Podatek od wynajmu mieszkania – co musisz wiedzieć?

01.08.2023

Zamierzasz wynajmować mieszkanie? W takim razie musisz liczyć się z tym, że zapłacisz podatek od uzyskanych z tego tytułu przychodów. Ile wynosi? Kto go płaci i gdzie należy przelewać pieniądze? I w końcu – jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania? Sprawdźmy!

Jaki jest podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania budzi pewne wątpliwości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że inaczej nalicza się go dla osób fizycznych, a inaczej dla przedsiębiorców. W praktyce jednak rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest skomplikowane – zwłaszcza dla tej pierwszej grupy. Warto jednak pamiętać, że wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zasady płacenia podatku zmieniły się.

Dotychczas osoby fizyczne mogły wybierać formę opodatkowania dla przychodów z wynajmu mieszkania. Od stycznia 2023 roku nie ma takiej możliwości – opodatkowanie na zasadach ogólnych już nie obowiązuje, podobnie jak kwota wolna od podatku czy odliczenie kosztów związanych z wynajmem. Teraz wynajmujący musi rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym, w którego przypadku obowiązują dwa progi podatkowe – 8,5% oraz 12,5%.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy również muszą płacić podatek od wynajmu mieszkania. W ich przypadku nie zmienia się zbyt wiele – mogą bowiem rozliczać się na zasadach ogólnych albo poprzez podatek liniowy. Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą, możesz wybrać jedną z tych dwóch opcji.

Uwaga! Podatek od wynajmu mieszkania to nie to samo, co podatek od sprzedaży nieruchomości. Jeżeli zamierzasz sprzedać nieruchomość, sprawdź, jak prawidłowo wycenić mieszkanie w 2023.

Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego dla osób fizycznych obowiązują dwa progi podatkowe:

  • 8,5%, jeżeli przychody z wynajmu mieszkania nie przekraczają kwoty 100 tys. złotych rocznie;
  • 12,5%, jeżeli przychodu z wynajmu mieszkania przekraczają kwotę 100 tys. złotych rocznie.

Warto pamiętać, że w tym przypadku zaliczki na poczet podatku od wynajmu mieszkania należy płacić co miesiąc albo co kwartał (przy spełnieniu określonych warunków). Najczęściej wybierana jest ta pierwsza opcja – jeżeli przychód uzyskałeś w maju, powinieneś rozliczyć go w czerwcu (do 20. dnia miesiąca).

Z kolei w przypadku przedsiębiorców stawka podatku zależy od tego, jaką formę opodatkowania wybiorą. Możliwości, jak wspomnieliśmy wcześniej, są dwie:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (obowiązują dwa progi podatkowe – 12% do 120 tys. złotych przychodu oraz 32% powyżej 120 tys. złotych przychodu);
  • podatek liniowy (19%).

Którą opcję wybrać? Zależy to przede wszystkim od uzyskiwanych z wynajmu mieszkania przychodów. Jeżeli osiągasz duże zyski (np. powyżej 120 tys. złotych), lepszą opcją będzie dla Ciebie podatek liniowy, ponieważ w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych wszedłbyś w drugi próg podatkowy (32%). Jeżeli natomiast wynajem mieszkania generuje mniejsze przychody w skali roku, lepszym rozwiązaniem będą zasady ogólne – skorzystasz bowiem z kwoty wolnej od podatku oraz odliczysz koszty uzyskania przychodu od swoich składek (np. za remont mieszkania czy zakup wyposażenia).

Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania muszą płacić wszyscy wynajmujący – bez względu na to, czy są osobami fizycznymi, czy prowadzą działalność gospodarczą.

Niedopilnowanie tego obowiązku może być bardzo kosztowne w skutkach. Karą za niepłacenie podatku są bowiem nie tylko odsetki (ich wysokość zależy od tego, jak duże są zaległości), ale również grzywny. Popełniając wykroczenie skarbowe, możesz dodatkowo zapłacić kwotę stanowiącą dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Z jeszcze większymi konsekwencjami muszą liczyć się podatnicy, którzy popełnili przestępstwo skarbowe. Dochodzi do niego, gdy zaległości przekraczają pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Karę w takiej sytuacji wymierza sąd i może być ona bardzo dotkliwa.

Jeżeli więc chcesz uniknąć poważnych konsekwencji, płać terminowo podatek od wynajmu mieszkania.

Podatek od wynajmu mieszkania 2023 – do kiedy należy zapłacić?

Jest to uzależnione od tego, czy wybierzesz rozliczenie miesięczne, czy kwartalne. W tym pierwszym przypadku, zgodnie z art. 21 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku zryczałtowanym, osoby fizyczne mają obowiązek obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc, a także wpłacać go w terminie do 20. dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego (dla grudnia terminem będzie 20 stycznia następnego roku podatkowego).

Jeżeli natomiast wybierzesz rozliczenie kwartalne, podatek od wynajmu mieszkania należy płacić do 20. dnia kolejnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma zostać opłacony.

Uwaga! Decydując się na rozliczenie kwartalne, musisz poinformować o tym w zeznaniu rocznym (PIT-28).

Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Zaliczki na podatek dochodowy wynajmujący powinien wpłacać na swój indywidualny mikrorachunek w urzędzie skarbowym. Jego numer sprawdzisz w specjalnym generatorze na portalu podatki.gov.pl – wystarczy, że w odpowiednie okno wpiszesz numer PESEL lub NIP. Możesz również otrzymać numer mikrorachunku w dowolnym urzędzie skarbowym – również wtedy musisz tylko podać swój identyfikator podatkowy.

Pamiętaj! Podatek od wynajmu mieszkania należy rozliczać w osobnym zeznaniu. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego będzie to PIT-28, zaś zasad ogólnych PIT-36.

Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania?

Aby rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania, musisz w pierwszej kolejności obliczyć ryczałt. Podstawą do tego będzie cała kwota, jaką przelewa Ci najemca – nie tylko czynsz, ale również wszelkiego rodzaju opłaty za media.

Przykład. Czynsz płacony przez najemcę wynosi 2000 zł, a opłaty za media 500 zł. Ryczałt od wynajmu zapłacisz więc od kwoty 2500 zł.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to najemca dokonuje opłat za media – wtedy podstawą do obliczenia ryczałtu będzie sam czynsz. Wszelkie kwestie związane z opłatami warto dokładnie opisać w umowie najmu mieszkania.

Ostateczna kwota, jaką przelejesz na swój mikrorachunek w urzędzie skarbowym, będzie uzależniona od progu podatkowego (8,5% lub 12,5%, w zależności od uzyskanego rocznego przychodu za wynajem).

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – co musisz wiedzieć?

Każdy wynajmujący powinien zadbać o ubezpieczenie mieszkania. Polisa może chronić nie tylko mury i stałe elementy znajdujące się w nieruchomości (od ognia lub innego ryzyka), ale również mienie ruchome. Co więcej, warto rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie OC wynajmującego za szkody wyrządzone w mieniu najemcy czy osób trzecich (np. zalanie sąsiadów przez najemcę). Polisę można dopasować w pełni indywidualnie do własnych potrzeb i tym samym zyskać pełne bezpieczeństwo oraz uniknąć ewentualnych kosztów w przyszłości.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci dopasować zakres ochrony. Sprawdź również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też