Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

OC krótkoterminowe - kiedy można kupić?

10.03.2022

Ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje najczęściej przez okres 12 miesięcy, istnieją jednak wyjątki, które umożliwiają wykupienie polisy na okres krótszy – na przykład na 30 dni. Z takiej opcji mogą skorzystać między innymi właściciele pojazdów historycznych, wolnobieżnych albo zarejestrowanych czasowo. Sprawdź, kto może wykupić OC krótkoterminowe, w jakich sytuacjach się ono sprawdzi oraz ile kosztuje!

OC krótkoterminowe dla osoby fizycznej

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC samochodu ) jest w naszym kraju obowiązkowe i powinien wykupić je każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Zwykle obowiązuje ono przez 12 miesięcy, ale jak wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach istnieje szansa skrócenia okresu trwania umowy. Niektóre osoby fizyczne mogą wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, które obowiązuje przez 30 dni.

Jest to tzw. Ubezpieczenie zadaniowe, z którego można skorzystać w określonym celu – kiedy zostanie on zrealizowany, OC krótkoterminowe przestaje obowiązywać. Najczęściej wykupują je osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami, np. prowadzący komis samochodowy. Nie bez powodu OC krótkoterminowe nazywane jest również komisowym – dzięki niemu przedsiębiorcy mogą znacznie ograniczyć koszty związane z ubezpieczaniem sprzedawanych pojazdów.

To jednak zaledwie jedna z grup, które mogą wykupić OC krótkoterminowe. Korzystają z niego także właściciele pojazdów historycznych, wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo albo osoby sprowadzające samochód z zagranicy. Każdą z tych grup opiszemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe obowiązuje najczęściej przez 30 dni (wyjątkiem są polisy dla pojazdów wolnobieżnych, które chronią pojazd na okres minimum 3 miesięcy). Z tego względu jest ono tańsze od klasycznego ubezpieczenia na 12 miesięcy i kosztuje najczęściej kilkadziesiąt złotych.

Wysokość składki wyliczana jest na takich samych zasadach, jak w OC na rok. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przede wszystkim:
model, markę oraz rok produkcji pojazdu;

  • historię ubezpieczeniową kierowcy;
  • wiek i miejsce zamieszkania właściciela pojazdu;
  • doświadczenie kierowcy, a więc datę otrzymania prawa jazdy.
kolizja

W praktyce właściciel samochodu chcący wykupić OC krótkoterminowe, a który spędził wiele lat za kierownicą, zapłaci mniej niż młoda osoba, która zdobyła uprawnienia do kierowania pojazdami przed zaledwie kilkoma miesiącami. Cena OC na 30 dni jest też różna w przypadku samochodów osobowych i dostawczych – zwykle ubezpieczenie tych pierwszych kosztuje nieco mniej.

Warto wiedzieć, że trzydziestodniowa polisa zapewnia taki sam zakres ochrony jak OC na 12 miesięcy, jednak nie zostaje przedłużona automatycznie – przestaje obowiązywać wraz z końcem trwania umowy. Jeżeli więc chcesz dalej korzystać z OC na 30 dni, musisz osobiście je przedłużyć – w przeciwnym razie możesz zostać ukarany za kierowanie pojazdem bez ważnego ubezpieczenia.
 

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Z ubezpieczenia OC krótkoterminowego mogą skorzystać tylko wybrani właściciele pojazdów – uprawnionych jest tu zaledwie kilka grup kierowców. Kto zatem może skorzystać z OC na 30 dni?

1. Właściciele pojazdów historycznych

Istnieje specjalna grupa pojazdów, które traktowane są jako historyczne (zabytkowe). Zgodnie z art. 2 pkt 39 Prawa o ruchu drogowym, mowa tu o wszystkich samochodach lub motocyklach, które zostały wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także o pojazdach wpisanych do inwentarza muzealiów.

Z OC krótkoterminowego najczęściej korzystają właściciele samochodów posiadających co najmniej 40 lat. Wyjątek stanowią tu pojazdy, które zostały uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe lub mają duże znaczenie historyczne – wtedy mogą to być również samochody mające 25 lat lub więcej.
Takie pojazdy nie uczestniczą regularnie w ruchu drogowym, dlatego ich właściciele nie muszą posiadać długoterminowego ubezpieczenia – wystarczy OC na 30 dni, które umożliwi im np. udział w zlocie samochodów historycznych. Mogą oni bez obaw wykupić taką polisę nawet kilka razy w ciągu danego roku, bez obaw kary za brak ciągłości ubezpieczenia. 

Sprawdź ubezpieczenie OC pojazdów zabytkowych: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/oc-motoklasyki/ 

2. Właściciele pojazdów wolnobieżnych

Mowa tutaj o wszystkich pojazdach silnikowych, które osiągają maksymalną prędkość 25 km/h, czyli różnego rodzaju maszyny budowlane oraz leśne, wykorzystywane w określonych celach. OC krótkoterminowe obowiązuje w tym wypadku przez minimum 3 miesiące. Tego typu pojazdy nie wymagają również ciągłości ubezpieczeniowej, ale należy pamiętać, że ubezpieczenie jest niezbędne podczas, np. użytkowania pojazdów oraz jazdy po drogach.
Trzeba jednak wspomnieć o wyjątku, jaki stanowią maszyny rolnicze, które są wykorzystywane do codziennej pracy w gospodarstwie (np. ciągniki) – ich właściciele muszą wykupić tradycyjne, dwunastomiesięczne ubezpieczenie OC.

3. Właściciele działalności gospodarczych związanych z handlem samochodami

Jak już wspomnieliśmy, OC krótkoterminowe nazywane jest komisowym, ponieważ najczęściej korzystają z niego osoby handlujące samochodami. Wynika to z faktu, iż każdy pojazd wystawiony na sprzedaż w komisie powinien być ubezpieczony. Na szczęście polskie prawo sprzyja właścicielom takich działalności, którzy nie muszą wykupywać rocznego OC – wystarczy te na 30 dni, co pozwala sporo oszczędzić, a przy tym prowadzić działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oczywiście warto pamiętać, by po zakupie samochodu z komisu wykupić dla niego tradycyjne ubezpieczenie!

4.    Osoby sprowadzające pojazd z zagranicy

W sytuacji, gdy sprowadzasz samochód z innego kraju, w którym jest on zarejestrowany, nie możesz od razu wykupić ubezpieczenia na 12 miesięcy – niezbędne będzie OC krótkoterminowe, nazywane również granicznym, na okres co najmniej 30 dni. Dopiero po tym czasie i po załatwieniu wszystkich formalności, masz możliwość ubezpieczenia zakupionego pojazdu na cały rok.

Pamiętaj – OC krótkoterminowe dla samochodów sprowadzanych z zagranicy można wykupić tylko jeden raz!

5.    Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo

OC krótkoterminowe jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób dokonujących czasowej rejestracji samochodu. Tablice tymczasowe wydawane są na okres maksymalnie 30 dni – w tym czasie możesz załatwić wszelkie formalności, np. związane z odbiorem pojazdu z miejsca zakupu czy koniecznością jego naprawy lub przeprowadzenia badania technicznego.

OC krótkoterminowe pozwoli w tej sytuacji ubezpieczyć samochód na cały okres rejestracji tymczasowej, a więc 30 dni.

Kiedy zakupić OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe może również dotyczyć samochodów służących do jazd testowych albo posiadających kierownicę z prawej strony. Możesz wykupić je w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym – zarówno online, jak też telefonicznie czy bezpośrednio u agenta.

Polecamy porównanie ofert, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, kontakt z naszym konsultantem, który dopasuje rozwiązanie do Twoich potrzeb. OC krótkoterminowe pozwoli Ci na załatwienie wszelkich formalności przy równoczesnych oszczędnościach, gdy handlujesz samochodami albo korzystasz z pojazdów wolnobieżnych lub historycznych.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też