1 ar – ile to m2? Przydatne informację pod zakup działki na dom

04.10.2023

Zakup działki pod budowę domu wymaga zapoznania się z podstawowymi pojęciami, które pozwolą wybrać teren o odpowiedniej powierzchni. Czym jest hektar? 1 a - Ile to m2? I co jeszcze warto wiedzieć o powierzchni działki pod budowę domu? Oto wszystkie niezbędne informacje zebrane w jednym miejscu!

Czym jest hektar? Co oznacza ar?  Różnice między arem a hektarem

Ar i hektar to jednostki służące do określania powierzchni działek budowlanych i rolnych. Przed zakupem terenu pod budowę domu warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, by móc bez problemu przeliczać je na inne jednostki i tym samym podjąć najlepszą decyzję.

 • Ar jest oznaczany i zapisywany skrótem „a”. To miara jednostki powierzchni, na którą przelicza się najczęściej wielkości obszarów wiejskich (np. pól rolnych) oraz leśnych. W praktyce ar jest kwadratem o boku 10 metrów, w związku z czym powierzchnia 1 a wynosi 100 m2.
 • Hektar jest oznaczany i zapisywany skrótem „ha”. Podobnie jak ar, stanowi jedną z najpopularniejszych miar jednostki powierzchni, która stosowana jest przez geodetów, rolników oraz leśników. Nazwa składa się z dwóch członów – „hekto”, który oznacza „sto”, oraz „ar”, czyli pole kwadratu o boku 10 metrów. Jak nietrudno się domyślić, 1 hektar to 100 arów.

Sprawdźmy zatem, jak na inne jednostki przeliczać ar i hektar. Ile to m2?

Jak przeliczyć wielkość działki? Praktyczne zastosowanie przeliczników w nieruchomościach

Minimalna powierzchnia działki budowlanej, na której można wznieść dom zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, wynosi 300 m2 na terenie miejskim oraz 1000 m2 na terenie podmiejskim i na wsi. Jak przeliczyć te wielkości na ary lub hektary (i odwrotnie). To bardzo proste!

 • 1 ar to kwadrat o boku 10 m2, a więc jego powierzchnia wynosi 100 m2.
 • 1 hektar to kwadrat o boku 100 m2, a więc 100 arów.

Jaką powierzchnię ma zatem 1 hektar? Ile to m2? Aż 10 000 m2!

1 hektar – ile to arów?

Przeliczanie hektarów na ary jest bardzo proste. 1 ha to 100 a, w związku z czym:

 • 10 ha to 1000 a;
 • 100 ha to 10 000 a (1 kilometr kwadratowy).

Aby uzyskać powierzchnię w arach, wystarczy więc pomnożyć liczbę hektarów przez 100.

1 hektar – ile to m2?

Zastanawiasz się, jaką powierzchnię ma hektar? Ile to m2? Odpowiedź jest prosta – 10 000 m2, czyli 100 a.

1 ar – ile to m2?

W tym przypadku obliczenia również są niezwykle proste. 1 ar to 100 m2, czyli 0,01 ha.

Kalkulator przeliczania arów na metry kwadratowe

Przykłady (ar).

 • 1 a to 100 m2 (0,01 ha).
 • 10 a to 1000 m2.
 • 100 a to 10 000 m2.
 • 1000 a to 100 000 m2.

1 hektar - ile to m2: przelicznik i kalkulator

Przykłady (hektar).

 • 1 ha to 10 000 m2 (100 a).
 • 10 ha to 100 000 m2.
 • 100 ha to 1 000 000 m2.
 • 1000 a to 10 000 000 m2.

Podane wyżej wielkości mogą być bardzo przydatne podczas zakupu działki budowlanej lub rolnej, ponieważ w ogłoszeniach można spotkać się z różnymi jednostkami miary – nie tylko a i ha, ale również m2.

Powierzchnia działki budowlanej wyliczona w hektarach

Hektary służą do określania powierzchni naprawdę dużych działek budowlanych, zwykle powyżej 100 arów, czyli 100 000 m2. Jak wspomnieliśmy wcześniej, minimalna wielkość działki budowlanej to 300 m2, czyli 3 a i 0,03 ha.

Najczęściej w ogłoszeniach spotkasz się w więc z powierzchniami działek wyrażonymi w metrach kwadratowych lub arach.

Kupujesz działkę budowlaną i planujesz wybudowanie domu? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Zakup działki budowlanej i budowa domu to wiele obowiązków – nie tylko tych związanych z wyliczeniem odpowiedniej powierzchni terenu, ale też kwestiami formalnymi oraz ubezpieczeniem. Dużą wagę warto przywiązać również do tej ostatniej kwestii.

Absolutną podstawą jest ubezpieczenie domu od ognia oraz innych zdarzeń losowych, takich jak deszcz, grad, śnieg, wiatr, uderzenie pioruna, wybuch, zalanie czy zapadanie się ziemi. Jednak właściciele nieruchomości, którzy pragną zapewnić sobie kompleksową ochronę, mogą skorzystać z ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, które obejmuje również inne nagłe, nieprzewidziane zdarzenia prowadzące do uszkodzenia lub zniszczenia domu (oprócz ryzyk wyłączonych w OWU).

W Compensie oferujemy kompleksowe i w pełni indywidualnie dopasowane ubezpieczenie do potrzeb każdego właściciela domu i działki. Zapewniamy możliwość rozszerzenia polisy, np. o:

 • ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem;
 • ubezpieczenie mienia ruchomego na posesji albo firmowego;
 • ubezpieczenie drzew i krzewów;
 • ubezpieczenie nieruchomości w trakcie budowy, przebudowy lub rozbudowy i wiele innych.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda ubezpieczenie od powodzi oraz ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych.

Co więcej, oferujemy także ubezpieczenie nieruchomości do kredytu, dzięki czemu samodzielnie zdecydujesz, co będzie wchodziło w jego zakres i dopasujesz wysokość składki do swoich możliwości finansowych.

Zastanawiasz się, jak wybrać ubezpieczenie domu, które spełni Twoje oczekiwania? Odwiedź naszego bloga, gdzie znajdziesz niezbędne informacje, albo skontaktuj się z agentem Compensy, który po rozpoznaniu Twoich potrzeb i oczekiwań zaoferuje Ci najlepszą polisę!

Sprawdź również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też