Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile się czeka na odbiór prawa jazdy w 2024 roku?

09.07.2024

Zaliczyłeś wszystkie egzaminy na prawo jazdy? Gratulacje! Teraz musisz odczekać chwilę, aby otrzymać wymarzony dokument. Możesz się zastanawiać, kiedy dokładnie odbędzie się odbiór prawa jazdy, jakie są koszty związane z jego wyrobieniem i czy istnieje możliwość sprawdzenia statusu prawa jazdy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jakie dokumenty są wymagane do odbioru prawa jazdy?

Po zdaniu egzaminu, aby odebrać prawo jazdy, musisz spełnić kilka wymagań. Najpierw zdobądź odpowiedni wniosek o wydanie prawa jazdy, który dostępny jest na stronie obywatel.gov.pl. Dodatkowo potrzebne będą:

  • orzeczenie lekarskie;
  • aktualne zdjęcie;
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
  • potwierdzenie wniesienia opłaty.

Jeśli już posiadasz prawo jazdy, ale uzyskałeś uprawnienia do innej kategorii, konieczne będzie dołączenie kopii posiadanej już licencji (oraz orzeczenie psychologiczne, jeśli zdawałeś na kategorie C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E).

Wszystkie dokumenty należy złożyć w odpowiednim urzędzie – urzędzie miasta lub starostwa powiatowego.

Jakie są koszty związane z odbiorem prawa jazdy?

Opłata za wydanie i odbiór prawa jazdy to 100,50 zł i jest to stawka jednolita na terenie całego kraju. Opłatę tę można uregulować bezpośrednio w urzędzie, gdzie składa się wniosek, lub dokonując przelewu na konto urzędu. Warto jednak sprawdzić, która forma płatności jest preferowana w danej instytucji.

Gdzie przesłać potwierdzenie wpłaty za prawo jazdy?

Jeśli opłatę za wydanie i odbiór prawa jazdy uiściłeś za pomocą przelewu bankowego, potwierdzenie wpłaty możesz wysłać do urzędu drogą mailową lub dostarczyć osobiście. Po zrealizowaniu tej czynności oraz złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów, wystarczy poczekać na wydanie dokumentu prawa jazdy.

Czytaj także: Zgubione prawo jazdy

Kiedy można spodziewać się odbioru prawa jazdy?

Po złożeniu wniosku i potwierdzeniu przez urząd wpłaty, czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy wynosi zazwyczaj co najmniej 9 dni roboczych, ale często może to trwać około 14 dni. W przypadkach wyjątkowych, na przykład gdy zostaną podane nieprawidłowe informacje, proces wydania dokumentu może przedłużyć się do 1-2 miesięcy.

Możesz także samodzielnie sprawdzić, czy twoje prawo jazdy jest już gotowe do odbioru – to bardzo proste i może okazać się przydatne.

Jak sprawdzić status prawa jazdy?

Aby zweryfikować, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru, wystarczy skorzystać z Internetu. To zajmuje tylko kilka sekund. Gdzie można to zrobić? Status praw jazdy można sprawdzić na stronie info-car.pl, zarządzanej przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, która odpowiada również za produkcję dokumentów. Aby sprawdzić status, wystarczy:

• Wejść na wspomnianą stronę i na dole wybrać rodzaj danych do logowania (numer PESEL, PKK lub data urodzenia);
• Wpisać wybrane dane w odpowiednie pole;
• Podać swoje imię i nazwisko.

To wszystko! Co ważne, usługa ta jest darmowa i nie wymaga rejestracji.

Czy można jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?

Większość osób, które pomyślnie zdały egzamin na prawo jazdy, pragnie natychmiast zacząć prowadzić samochód. Niestety, kierowanie pojazdem przed formalnym otrzymaniem i odbiorem prawa jazdy jest niezgodne z prawem. Przepisy jasno stanowią, że kierujący bez tego dokumentu są uznawani za osoby prowadzące bez wymaganych uprawnień. Wobec tego konieczna jest cierpliwość i należy poczekać na oficjalne wydanie dokumentu przez odpowiednie władze oraz jego odbiór.

Gdzie można odebrać prawo jazdy?

Prawo jazdy możesz odebrać w urzędzie, gdzie wcześniej złożyłeś wniosek o jego wydanie. Istnieje także możliwość otrzymania dokumentu pocztą, jeśli zaznaczyłeś tę opcję w wniosku i podałeś adres do wysyłki.

Warto również wiedzieć, że nie ma określonego terminu, w którym musisz odebrać swoje prawo jazdy z urzędu. Nawet w sytuacjach takich jak nagła choroba czy wyjazd, które uniemożliwiają szybki odbiór, przepisy nie określają maksymalnego czasu na odbiór dokumentu. Możesz więc odebrać prawo jazdy w terminie, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, bez obawy o utratę dokumentu czy związanych z nim uprawnień.

Podsumowanie

• Sprawdzenie statusu prawa jazdy jest możliwe online na stronie info-car.pl

• Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł

• Zwykle prawo jazdy jest gotowe do odbioru w ciągu 14 dni po złożeniu wniosku.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też