Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Winiety Austria 2024. Ile kosztują? Gdzie je kupić?

13.06.2024

Planujesz podróż do Austrii samochodem? Pamiętaj, że musisz zapłacić za korzystanie z autostrad w tym kraju. Jakie są koszty? Gdzie można nabyć winiety? Opłaty drogowe w Austrii zależą od liczby osi pojazdu i liczby przejechanych kilometrów. Ile zatem będzie kosztował przejazd przez Austrię w 2024 roku? Sprawdziliśmy to! Winiety Austria – tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!

Austria – ile kosztuje przejazd autostradami w 2024 roku?

Jakie są ceny winiet? Od 31 stycznia 2024 roku, za roczną winietę w Austrii trzeba zapłacić 96,40 EUR, natomiast dwumiesięczna winieta kosztuje 28,90 EUR. Opłata za 10 dni wynosi 11,50 EUR dla samochodów osobowych. Właściciele motocykli zapłacą mniej: roczna winieta kosztuje 38,50 EUR, dwumiesięczna 11,50 EUR, a 10-dniowa winieta 4,60 EUR.

Winiety Austria – gdzie można je kupić?

Winiety w Austrii można zakupić bezpośrednio na stacji benzynowej i nakleić na szybę lub wybrać opcję winiety powiązanej z numerem rejestracyjnym pojazdu, dzięki czemu nie trzeba niczego naklejać.

Elektroniczne winiety Austria – gdzie można je kupić?

Zainteresowany elektroniczną winietą w Austrii na rok 2024? Taką winietę można nabyć w formie elektronicznej na polskich stronach pośredniczących lub bezpośrednio na stronie asfinag.at. Można ją także pobrać na telefon za pomocą aplikacji Unterwegs.

Czytaj także: Winiety Słowacja

Konsekwencje braku ważnej winiety w Austrii

Jeśli nie posiadasz ważnej winiety, austriackie przepisy wymagają zapłaty za winietę bezpośrednio policjantowi. Dla samochodów osobowych koszt takiej winiety w wynosi 120 EUR, a dla motocyklistów 65 EUR. Osoby unikające opłat za korzystanie z dróg w Austrii mogą zostać ukarane grzywną do 3 000 EUR.

Winieta Austria – w przypadku zakupu tradycyjnej winiety, należy ją nakleić na szybę. Brak takiej naklejki również może skutkować nałożeniem grzywny.

Jak powinna być wypełniona austriacka winieta?

W przypadku winiet kupowanych online wszystkie dane podajesz podczas zakupu. Natomiast winiety w formie naklejki muszą być przedziurawione. Teoretycznie powinien to zrobić sprzedawca, ale jeśli tego nie zrobi, możesz zrobić to samodzielnie. Na winiecie są dni oznaczone niebieską obramówką oraz miesiące otoczone czerwoną linią. Należy przedziurawić ten element, który wskazuje na miesiąc i dzień rozpoczęcia ważności winiety.

Dla winiet 10-dniowych ważność zaczyna się od daty przedziurkowania i trwa przez kolejne 9 dni kalendarzowych.

Gdzie nakleić winiety w Austrii?

Winietę należy nakleić w lewym górnym rogu przedniej szyby. Pamiętaj, aby zachować dolną, oderwaną część winiety, która jest potrzebna podczas kontroli. Chociaż często nie jest wymagana, to w przypadku uszkodzenia przedniej szyby, musisz posiadać ten odcinek winiety.

Jak sprawdzić ważność winiety - Austria?

Dane wszystkich pojazdów z wykupioną winietą w Austrii są przechowywane w systemie ASFINAG. Możesz w nim sprawdzić, do kiedy obowiązuje twoja winieta. System ten oferuje również sklep internetowy, gdzie można zakupić winietę roczną lub na krótszy okres. Sklep jest dostępny także w polskiej wersji językowej.

Ze względu na przepisy chroniące konsumentów, winieta elektroniczna staje się ważna dopiero 18 dni po jej zakupie. Oznacza to, że nie możesz kupić jej na ostatnią chwilę lub w dniu wyjazdu. Jest to związane z prawem konsumenta do odstąpienia od umowy zakupu przez internet w ciągu 14 dni.

Czy w Austrii obowiązują jeszcze inne opłaty drogowe?

Tak, oprócz płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu, dodatkowo płatne są niektóre odcinki dróg oraz tunele. Nie da się ich ominąć, ponieważ wjazd jest możliwy dopiero po przekroczeniu bramki i punktu poboru opłat. Te fragmenty dróg są płatne, nawet jeśli masz wykupioną winietę.

Płatne drogi w Austrii – podsumowanie

Winiety w Austrii w 2024 roku – teraz wiesz, że na terenie tego kraju obowiązują winiety. Pamiętaj, że brak ważnej winiety grozi wysoką grzywną, więc lepiej nie korzystać z płatnych dróg bez wcześniejszego uiszczenia opłaty. Unikaj kupowania e-winiety na ostatnią chwilę, ponieważ staje się ona ważna dopiero 18 dni po zakupie.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie w Polsce kupić winietę do Austrii?

 Aby poruszać się po płatnych drogach w Austrii, musisz mieć winietę. Możesz ją kupić online przez polskie strony pośredniczące lub na stronie asfinag.at. Koszt jest taki sam jak przy zakupie na stacji benzynowej po przekroczeniu granicy.

Ile kosztuje winieta w Austrii?

Roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje 96,40 EUR, dwumiesięczna 28,90 EUR, a winieta 10-dniowa kosztuje 11,50 EUR.

Jak zapłacić za autostradę w Austrii?

Opłaty możesz dokonać po przekroczeniu granicy w odpowiednim punkcie lub na stacji benzynowej. Możesz także zapłacić online na stronie asfinag.at. Najważniejsze, abyś nie wjeżdżał na austriackie autostrady bez uiszczenia opłaty.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też