Wakacje za granicą w czasie pandemii? Sprawdź, gdzie możesz je spędzić

01.07.2020

Koronawirus sprawił, że ostatnie miesiące spędziliśmy w domach, ograniczając kontakt z rodziną i znajomymi. Na szczęście sytuacja się poprawia, a my zaczynamy tak bardzo wyczekiwane wakacje. Do niedawna wyjazdy zagraniczne były wykluczone. Obecnie mamy już możliwość spędzania wakacji za granicą, ponieważ wiele krajów europejskich otwiera się na przyjazd polskich turystów. Które z państw otworzyło granice? A gdzie obowiązują specjalne wymagania?

Gdzie na wakacje w 2020 roku?

Odpowiedź na to pytanie zmienia się w zasadzie każdego dnia. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Wiele krajów tworząc wymagania, obostrzenia wobec podróżujących opiera się o najświeższe wskaźniki zachorowalności. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić, jak wygląda sytuacja w państwie, do którego się wybieramy. Warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco informuje o możliwości przekraczania granic przez Polaków. Na stronie MSZ można zapoznać się z zaleceniami sanitarnymi oraz wybrać dowolny kraj z długiej listy. Po kliknięciu dowiemy się więcej na temat bieżącej sytuacji w danym miejscu i funkcjonujących zasad. 

Przy planowaniu wyjazdu z pomocą przychodzi również Komisja Europejska, która uruchomiła specjalny serwis: Re-open EU. Na stronie znajdziemy zebrane oficjalne komunikaty, które pomogą zorientować się w aktualnej sytuacji epidemicznej w Europie. Ze strony możemy dowiedzieć się, jakie zasady panują na granicy, jakich dokumentów potrzebujemy i czy w danym miejscu istnieją jakieś restrykcje. 

Strona Komisji Europejskiej - https://reopen.europa.eu/
Strona MSZ - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Jeśli kraj, do którego chcemy się wybrać umożliwia nam wjazd na swoje terytorium, granice są otwarte, pozostała najprzyjemniejsza część. Planowanie wyjazdu i szukanie noclegu. 

Otwarte granice – jaki nocleg wybrać?

Wiele osób może mieć teraz obawy dotyczące wyjazdów. Musimy jednak pamiętać, że zarówno hotele, ośrodki, jak i pola namiotowe mają określone zasady funkcjonowania podczas pandemii. Przede wszystkim w każdym z miejsc noclegowych obowiązuje limit liczby gości. Do dyspozycji będziemy też mieli środki do dezynfekcji. Wyłączone z użytkowania są wszystkie miejsca, gdzie mogą tworzyć się skupiska ludzi takie jak np. jadalnia, basen czy sale zabaw dla dzieci.

Jeśli więc udamy się do hotelu, posiłki otrzymamy „pod drzwi”. W przypadku gdy preferujemy w ogóle nie stykać się z innymi osobami, rekomendujemy wybieranie domków noclegowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także wynajęcie campera lub wakacje pod namiotem. Na polach namiotowych łatwiej jest utrzymać reżim sanitarny i bezpieczną odległość

Koronawirus sprawił niemałe zawirowania w branży turystycznej. Z tego też powodu, na zachętę firmy obniżają ceny wycieczek turystycznych, tak by nadrobić straty z początku roku. Cena wakacji za granicą może wynosić tyle, co wakacje w Polsce. Co więcej, wiele biur podróży zobowiązuje się do zwrotu różnicy w cenie, jeśli ta spadnie do czasu wylotu.

Jeśli zdecydujemy się sami organizować wakacje, to na pewno nie nadwyrężymy budżetu paliwem. Jest ono bowiem wyraźnie tańsze niż było w lutym czy na początku marca.

Światowa Organizacja Turystyki podała w dokumencie UNWTO, że ruch turystyczny w kwietniu zmniejszył się o 97% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Dlatego firmom bardzo zależy, by zminimalizować straty. Wiele z nich już nawet nie myśli o zyskach, a wyłącznie o tym, by przetrwać, biorąc pod uwagę uszczuplony portfel wielu turystów.

Otwarte granice - które ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Podstawą każdej zagranicznej wycieczki powinno być ubezpieczenie turystyczne, które pomoże w nieprzewidzianych sytuacjach np. złamana ręka, zagubienie bagażu czy też zachorowanie wymagające konsultacji z lekarzem. Ubezpieczenie turystyczne można kupić dosłownie “last minute” - tuż przed wyjazdem. Wystarczy dostęp do internetu i maksymalnie kilka minut. Przed wyjazdem sprawdź jak wygląda ubezpieczenie turystyczne w Compensie. 


Następny
Przeczytaj też