Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4? Ceny w 2024 roku

09.07.2024

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych tras komunikacyjnych w Polsce, łącząca wschodnią i zachodnią granicę kraju. Licząca 673 kilometry długości, przebiega od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami. W tym artykule podpowiadamy, jak zapłacić za autostradę A4, omówimy różne systemy opłat, w tym manualne i elektroniczne, a także podpowiemy, jak unikać najczęstszych problemów związanych z płatnościami.

Odcinki płatne na autostradzie A4

Autostrada A4, przebiegająca od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami, ma łącznie 673 km długości. Do połowy 2023 roku obowiązywały opłaty na dwóch odcinkach o łącznej długości około 224 km:

  • Odcinek Katowice-Kraków, zarządzany przez koncesjonariusza Stalexport Autostrada Małopolska SA.

  • Odcinek Wrocław-Gliwice, nadzorowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

W lipcu 2023 roku zniesiono opłaty na odcinku między Gliwicami a Wrocławiem, ale tylko dla samochodów osobowych i motocykli. Kierowcy samochodów ciężarowych nadal muszą płacić za przejazd na tym 162-kilometrowym odcinku zarządzanym przez państwo, od PPO Karwiany do PPO Sośnica.

Jak zapłacić za autostradę A4? Dostępne metody płatności za przejazd

Formy płatności na autostradzie A4 różnią się w zależności od odcinka, szczególnie od momentu wprowadzenia systemu e-TOLL na drogach państwowych w 2021 roku. System ten obowiązuje obecnie tylko na odcinku między Wrocławiem a Gliwicami i dotyczy samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony. Natomiast koncesjonariusz odcinka Katowice-Kraków wprowadził własne metody płatności.

Czytaj także: Płatne autostrady w Polsce

Na odcinku Katowice-Kraków można opłacić przejazd gotówką lub kartą na bramkach autostradowych, które znajdują się w Balicach i Mysłowicach. Te tradycyjne metody są proste i dostępne dla każdego kierowcy, jednak mogą wymagać zatrzymania się i czekania w kolejce.Tymczasem punkty poboru opłat we Wrocławiu (PPO Karwiany) oraz w Gliwicach (PPO Sośnica) zostały zlikwidowane.

System e-Toll na odcinku Wrocław-Gliwice

Od 1 grudnia 2021 roku na odcinku Wrocław (PPO Karwiany) - Gliwice (PPO Sośnica) zlikwidowano tradycyjne bramki, wprowadzając system e-Toll. Jest to nowoczesny sposób elektronicznego poboru opłat. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą zainstalować aplikację mobilną e-Toll, dostępną w Google Play i App Store, lub zakupić e-bilet na wybranych stacjach benzynowych.

Metody płatności na odcinku Katowice-Kraków

Na odcinku Katowice – Kraków, gdzie działają bramki autostradowe, nie można przejechać bez uiszczenia opłaty. Natomiast na trasie Wrocław – Gliwice nie ma fizycznych przeszkód, takich jak szlabany, które otwierają się dopiero po zapłaceniu. Wjeżdżasz na płatny odcinek autostrady bez kontroli biletu na wjeździe. Na odcinku Katowice-Kraków kierowcy mogą korzystać z automatycznych metod płatności. System A4Go umożliwia automatyczne naliczanie opłat za pomocą urządzenia pokładowego, które można wypożyczyć na bramkach autostradowych. Dodatkowo, dostępne są aplikacje mobilne takie jak Autopay, SkyCash, mPay i IKO (dla klientów banku PKO BP), które umożliwiają szybkie i wygodne opłacenie przejazdu.

Kary za brak opłaty za przejazd autostradą A4

Jeśli zapomniałeś zapłacić za przejazd i przypomniałeś sobie o tym dopiero na wjeździe lub już będąc na płatnym odcinku A4, możesz nadrobić zaległość. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej. Nie zatrzymuj się nagle przed rozpoczęciem płatnego odcinka ani w trakcie jego pokonywania. Możesz kupić bilet w aplikacji, zatrzymując się w dozwolonym miejscu, lub jeśli transakcję wykona pasażer, bądź na najbliższej stacji paliw, która sprzedaje bilety autostradowe.

Twój przejazd zostanie zarejestrowany przez kamery odczytujące numery rejestracyjne. Jeśli nie wykupisz biletu najpóźniej w ciągu 3 dni po zjechaniu z płatnego odcinka, możesz spodziewać się naliczenia dodatkowej opłaty w wysokości 500 zł.

Zalety i wady różnych metod płatności

Każda z metod płatności ma swoje zalety i wady. Płatność gotówką i kartą jest powszechnie dostępna, ale może być czasochłonna. Automatyczne metody płatności, takie jak A4Go i aplikacje mobilne, oferują wygodę i możliwość szybszego przejazdu przez bramki, a także dodatkowe korzyści, takie jak rabaty. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kierowcy.

Praktyczne wskazówki dla kierowców

Przed podróżą autostradą A4 warto zaplanować, jaką metodą opłacimy przejazd. Jeśli zapomnisz zapłacić za przejazd, pamiętaj, że możesz to zrobić w trakcie jazdy, korzystając z aplikacji mobilnej, lub na najbliższej stacji paliw sprzedającej e-bilety. Ważne jest, aby nie zatrzymywać się nagle na płatnym odcinku, co może być niebezpieczne.

Opłaty za przejazd A4 odcinkiem Kraków-Katowice w 2024 roku:

Typ pojazdu Opłata w PLN
Motocykle 8
Pojazdy samochodowe o dwóch osiach (samochody osobowe) 16
Pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami 29
Pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami 29 
Pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 49
Pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 49

 

Opłaty za przejazd A4 odcinkiem Gliwice-Wrocław w 2024 roku (ceny w PLN za kilometr):

Kategoria pojazdu
Stawka dla pojazdów klasy EURO 2 lub niższej
Stawka dla pojazdów klasy EURO 3
Stawka dla pojazdów klasy EURO 4
Stawka dla pojazdów klasy EURO 5 lub wyższej
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i poniżej 12 t 0,55 0,48 0,39 0,28
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 t
0,73 0,63 0,51

0,38

autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej
0,55 0,48 0,39 0,28

 

Przyszłe zmiany i usprawnienia

W najbliższych latach planowane są dalsze usprawnienia systemów poboru opłat na autostradzie A4, w tym możliwe wprowadzenie nowych technologii i metod płatności, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z autostrady.

Podsumowanie

Autostrada A4 oferuje różnorodne metody płatności, dostosowane do potrzeb różnych kierowców. Od tradycyjnych płatności gotówką i kartą, przez nowoczesne systemy automatyczne, po aplikacje mobilne. Wybór odpowiedniej metody powinien uwzględniać wygodę, efektywność oraz ewentualne korzyści finansowe. Dzięki temu podróż autostradą A4 będzie szybka, komfortowa i bezproblemowa.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też