Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Winiety Słowacja 2024. Gdzie kupić? Ile kosztują? Poradnik

25.03.2024

Podczas podróży na Słowację, naszego południowego sąsiada, jako turysta masz dostęp do malowniczych gór, wyśmienitego piwa i relaksujących gorących źródeł. Niezależnie od tego, czy wybierasz się tam w celach turystycznych czy służbowych, pamiętaj, że konieczne będzie opłacenie winiet. Winiety Słowacja - co jeszcze powinieneś wiedzieć? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Opłaty za winiety na Słowacji

Podczas podróży po Słowacji obowiązują opłaty za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Można zakupić winietę na okres 10 dni, miesiąca lub na cały rok. Warto zaznaczyć, że 10-dniowa winieta wygasa zawsze o 23:59 dziesiątego dnia jej ważności!

Dla samochodów osobowych o masie do 3,5 tony, opłata za 10-dniową winietę wynosi 12 €, za miesięczną – 17 €, a za roczną – 60 €. W przypadku jazdy z przyczepą, koszt winiety dla przyczepy jest taki sam jak dla samochodu, a więc łączna opłata za samochód z przyczepą jest podwójna.

Czytaj także: Winiety Czechy

Warto dodać, że motocykliści mogą cieszyć się podróżowaniem po Słowacji bez dodatkowych opłat, gdyż winiety dla motocykli nie są wymagane.

Winiety Słowacja - gdzie je nabyć?

Winiety na Słowacji są dostępne w wielu miejscach, w tym na większości stacji benzynowych. Dodatkowo, dla osób korzystających z internetu, bardzo wygodną opcją jest zakup winiety przez stronę eznamka.sk. Jest to prosty sposób na zakup winiety online.

Strona ta jest dostępna także w wersji polskojęzycznej, co ułatwia jej używanie. Na stronie znajdują się aktualne ceny winiet, informacje o punktach sprzedaży oraz firmach oferujących winiety online. Dostępna jest tam również mapa dróg objętych opłatą oraz lista pojazdów, które muszą posiadać winietę.

System informatyczny eznamka.sk oferuje również powiadomienia dla właścicieli pojazdów na 3 dni przed wygaśnięciem winiety. Zależnie od wybranej opcji komunikacji, powiadomienie może zostać wysłane na adres e-mail lub jako SMS.

Winiety na Słowacji – które drogi są płatne?

Czy podróżowanie po Słowacji ogranicza się tylko do dróg płatnych? W rzeczywistości, płatne drogi na Słowacji stanowią tylko niewielką część dostępnych tras, bo około 600 km. Może się jednak zdarzyć, że unikanie tych dróg podczas podróży po kraju będzie trudne. Polscy turyści często udają się w regiony górskie, gdzie poruszanie się bez winiety na drogi płatne jest całkiem wygodne.

Kary za jazdę bez winiety na Słowacji

Na Słowacji obowiązują surowe kary dla kierowców, którzy korzystają z płatnych odcinków dróg bez ważnej winiety. Wysokość grzywny zaczyna się od 60 € wzwyż. Dlatego bardziej opłacalne jest zakupienie nawet najkrótszej, 10-dniowej winiety. System monitorowania płatnych dróg na Słowacji opiera się na kamerach, które na podstawie numerów rejestracyjnych pojazdów weryfikują, czy dla danego samochodu została opłacona winieta. W związku z tym, trudno jest uniknąć kontroli i ewentualnej kary.

Winiety Słowacja – gdzie są wymagane?

Na Słowacji obowiązek posiadania winiety dotyczy autostrad D1, D2, D3 i D4. Jeśli chodzi o drogi ekspresowe, winieta jest wymagana na trasach R1, R2, R4 i R6.

Ciekawostką jest to, że zakup winiety na Słowacji obejmuje również podstawową pomoc drogową oferowaną przez patrole autostradowe w przypadku awarii pojazdu lub innych nieprzewidzianych sytuacji.

Gdzie nabyć winiety w nagłych przypadkach?

Winiety drogowe na Słowacji można nabyć na stacjach benzynowych oraz u pośredników, także w Polsce, jak wcześniej wspomniano. Dla tych, którzy potrzebują winiety w ostatniej chwili, istnieje możliwość zakupu e-winiety. Warto jednak pamiętać, że zakup przez pośrednika często wiąże się z wyższą ceną, nawet o około 20%.

Z tego powodu korzystanie ze słowackiej strony internetowej eznamka.sk, oferującej zakup winiet online i dostępnej w języku polskim, jest naprawdę warte rozważenia.

Podsumowanie

Na terenie Słowacji obowiązują opłaty za winiety na około 600 km dróg.

• Dostępne są różne opcje winiet: roczna za 60 €, miesięczna za 17 € oraz 10-dniowa za 12 €.

• Nieposiadanie winiety może skutkować mandatem w wysokości co najmniej 60 €.

• Kompletne informacje, również w języku polskim, dostępne są na stronie eznamka.sk.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też