolki oraz jak zareagować w przypadku ich pojawienia się? 

Te kontrolki, które najczęściej pojawiają się na wyświetlaczu dotyczą:

 • sygnalizacji ogólnej (w kształcie trójkąta) – kontrolka , która informuje o problemach z którymś z podzespołów, np. z czujnikiem parkowania albo działaniem świateł zewnętrznych;
 • niskiego poziomu cieczy chłodzącej, który może wpłynąć negatywnie na działanie układu chłodzenia (należy ją jak najszybciej uzupełnić);
 • niskiego poziomu ciśnienia w oponach, o które warto zadbać na najbliższej stacji paliw;
 • oblodzonej nawierzchni drogi, w wyniku czego należy jechać bardzo ostrożnie;
 • włączonego nawiewu albo ogrzewania szyby;
 • nieprawidłowo zamkniętego wlewu paliwa;
 • wyłączonych poduszek powietrznych po stronie pasażera.

Żółte lub pomarańczowe kontrolki w samochodzie, w zależności od modelu auta, mogą również informować o przegrzanym katalizatorze, problemach z klockami hamulcowymi czy awarii czujnika oleju. Nie należy bagatelizować tych ostrzeżeń, by cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Pamiętaj! Często pojawiającą się kontrolką w samochodzie jest ta, która informuje o rezerwie paliwa. Wielu kierowców sądzi, że po jej zapaleniu można przejechać nawet 50-100 km, co niestety jest mitem. Jeżeli więc nie zatankujesz tak szybko, jak to możliwe, Twój samochód może nagle odmówić dalszej jazdy. Co więcej, zbyt częste podróżowanie na rezerwie może doprowadzić do licznych problemów, takich jak korozja przewodów paliwowych czy zatarcie pompy. Warto więc unikać takich sytuacji i jak najszybciej uzupełnić bak paliwa po pojawieniu się tej kontrolki.

Kontrolka „check engine” – co warto o niej wiedzieć?

Jedną z najważniejszych kontrolek informacyjno-ostrzegawczych w samochodzie jest ta w kształcie silnika. Nazywana jest „check engine” („sprawdź silnik”) i oznacza nieprawidłowości w działaniu najważniejszego podzespołu. Nie można jej ignorować, ponieważ doprowadziłoby to do poważnych i, co równie ważne, bardzo kosztownych awarii.

kontrolka w aucie

Jeżeli kontrolka „check engine” świeci się na pomarańczowo, jest to sygnał alarmowy, który informuje o nieprawidłowościach w pracy silnika, ale umożliwia dalszą jazdę. Jeżeli natomiast zmieni kolor na czerwony, oznacza to tryb awaryjny silnika. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do warsztatu. Zwykle wskazuje na problemy z systemem wtrysku albo układem elektronicznym.

Uwaga! Niektórzy mechanicy radzą, by w przypadku pojawienia się tej kontrolki w samochodzie, odłączyć na chwilę akumulator albo skasować błąd i kontynuować podróż. Oba rozwiązania są bardzo ryzykowne i zdecydowanie je odradzamy. To, że kontrolka zniknie, nie oznacza, że zniknie również problem z silnikiem.
 

Czerwone kontrolki w samochodzie, czyli poważne sygnały alarmowe

Zapalenie się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej to coś, czego wolą unikać wszyscy kierowcy. Zwykle bowiem oznacza poważniejszą awarię, która może wymagać natychmiastowego zatrzymania się, a nawet skorzystania z pomocy drogowej. Pamiętaj jednak, że nie zawsze tak jest – często takie kontrolki w samochodzie pełnią rolę sygnałów alarmowych i mogą oznaczać np. otwarte drzwi lub bagażnik czy też włączone światła awaryjne.
Szczególną uwagę warto zwrócić na te, które informują o:

 • awarii systemu ABS;
 • awarii układu wspomagania kierownicy;
 • awarii systemu elektroniki w samochodzie;
 • zużyciu klocków hamulcowych;
 • awarii systemu hamulcowego;
 • rozładowanym akumulatorze;
 • niskim poziomie oleju;
 • braku płynu hamulcowego;
 • zbyt niskim poziomie oleju silnikowego.

Większość nowych samochodów ostrzega kierowców i pasażerów również w przypadku niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy zaciągniętego hamulca ręcznego. Dzięki czerwonym kontrolkom w samochodzie można zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy i uniknąć różnego rodzaju problemów. Warto więc zwracać na nie szczególną uwagę.

Nietypowe kontrolki w samochodzie

Oczywiście wymienione i opisane wcześniej sygnały dla kierowców to nie wszystkie kontrolki w samochodzie. Co oznaczają te, które często spotkać można wyłącznie w najnowocześniejszych autach? Wiele zależy od konkretnego producenta. Może więc okazać się, że wybrana kontrolka będzie dostępna w samochodzie marki BMW, ale nie znajdziesz jej w Audi.

Do nietypowych kontrolek w samochodzie zaliczamy między innymi te, które informują m.in. o:

 • konieczności wciśnięcia hamulca przed przesunięciem dźwigni – znajdują się w pojazdach z automatyczną skrzynią biegu;
 • gotowości do jazdy – zielone kontrolki wskazują, że samochód jest włączony i można ruszać (najczęściej znajdują się w autach elektrycznych i hybrydowych);
 • zmęczeniu kierowcy – pojawiają się w momencie, gdy system wykryje np. nieprawidłowości w stylu jazdy, które mogą świadczyć o zmęczeniu;
 • ostrzeganiu pieszych – stosowane są w samochodach elektrycznych i hybrydowych, dając sygnał o awarii systemu akustycznego ostrzegania;
 • wodzie znajdującej się w filtrze paliwa – są to kontrolki charakterystyczne dla samochodów z silnikami Diesla;
 • zbyt małej odległości – znajdują się w nowoczesnych samochodów i włączają się, gdy za bardzo zbliżysz się do pojazdu jadącego przed Tobą.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu!

Kontrolki w samochodzie są bardzo ważne, gdyż pozwalają kierowcy na bieżąco monitorować stan pojazdu i reagować na ewentualne usterki. Jednak, oprócz znajomości poszczególnych sygnałów, jazda samochodem wymaga także pamięci o ubezpieczeniu OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. Bez ubezpieczenia OC, kierowca naraża się na wysokie koszty, a nawet na konsekwencje prawne.

Warto jednak pamiętać, że nasze ubezpieczenie OC nie pokrywa szkód wyrządzonych naszemu własnemu pojazdowi. Dlatego, wyjeżdżając w podróż warto postawić także na ubezpieczenie AC (Autocasco), które zabezpiecza nasz samochód w przypadku zdarzeń, których skutkiem jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata pojazdu.

Kolejnym rozsądnym wyborem jest ubezpieczenie Assistance. Dzięki niemu, w razie awarii samochodu, otrzymamy pomoc w postaci transportu zastępczego lub holowania naszego pojazdu do warsztatu. Ubezpieczenie Assistance jest szczególnie istotne, jeśli planujemy długą trasę po kraju lub za granicą, gdyż pozwala nam uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek.

Podsumowując, oprócz znajomości poszczególnych kontrolek w samochodzie, warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC oraz o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia AC i Assistance. Dzięki temu, nasza jazda będzie bezpieczniejsza i mniej stresująca, a my będziemy mogli cieszyć się podróżą ze spokojem.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też