Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Leasing – na czym polega i jakie są rodzaje?

18.10.2023

Zakup samochodu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście brak gotówki wcale nie przekreśla marzeń o nowym aucie. Istnieją bowiem różne formy finansowania, wśród których wyróżnia się leasing – dedykowany nie tylko właścicielom firm, ale również osobom prywatnym. Czym jest i ile kosztuje? Jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć auto w leasing? Sprawdźmy!

Leasing – co to jest?

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji. Stanowi umowę między dwoma stronami:

 • leasingodawcą, czyli finansującym, który jest właścicielem danego przedmiotu i oddaje go w użytkowanie właścicielowi firmy lub osobie prywatnej przez określony czas, pobierając za to opłatę w postaci comiesięcznej raty leasingowej;
 • leasingobiorcą, czyli korzystającym, który otrzymuje od właściciela tymczasowe prawo do użytkowania danego przedmiotu przez określony czas, płacąc za to comiesięczną ratę leasingową, zgodnie z warunkami zawartej umowy.

W praktyce więc leasing jest formą dzierżawy, która polega na tymczasowym udostępnianiu konkretnego towaru innej firmie lub osobie. W jego przypadku nie dochodzi do przeniesienia własności, w związku z czym pełnoprawnym właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca.

Najczęściej przedmiotem umowy leasingowej jest pojazd. Taka forma finansowania od lat stanowi wsparcie dla właścicieli firm, którzy nie muszą kupować nowych samochodów za duże kwoty, by wzmacniać swoją flotę. Jednak od 2011 roku wprowadzono w naszym kraju leasing dla osób prywatnych, w ramach którego również Polacy nieposiadający firmy mogą użytkować auta bez konieczności ich zakupu.

Na czym polega leasing konsumencki?

Leasing dedykowany osobom prywatnym nazywany jest leasingiem konsumenckim. Stanowi umowę cywilnoprawną między leasingodawcą a leasingobiorcą, w ramach której każda ze stron posiada swoje prawa i obowiązki. Finansujący zobowiązuje się udostępnić korzystającemu wskazany w umowie pojazd, zaś korzystający musi przelewać finansującemu ustaloną w umowie kwotę (ratę leasingową).

Leasing konsumencki jest więc umową B2C (buisness-to-consumer), a posiada zarówno cechy kredytu, jak i wynajmu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, został wprowadzony w 2011 roku, kiedy to w życie weszła ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. W efekcie klienci indywidualni, podobnie jak przedsiębiorcy, mogą korzystać z leasingu samochodu – oferowanego zarówno przez producentów aut (tzw. leasing fabryczny), jak i banki czy firmy leasingowe.

Co dzieje się po wygaśnięciu umowy na leasing? Opcji jest kilka. Samochód może wrócić do właściciela, jednak leasingobiorca ma prawo do jego wykupu – zwykle po atrakcyjnej cenie. Możliwe jest również przedłużenie umowy leasingowej albo dokonanie zmiany przedmiotu leasingu, czyli skorzystanie z innego auta.

Jak wziąć samochód osobowy w leasing?

Leasing konsumencki posiada wiele zalet, a jedną z tych najważniejszych jest minimum formalności – zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnego kredytu bankowego. Aby z niego skorzystać, wystarczy:

 • skontaktować się z dealerem samochodowym, który oferuje leasing, albo firmą leasingową, która finansuje pojazdy różnych marek;
 • poznać warunki finansowania i wybrać najbardziej dogodną ofertę;
 • przygotować niezbędne dokumenty, w tym wniosek o leasing, kserokopię dowodu osobistego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach;
 • poczekać na decyzję, a po jej otrzymaniu podpisać umowę leasingową;
 • odebrać wybrany samochód.

Oczywiście leasing to procedura, która może przebiegać nieco inaczej – w zależności od tego, czy leasingobiorca korzysta z oferty producenta, czy firmy leasingowej. Niekiedy konieczne okaże się np. przedstawienie wyciągu z konta bankowego (zamiast zaświadczenia o dochodach).

Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć auto w leasing?

Aby wziąć auto w leasing, należy spełnić kilka warunków. Konieczne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która oceniana jest na podstawie dochodów leasingobiorcy. W praktyce leasing konsumencki można otrzymać dużo łatwiej niż kredyt na samochód – producenci aut i firmy leasingowe posiadają mniejsze wymagania niż banki, a do tego nie potrzebują tak dużej liczby dokumentów.

Chcąc wziąć auto w leasing, w większości przypadków konieczny będzie również wkład własny. Zwykle firmy oferujące taką formę finansowania dają dowolność w zakresie jego kształtowania (podobnie jak w przypadku czasu użytkowania czy maksymalnego rocznego przebiegu samochodu). W praktyce wysokość wkładu własnego rzadko przekracza 30% wartości samochodu.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, leasing samochodu wymaga od korzystającego opłacania comiesięcznych rat. Ich wysokość może być różna – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a wpływ na to ma kilka czynników:

 • wartość auta – wysokość raty leasingu jest proporcjonalna do ceny samochodu;
 • czas trwania umowy – zwykle im dłuższa jest umowa, tym niższa będzie rata;
 • wysokość wkładu własnego – im jest wyższy, tym niższa będzie rata;
 • roczny limit kilometrów – im jest większy, tym wyższa będzie rata.

Decydując się na leasing samochodu, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe koszty. Stanowią je przede wszystkim wymagane przez firmę leasingową ubezpieczenie pojazdu oraz ewentualny depozyt gwarancyjny, który jest dla leasingodawcy zabezpieczeniem na wypadek użytkowania auta niezgodnie z warunkami umowy (depozyt jest zwrotny).

Czy leasing samochodu się opłaca?

Leasing samochodu nie bez powodu cieszy się rosnąca popularnością – zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Jego opłacalność wynika przede wszystkim z niższych rat – leasingobiorca nie spłaca całej wartości pojazdu, a jedynie płaci za jego użytkowanie. W efekcie leasing może stanowić świetne rozwiązanie – zwłaszcza dla tych osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze.

Do innych zalet leasingu, oprócz niższej raty i uproszczonych formalności, zaliczamy:

 • możliwość wyboru spośród wielu modeli samochodów – leasing oferuje większość cenionych w naszym kraju producentów, udostępniając leasingobiorcom również najnowsze pojazdy;
 • krótką umowę – w większości przypadków leasing samochodu trwa od 24 do 48 miesięcy, a leasingodawcy często dają możliwość negocjowania okresu umowy;
 • różne sposoby zakończenia umowy – od jej przedłużenia lub zakończenia, przez wykup auta na korzystnych warunkach, aż do zmiany przedmiotu leasingu.

Oczywiście leasing ma także wady. Tą najważniejszą jest brak przeniesienia własności, w wyniku czego leasingobiorca nie staje się właścicielem samochodu, a wyłącznie jego użytkownikiem. Co więcej, leasing konsumencki uniemożliwia odliczenie podatku VAT oraz wliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów (taką możliwość mają wyłącznie przedsiębiorcy).

Ile kosztuje leasing samochodu za 100 tys.?

Leasing samochodu wartego 100 tys. zł może być bardzo opłacalny – pod warunkiem, że klient wniesie spory wkład własny. Przy opłacie wstępnej na poziomie 10% oraz 48-miesięcznej umowie rata wyniesie około 2000-2200 zł. Zwiększając wkład własny do 20% i wydłużając umowę do 60 miesięcy, kwota ta spadnie do poziomu 1500-1600 zł.

Pamiętaj! Im większy wkład własny wniesiesz, tym niższy będzie koszt wykupienia samochodu po zakończeniu umowy leasingu.

Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

Leasing dla firm również wymaga spełnienia pewnych warunków. Podstawą jest oczywiście zdolność kredytowa, która zostanie sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz w wybranych bazach Biur Informacji Gospodarczej (BIG).

Dlatego też przedsiębiorca, którego interesuje leasing, powinien – po skontaktowaniu się z firmą leasingową, wybraniu przedmiotu leasingu oraz poznaniu warunków umowy – przekazać leasingodawcy nie tylko kserokopię dowodu osobistego, ale również:

 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
 • wpis do KRS;
 • umowę spółki;
 • zaświadczenie o numerach REGON i NIP;
 • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS;
 • deklaracje podatkowe – PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2 i CIT-8.

Ile czasu trzeba mieć firmę, aby wziąć auto w leasing?

Większość firm oferujących leasing wymaga, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało na rynku minimum pół roku. Od nowych podmiotów wymagane może być ustanowienie zabezpieczenia, np. w postaci weksla lub gwarancji odkupu, a także wskazanie poręczyciela.

Ubezpieczenie to podstawa!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, firmy oferujące leasing wymagają, by leasingobiorca wykupił ubezpieczenie samochodu. Mowa tutaj o:

Firmy leasingowe współpracują z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferując Ci polisę już przy podpisywaniu umowy. Nie musisz się na to decydować – wybierając towarzystwo na własną rękę, możesz skorzystać z ubezpieczenia na atrakcyjniejszych warunkach!

W Compensie oferujemy kompleksowe ubezpieczenie samochodów – również tych finansowanych w ramach leasingu. Zapewniamy OC, AC, NNW oraz Assistance na korzystnych warunkach, zapewniając Ci kompleksową ochronę. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasz agent rozwieje Twoje wątpliwości i dopasuje zakres ubezpieczenia do Twoich potrzeb!

Sprawdź również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też