Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Ubezpieczenie taxi. Ile kosztuje OC taksówki?

15.03.2022

Jeżeli myślisz o tym, by wykorzystać swój samochód do transportu osób albo chcesz założyć firmę przewozową, powinieneś dowiedzieć się, czym jest oraz ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie taxi. Dzięki temu zyskasz nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale również przygotujesz się na wydatki, które w tym przypadku mogą okazać się nawet trzykrotnie wyższe niż w przypadku ubezpieczania pojazdu wykorzystywanego wyłącznie do celów prywatnych.

Co, jeśli taxi ma zwykłe ubezpieczenie?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, każdy samochód, niezależnie od marki, typu czy sposobu użytkowania, musi posiadać ubezpieczenie OC. Taksówki nie stanowią tutaj wyjątku, a biorąc pod uwagę to, że zaliczane są do pojazdów szczególnego przeznaczenia (podobnie jak auta należące do szkół jazdy czy firm kurierskich), ich właściciele muszą liczyć się z wyższymi kosztami.

Z czego to wynika? Według różnego rodzaju statystyk, kierowcy pojazdów przeznaczonych do przewozu ludzi lub mienia są bardziej narażeni na wypadki komunikacyjne, w efekcie ubezpieczyciele częściej wypłacają z tego tytułu odszkodowania. Wiąże się to między innymi z tym, że kierowcy taksówek przez wiele godzin dziennie eksploatują swój pojazd, regularnie podróżują w korkach, a do tego są narażeni na stres, duże zmęczenie i pośpiech – wszystko to zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.

Jeżeli więc świadczysz klientom usługi przewozowe, musisz wykupić specjalne ubezpieczenie OC taksówki. Posiadanie zwykłej polisy nie jest wskazane przede wszystkim dlatego, że nawet jeden wypadek komunikacyjny może doprowadzić do tego, że ubezpieczyciel zażąda znacznej dopłaty do składki OC, a nawet odmówi wypłaty odszkodowania z AC.
 

taxi

Warto więc zadbać o tę kwestię, a przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) w danym towarzystwie – to właśnie tam można znaleźć zapis, który mówi o tym, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, które powstały w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportowych. Zgłoszenie takiego zamiaru okazuje się niezbędne i pozwala zyskać polisę, która ochroni Cię przed przyszłymi kosztami.

Pamiętaj! Ubezpieczenie samochodu taxi jest obowiązkowe, a jego brak może narazić Cię na bardzo wysokie kary – nawet powyżej 6000 zł (w sytuacji, gdy samochód nie ma ważnego OC dłużej niż 14 dni).
 

Ile kosztuje ubezpieczenie taxi?

Jak już wspomnieliśmy, obowiązkowe ubezpieczenie taxi może być nawet trzykrotnie wyższe od OC pojazdu wykorzystywanego do celów prywatnych. Wynika to z wielu czynników, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • duży przebieg taksówek – kierowcy oferujący usługi przewozowe pokonują nawet 3-4 razy więcej kilometrów w skali roku niż osoby prywatne, w wyniku czego są bardziej narażeni na wypadki komunikacyjne;
  • jazdę w zatłoczonych miastach w godzinach szczytu, co także niesie większe ryzyko kolizji – to kwestia, na którą ubezpieczyciele zwracają szczególną uwagę;
  • regularną jazdę w niesprzyjających warunkach – np. po torowiskach czy kostkach brukowych, co może wpływać na stan pojazdu i prowadzić do pojawienia się nagłej awarii, w wyniku której dojdzie do kolizji;
  • pośpiech klienta taksówki, który musi zdążyć na ważne spotkanie, narodziny dziecka czy pociąg i nalega, by kierowca jechał szybciej, co może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze;
  • zmęczenie i presję, które towarzyszą kierowcom taksówek i mogą znacząco podnosić ryzyko wypadków;
  • roszczenia o odszkodowanie, zgłaszane przez pasażerów taksówki po wypadku – jest ono wypłacane właśnie z obowiązkowego ubezpieczenia taxi.
  • pasażerów, którzy mogą wyrządzić szkody w samochodzie (rozbita szyba, porysowana karoseria, zniszczona tapicerka i wiele innych) albo których niewłaściwe zachowanie zwiększa ryzyko kolizji;

Co jeszcze wpływa na wysokość ubezpieczenia OC taxi?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki OC dla taksówek, biorą pod uwagę kilka czynników, które można podzielić na trzy kategorie.

Kategoria 1 – kierowca

Firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę przede wszystkim na wiek kierowcy oraz jego doświadczenie. Na niższy koszt ubezpieczenia taxi mogą liczyć przede wszystkim osoby starsze, które dłużej posiadają prawo jazdy – są one traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako mniej brawurowe i posiadające większe umiejętności.
Co więcej, istotne znaczenie ma również miejscowość, w której usługi przewozowe świadczą kierowcy. W przypadku dużych miast, gdzie mamy do czynienia ze sporym ruchem, trzeba liczyć się z wyższym OC, ponieważ ryzyko wypadku komunikacyjnego jest tam większe. Inaczej wyliczana jest więc składka ubezpieczeniowa dla kierowcy z Warszawy, a inaczej dla taksówkarza z Opola.
Oprócz tego, firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na inne szczegóły, jak choćby potomstwo (kierowcy posiadający dzieci mogą być uznawani za ostrożniejszych kierowców) czy współwłaścicielstwo (młodsi kierowcy mogą obniżyć koszt ubezpieczenia taxi, uwspólniając własność pojazdu ze starszą osobą).

Kategoria 2 – samochód

Istotne znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej ma również to, jakim samochodem przewozisz pasażerów lub ich mienie. Większe ubezpieczenie mogą zapłacić np. osoby kierujące pojazdami sportowymi, o dużej mocy i pojemności silnika, czy wartościowymi, które są bardziej narażone na kradzieże. Co więcej, w przypadku nowszych i droższych aut usunięcie usterki może być bardziej kosztowne, co także wpłynie na wysokość ubezpieczenia taxi.
Duże znaczenie mają także aktualny przebieg, miejsce postoju, a nawet rodzaj stosowanego paliwa czy kraj pochodzenia auta.
 

taksowkarz

Kategoria 3 – historia ubezpieczenia

Na niższe ubezpieczenie OC taksówki mogą liczyć kierowcy, którzy wcześniej ubezpieczali swój pojazd i nie spowodowali dotychczas jakiejkolwiek szkody.

Przed wykupieniem polisy musisz poinformować towarzystwo o swoich wcześniejszych kolizjach – zostanie to zweryfikowane w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dlatego wszelkie próby zatajenia niekorzystnych dla Ciebie zdarzeń są niewskazane.
 

Ile zapłacę za ubezpieczenie samochodu taxi?

Wszystko zależy od wymienionych wyżej czynników. Koszt ubezpieczenia OC taxi zależy od tego, w jakim jesteś wieku, jak długo posiadasz prawo jazdy, czy w jakiej miejscowości świadczysz usługi przewozowe.

Przed wykupieniem ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów OC/AC, dokładnie porównać oferty albo skontaktować się z doradcą, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Musisz wziąć pod uwagę, że nie wszystkie towarzystwa oferują możliwość skorzystania z ubezpieczenia online – często jest to możliwe tylko po rozmowie telefonicznej z konsultantem albo wizycie w siedzibie firmy.

Tańsze ubezpieczenie taxi? To możliwe!

Najważniejszy jest wybór takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zapewnia ubezpieczenie samochodu taxi i jest w stanie zaoferować Ci korzystne warunki.

Co więcej, OC będzie niższe w sytuacji, gdy ubezpieczasz całą flotę pojazdów, a nie każdy z samochodów osobno – w takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują o wiele bardziej korzystne warunki dla kierowców.

Ubezpieczenie taxi a Uber

Kierowcy świadczący usługi przewozu osób poprzez aplikację Uber, również zobowiązani są do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, choć do niedawna mogli jednak liczyć na nieco niższy koszt niż taksówkarze. Wynikało to z tego, że część towarzystw ubezpieczeniowych wyróżniało dwie kategorie ubezpieczeń:

  • OC samochodu zarejestrowanego jako taksówka;
  • OC samochodu służącego do odpłatnego przewozu osób.

Pozornie różnica wydaje się niewielka, jednak w praktyce jest ona znacząca. Okazuje się bowiem, że druga kategoria dotyczyła kierowców, którzy nie pracują na pełny etat i przewóz pasażerów traktują jako sposób na dodatkowy zarobek, dlatego część firm ubezpieczeniowych oferowało im OC niższe niż w przypadku ubezpieczenia taxi.

Sytuacja zmieniła się jednak w październiku 2020 r., kiedy to w życie weszła ustawa tzw. Lex Uber. Zgodnie z nią, kierowcy Ubera, podobnie jak zawodowi taksówkarze, muszą posiadać specjalną licencję oraz odpowiednio oznakowany samochód służący do przewozu osób. Ujednolicenie zasad dla obu grup kierowców spowodowało, że ceny ubezpieczenia taxi oraz Ubera są obecnie podobne.
Zbliżone do siebie są także zasady wypłacania odszkodowania dla pasażera pojazdu, który jest przewożony odpłatnie. Niezależnie od tego, czy korzysta z usług taksówkarza czy kierowcy Ubera, może on ubiegać się o odszkodowanie z OC samochodu. Mowa tu zarówno o szkodzie osobowej, jak i szkodzie na mieniu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też