Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Mandat karny – jak zapłacić przez Internet?

02.11.2023

Policja wystawiła Ci mandat karny za złamanie przepisów ruchu drogowego? Możesz oczywiście odmówić jego przyjęcia, o ile uważasz karę za niesłuszną. Jednak w większości przypadków okazuje się to nieopłacalne – w przypadku udowodnienia Twojej winy przez sąd, poniesiesz jeszcze większe koszty. Sprawdź zatem, jak zapłacić mandat karny terminowo i tym samym zakończyć sprawę tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak zapłacić mandat karny?

W Polsce istnieją trzy rodzaj mandatów karnych – gotówkowe, kredytowane oraz zaoczne. Te pierwsze należy opłacić na miejscu (funkcjonariuszowi, który je wystawia), zaś pozostałe dwa w terminie 7 dni od otrzymania.

Pewne jest jedno – niezależnie od tego, jaki mandat otrzymasz, Twoim obowiązkiem będzie dokonanie stosownej płatności. Jak to zrobić?

 • Opłacenie mandatu karnego na miejscu. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zapłacić jak najszybciej i mieć problem z głowy. Płatności możesz dokonać u funkcjonariusza, który wystawił mandat karny – nie tylko gotówką, ale również kartą lub BLIKIEM. Od lutego 2018 roku każdy radiowóz patrolu drogowego wyposażony jest bowiem w terminal POS.
 • Opłacenie mandatu karnego w banku lub na poczcie. Jeżeli odłożyłeś ten przykry obowiązek na później albo w danym momencie nie posiadałeś odpowiedniej kwoty, możesz zapłacić za mandat karny metodą tradycyjną. Wymaga to jednak wizyty w placówce banku lub poczty, co nierzadko wiąże się z koniecznością oczekiwania w długiej kolejce. Wadą tej metody płatności jest również ewentualna prowizja za wykonanie przelewu.
 • Opłacenie mandatu karnego przez internet. To zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza metoda, która nie wymaga od Ciebie wychodzenia z domu, by opłacić mandat karny. Przelew należy jednak zrealizować w odpowiedni sposób.

Pamiętaj! Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, w wyniku czego znacząco wrosły kary dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Oprócz tego, musisz liczyć się z możliwością otrzymania punktów karnych, których liczba również uległa zwiększeniu.

Jak zrobić przelew za mandat karny?

Przelewem można opłacić mandat karny kredytowany lub zaoczny. Najprościej zrobić to poprzez zalogowanie się do własnej bankowości internetowej (na urządzeniu mobilnym lub komputerze).

Jak zapłacić mandat przelewem? Procedura wygląda nieco inaczej niż w przypadku standardowych płatności – wyjaśniamy ją poniżej!

 1. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wybierz zakładkę „przelewy” lub „płatności”.
 2. Wybierz rodzaj przelewu – „podatkowy” lub „do urzędu skarbowego”.
 3. W polu typ lub symbol formularza zaznacz opcję „Mandaty”.
 4. W wolnym polu wpisz (lub wybierz z listy) miejscowość Opole (za ściąganie należności za mandaty w całym kraju odpowiedzialny jest naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu).
 5. Po wybraniu Pierwszego Urzędu Skarbowego dane do przelewu powinny uzupełnić się automatycznie. Jeżeli jednak tak się nie stało, wpisz je ręcznie (numer konta: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole).
 6. W nowym okienku uzupełnij wolne pola – wpisz swój numer PESEL (o ile nie będzie on uzupełniony), a także kwotę, serię i numer mandatu. Pole „okres rozliczeniowy” zostaw puste.
 7. Wyślij i zatwierdź przelew.

Warto pamiętać, by wszystkie uzupełnione automatycznie dane dokładnie sprawdzić i, w razie konieczności, dokonać stosownych poprawek.

Jak opłacić mandat przez Internet?

Mandat karny można opłacić online nie tylko poprzez bankowość elektroniczną. Alternatywną metodą jest zalogowanie się w e-Urzędzie Skarbowym, na stronie urzadskarbowy.gov.pl. Możesz dostać się tam również poprzez portal podatki.gov.pl (odnośnik znajduje się w prawym górnym rogu witryny). Pamiętaj, że chcąc skorzystać z tego sposobu, musisz posiadać profil zaufany albo e-dowód.

Aby zapłacić za mandat karny w e-Urzędzie Skarbowym, wystarczy wejść w sekcję „Mandaty”, gdzie znajdziesz wszelkie informacje o swoich karach (łącznie z serią i numerem mandatu oraz datą jego wystawienia). Następnie wybierz opcję płatności, kliknij na logo swojego banku i zrealizuj przelew. Usługa – w zależności od konkretnego banku – może być bezpłatna lub kosztować kilkadziesiąt groszy.

Uwaga! W e-Urzędzie Skarbowym zobaczysz dane o wszystkich mandatach wystawionych nie tylko przez policję, ale również straż graniczną i leśną, sanepid czy nadzór budowlany. Na liście nie znajdują się tylko mandaty z fotoradarów.

Jak zapłacić mandat przelewem na poczcie lub w banku?

Jeżeli wolisz zapłacić za mandat karny metodą tradycyjną, odwiedź swój bank albo dowolny oddział poczty. Potrzebne będą:

 • mandat, który otrzymałeś od służb, na którym znajdują się wszelkie dane niezbędne, by wykonać przelew;
 • specjalny formularz do przeprowadzenia płatności, który otrzymasz w odwiedzonym oddziale poczty.

W formularzu wpisz numer i serię mandatu, swoje dane osobowe i kwotę, a także nazwę odbiorcy. Również w tym wypadku będzie to Pierwszy Urząd Skarbowy (numer konta: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole). Przekaż formularz pracownikowi placówki i zapłać za przelew. To wszystko!

Sprawdź również:

Możesz ubezpieczyć swój samochód mobilnie!

Przez internet zapłacisz nie tylko za mandat karny, ale również ubezpieczenie samochodu – zarówno za obowiązkowe OC, jak i NNW, AC czy Assistance. W Compensie dajemy Ci taką możliwość, co pozwoli Ci na szybkie skorzystania z polisy na atrakcyjnych warunkach i bez wychodzenia z domu!

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z wysoką karą. Właściciel samochodu osobowego zapłaci:

 • 1 400 zł za brak OC do 3 dni;
 • 3 490 zł za brak OC od 4 do 14 dni;
 • 6 980 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Nie zwlekaj więc i wykup polisę na korzystnych warunkach – zwłaszcza w pakiecie z AC czy NNW. W Compensie zapewnimy Ci kompleksową ochronę. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też