Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

AdBlue – co to jest, jak działa i kiedy się go stosuje?

08.10.2023

Stopniowa degradacja środowiska naturalnego sprawia, że w branży motoryzacyjnej zaczęto stosować rozwiązania mające na celu redukcję zanieczyszczeń. Europejska norma EURO 6, określająca wartości dopuszczalnej emisji spalin, wymaga od producentów samochodów napędzanych silnikiem diesla obniżenia zawartości tlenku azotu w spalinach. Co to takiego, jak działa i czy przynosi realne korzyści? Sprawdźmy!

AdBlue – co to jest?

AdBlue to specjalny płyn, który składa się w 32,5% z mocznika i 67,5% z demineralizowanej wody. Stosuje się go w samochodach ciężarowych oraz osobowych z silnikiem diesla. Głównym zadaniem AdBlue jest usuwanie zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy, zwłaszcza szkodliwego dla środowiska i człowieka tlenku azotu.

Warto dodać, że AdBlue nie stanowi dodatku do oleju napędowego – znajduje się w osobnym zbiorniku, który najczęściej zlokalizowany jest obok wlewu paliwa i posiada niebieską nakrętkę. W efekcie miesza się ze spalinami poza silnikiem, dzięki czemu jest bezpieczny zarówno dla układu napędowego auta, jak i człowieka.

Jak działa AdBlue?

Płyn AdBlue trafia pod odpowiednim ciśnieniem do katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction), znajdującego się na drodze układu wydechowego. Tam, pod wpływem działania wysokiej temperatury mocznika, wydziela amoniak, który wchodzi w reakcję z tlenkiem azotu. W efekcie, dzięki AdBlue, zamiast spalin uwalniają się para wodna oraz lotny azot, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka.

Kiedy i po co zaczęto stosować AdBlue?

AdBlue zaczęto wykorzystywać na masową skalę po 1 września 2014 roku, kiedy to w życie weszła wspomniana na początku norma EURO 6. Obniżyła ona limity ilości tlenków azotu wydzielanych przez samochody z silnikami diesla do 400 mg/kWh, czyli o 80% mniej niż w poprzedniej normie EURO 5.

Producenci takich pojazdów uznali, że jednym z najlepszych sposobów na dostosowanie się do nowych wymogów jest – obok stosowanych już wcześniej filtrów DPF (cząstek stałych) – AdBlue. W efekcie zdecydowana większość nowych samochodów z silniami diesla posiada ten płyn w standardowym wyposażeniu. Wśród marek, które z korzystają z AdBlue, są między innymi Audi, BMW, Citroen, Mercedes, Peugeot, Renault, Skoda, Seat czy Volkswagen.

AdBlue – skąd wiadomo, że samochód go posiada?

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu z silnikiem wysokoprężnym, który został wyprodukowany po 2015 roku, najprawdopodobniej znajduje się w nim zbiornik AdBlue. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy sięgnąć po instrukcję pojazdu – z całą pewnością znajdziesz tam wszelkie informacje o tym systemie.

Co więcej, wielu producentów o konieczności korzystania z AdBlue informuje już w nazwie silnika. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, sprawdź, czy pod maską, obok wlewu paliwa albo w bagażniku nie znajduje się zbiornik z niebieską nakrętką i nazwą „AdBlue”.

Jak wygląda tankowanie przy AdBlue?

Napełnianie płynu AdBlue w praktyce nie różni się od standardowego tankowania paliwa na stacji. Musisz jedynie zlokalizować jego zbiornik – jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle znajduje się on obok wlewu paliwa (posiada charakterystyczną, niebieską nakrętkę).

Skąd będziesz wiedział, że należy zatankować AdBlue? Poinformuje Cię o tym komputer pokładowy, który zasygnalizuje konieczność uzupełnienie płynu poprzez zapalenie odpowiedniej kontrolki. Czasu na uzupełnienie AdBlue po pierwszym sygnale masz sporo – możesz przejechać kilkaset, a nawet kilka tysięcy kilometrów. Pamiętaj jednak, aby nie odkładać tego zbyt długo, ponieważ w przypadku braku płynu silnik może przejść w awaryjny tryb pracy, a ponowne uruchomienie samochodu będzie możliwe dopiero po uzupełnieniu AdBlue.

Gdzie kupić i ile kosztuje AdBlue?

AdBlue możesz uzupełnić na dwa sposoby – bezpośrednio z dystrybutora na stacji paliw albo z zakupionego wcześniej kanistra zawierającego ten płyn. Dużo bardziej ekonomiczna jest ta pierwsza opcja, ponieważ litr AdBlue kosztuje około 5-6zł. Niestety, stacji paliw, które zapewniają możliwość tankowania płynu, wciąż nie jest zbyt wiele – oferują je tylko niektóre punkty Orlen, Shell oraz BP.

Dlatego wielu kierowców jest zmuszona do zakupu kanistrów z AdBlue, w które można zaopatrzyć się w marketach, hurtowniach motoryzacyjnych albo sklepach internetowych. Ile w takim przypadku kosztuje AdBlue? Cena za kanister płynu wysokiej jakości to około 100 zł za 10 l, co daje 10 zł za litr.

Jakie korzyści płyną ze stosowania AdBlue?

Podstawową korzyścią płynącą ze stosowania AdBlue jest oczywiście ograniczenie emisji spalin, zwłaszcza tlenku azotu. Wpływa on negatywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również zdrowie człowieka – podrażnia układ oddechowy i może być przyczyną chorób płuc oraz astmy. AdBlue zamienia go w parę wodną i azot, które nie stanowią żadnego zagrożenia.

Ochrona środowiska to jednak nie wszystko. Stosowanie AdBlue daje również dwie inne korzyści:

  • zmniejsza spalanie oleju napędowego, co może wygenerować niemałe oszczędności na paliwie (sprawdź, jak obliczyć zużycie paliwa w Twoim samochodzie);
  • zapewnia zniżki za wjazd do wybranych stref w niektórych europejskich miastach.

Na co uważać, używając AdBlue?

AdBlue jest bezpieczny dla człowieka, jednak może mieć negatywny wpływ na elementy samochodu. Wykazuje przede wszystkim silne właściwości korodujące, dlatego podczas jego tankowania uważaj, by choćby kropla płynu nie pojawiła się na karoserii – może to doprowadzić do jej uszkodzenia, a także nieprzyjemnego zapachu, który będzie towarzyszył Ci przez dłuższy czas. W przypadku rozlania AdBlue, należy czym prędzej usunąć plamę.

Należy również pamiętać o tym, że AdBlue może zamarznąć w zbiorniku – zwłaszcza w przypadku temperatur zewnętrznych rzędu -11 stopni Celsjusza. Zwykle problem ten znika po kilkunastu minutach jazdy, ale chcąc się przed nim ochronić, warto parkować samochód w garażu albo zainwestować w specjalny dodatek do AdBlue (przeciw krystalizacji płynu).

AdBlue – czy za niestosowanie mogą grozić kary?

Usunięcie systemy AdBlue jest możliwe, jednak wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego, co jest jednoznaczne z brakiem możliwości legalnego poruszania się po drogach.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu!

Jeżeli więc chcesz uniknąć problemów, nie ingeruj w system AdBlue i uzupełniaj płyn, kiedy będzie to konieczne. Pamiętaj również o innej ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie samochodu.

Mowa tu nie tylko o tym obowiązkowym (sprawdź, ile kosztuje OC i jak zakupić ubezpieczenie OC na raty), ale również dodatkowych polisach, takich jak:

  • AC, które chroni przed skutkami strat finansowych powstałych w wyniku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu (sprawdź, ile kosztuje Autocasco);
  • NNW, które zapewnia ochronę zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów;
  • Assistance, dzięki któremu zyskasz natychmiastową pomoc w razie wypadku, awarii lub utraty pojazdu.

Wszystkie te polisy znajdziesz w ofercie Compensy – dopasujemy rodzaj i zakres ubezpieczenia do Twoich potrzeb, dzięki czemu zyskasz kompleksową ochronę nie tylko w czasie jazdy, ale również podczas postoju samochodu. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszym agentem!

Dowiedz się również:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też