Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Wyposażenie po VIN - co możemy sprawdzić i gdzie szukać informacji?

12.03.2024

Wyposażenie po VIN jest komfortowym sposobem na ocenę, jakie funkcje posiada pojazd, który planujemy nabyć. Dzięki temu nie musimy polegać jedynie na zapewnieniach sprzedającego. Teraz mamy możliwość samodzielnie skontrolować wszystkie dane dostarczone przez osobę oferującą auto.

Co to jest numer VIN? Jakie samochody go posiadają?

Numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu (z ang. Vehicle Identification Number), to unikalny zestaw 17 cyfr i liter przyznawany każdemu mechanicznemu pojazdowi. Ten wyjątkowy numer, podobny do odcisków palców, jest charakterystyczny tylko dla jednego samochodu i zawiera w sobie wszystkie kluczowe informacje dotyczące tego pojazdu. Przed zakupem auta, potencjalni nabywcy często proszą o ten numer, aby zweryfikować dane podane przez sprzedającego. Pozwala to uniknąć wprowadzenia w błąd przez nieuczciwych sprzedawców i upewnia się, że kupowane auto posiada deklarowane udogodnienia. Sprawdzenie wyposażenia po VIN jest więc istotną praktyką przy zakupie samochodu.

Mimo że numer VIN składa się z 17 symboli, kluczowe informacje znajdują się w ostatnich 8 znakach. Znajdują się tam dane dotyczące roku produkcji, fabryki, w której samochód został wyprodukowany, modelu, rodzaju silnika i innych fabrycznie zainstalowanych elementów. W związku z tym, by poznać fabryczne wyposażenie pojazdu po numerze VIN, wystarczy znać tylko tę końcową część numeru.

Gdzie szukać numeru VIN w samochodzie?

Gdy chcesz sprzedać swój samochód, ale nie jesteś pewien, gdzie znaleźć numer VIN, istnieje kilka miejsc, w których zazwyczaj można go odnaleźć. Zależnie od typu pojazdu, numer VIN może być umieszczony na małej tabliczce na silniku, przymocowany do karoserii, znajdować się przy przedniej szybie, lub być wybity przy siedzeniu kierowcy. Większość producentów samochodów na swoich stronach internetowych podaje dokładne instrukcje, gdzie można znaleźć numer VIN w konkretnym modelu.

Jednak znacznie prostszym i szybszym sposobem na znalezienie tej informacji jest sprawdzenie dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdzie numer VIN jest zazwyczaj zapisany. Pamiętaj jednak, aby przy zakupie auta sprawdzić, czy numery w dowodzie rejestracyjnym zgadzają się z tymi wybitymi na samochodzie.

Jakie informacje otrzymamy o samochodzie, znając jego numer VIN? To pytanie, na które warto znać odpowiedź, zwłaszcza gdy rozważamy zakup używanego auta. Posiadając numer VIN, możemy odwiedzić stronę historiapojazdu.gov.pl i sprawdzić różnorodne dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby jednak pełny raport był dostępny, potrzebujemy dodatkowo daty pierwszej rejestracji pojazdu od sprzedającego.

Wyposażenie po VIN  - jak najszybciej je sprawdzić?

Dzięki tym informacjom odkryjemy przeszłość auta, w tym czy kiedykolwiek brało udział w wypadku, było regularnie serwisowane oraz jaki jest jego rzeczywisty przebieg. W sytuacji, gdy przebieg wskazany w dokumentacji różni się od tego w samochodzie, zakup takiego pojazdu jest ryzykowny. Oprócz tego, system dostarcza również danych o oryginalnym wyposażeniu fabrycznym pojazdu, co dodatkowo chroni przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Czytaj także: Darmowy raport VIN

Wiedza ta umożliwia przyszłym nabywcom zabezpieczenie własnych interesów, dając pewność co do stanu auta, jego historii i niezależność od słów sprzedającego. Warto również pamiętać, by przed finalizacją zakupu sprawdzić, czy auto posiada ważne ubezpieczenie OC. Kupno pojazdu bez tego ubezpieczenia może prowadzić do problemów prawnych i wysokich kar. Aby znaleźć korzystną ofertę OC, można skorzystać z internetowych kalkulatorów, które pomogą wybrać najbardziej opłacalną i dostosowaną do potrzeb opcję ubezpieczenia.

Wyposażenie fabryczne po VIN  - jakie mamy możliwości?

Sprawdzenie oryginalnego wyposażenia samochodu za pomocą numeru VIN może być kłopotliwe, ponieważ systemy takie jak CEPiK czy strona historiapojazdu.gov.pl nie oferują tej możliwości. Aby to zrobić, należy odwiedzić Autoryzowaną Stację Obsługi (ASO) i użyć ostatnich sześciu znaków numeru VIN pojazdu. To pozwoli określić, jakie wyposażenie miało auto, kiedy opuszczało fabrykę.

Możemy dowiedzieć się między innymi o kolorze lakieru, typie i kolorze tapicerki, a także o dodatkach takich jak klimatyzacja, różne systemy infotainment (jak nagłośnienie, nawigacja), czy też elementach zwiększających komfort jazdy, np. podgrzewanych fotelach czy elektrycznie regulowanych lusterkach. Szczególnie w przypadku samochodów marki BMW, sprawdzenie wyposażenia zgodnie z numerem VIN jest popularne, gdyż może znacząco wpłynąć na wartość pojazdu na rynku wtórnym.

Wyposażenie po VIN  - jak wpływa na cenę pojazdu?

Wyposażenie samochodu ma znaczący wpływ nie tylko na komfort jego użytkowania, ale także na cenę – zarówno przy zakupie, jak i ewentualnej sprzedaży. Stąd też istotność dokładnego sprawdzenia fabrycznego wyposażenia samochodu za pomocą numeru VIN. W przypadku używanych aut, taka weryfikacja pozwala określić takie detale jak kolor tapicerki i lakieru, rodzaj i odcień szyb, a także wykończenie zewnętrzne, np. kolory zderzaków, listew, luster, klamek.

Kluczowe jest również sprawdzenie, czy lusterka są składane i podgrzewane, jak również czy auto posiada fabryczne podgrzewanie przedniej i tylnej szyby, liczbę poduszek powietrznych czy elektryczne sterowanie szyb. Ważne są także informacje o rodzaju zainstalowanego systemu audio i nawigacji.

Należy pamiętać, że każda zmiana w wyposażeniu fabrycznym może sygnalizować, że z autem wydarzyło się coś istotnego po jego zakupie. Nieoryginalne lub dodatkowe elementy wyposażenia mogą sugerować, że auto było powypadkowe, co bez wątpienia wpływa na zainteresowanie nabywcy i końcową cenę pojazdu. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie przemyśleć, czy warto płacić żądaną kwotę, zwłaszcza jeśli sprzedający nie informował wcześniej o zmianach w wyposażeniu. Z drugiej strony, pojazd z oryginalnym wyposażeniem może utrzymać wysoką wartość rynkową.

Czy można sprawdzić wyposażenie po VIN w autach z zagranicy?

Możliwe jest przypadkowe natrafienie na samochód powypadkowy z polskiego rynku wtórnego, lecz zakup auta sprowadzonego z zagranicy często wiąże się z większym ryzykiem. Nabywcy mogą napotkać zagrożenia takie jak nabycie pojazdu po wypadku, skradzionego, czy z manipulowanym licznikiem. Aby uniknąć takich sytuacji, niezbędna jest weryfikacja samochodu poprzez numer VIN, który pozwala na sprawdzenie zarówno wyposażenia, jak i historii pojazdu. Proces ten jest taki sam zarówno dla aut krajowych, jak i sprowadzanych.

Obecnie wiele systemów baz danych oferuje informacje nie tylko o samochodach zarejestrowanych w Polsce, ale także o tych sprowadzanych z różnych krajów. Sprawdzenie VIN umożliwia wykrycie cofnięcia licznika, udziału w wypadkach lub kolizjach, kradzieży oraz zmian w wyposażeniu fabrycznym. Ta ostatnia informacja pozwala określić, czy auto nie zostało zmodyfikowane, co daje pewność, że nikt nie ingerował w jego stan.

Jeśli auto sprowadzone z zagranicy zachowuje swoje oryginalne wyposażenie, można być spokojnym o jego przeszłość. Natomiast w przypadku stwierdzenia zmian w wyposażeniu fabrycznym, nabywca ma silną pozycję do negocjacji ceny, lub może całkowicie zrezygnować z zakupu, jeśli zmiany te budzą wątpliwości.

Zatem sprawdzenie wyposażenia i historii samochodu po VIN jest kluczowe przy zakupie używanego auta, umożliwiając dokonanie świadomej i przemyślanej decyzji, a także uniknięcie potencjalnych pułapek jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji.

Podsumowanie

• "Sprawdzanie wyposażenia po VIN" to kluczowa zasada dla każdego przyszłego właściciela samochodu. Przed dokonaniem zakupu, numer VIN dostarczony przez sprzedającego umożliwia weryfikację wyposażenia pojazdu.

• System informatyczny pozwala również sprawdzić, czy auto nie jest przedmiotem kradzieży.

• Analiza numeru VIN daje możliwość zapoznania się z pochodzeniem i historią użytkowania pojazdu.

• Odkrycie zgodności lub różnic w wyposażeniu względem oryginalnego wyposażenia fabrycznego ma wpływ na wartość samochodu.

• W przypadku zakupu samochodu sprowadzonego z zagranicy, istotne jest sprawdzenie jego wyposażenia za pomocą numeru VIN, co pozwala uniknąć potencjalnych problemów związanych z zakupem i zapoznać się z jego pierwotnym wyposażeniem fabrycznym.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Winiety Czechy 2024. Gdzie kupić? Ile kosztują? Poradnik

Masz ochotę na podróż do Pragi? To bardzo łatwe – Polska jest atrakcyjnym miejscem dla turystów z Czech. Pamiętaj jednak, że wybierając się do naszego sąsiada na południu, musisz liczyć się z opłatami za korzystanie z samochodu na ich drogach, w przeciwieństwie do Polski. Ważną informacją jest też fakt, że Czechy wprowadziły już elektroniczny system winiet. Gdzie możesz nabyć e-winietę? Dowiedz się więcej o tym, co należy wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż do tego kraju.

Czytaj więcej
Mandat za jazdę rowerem po alkoholu. Ile wynosi?

W ostatnich latach obserwujemy rosnącą popularność rowerów jako środka. Rowerzyści muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Jednakże, nie wszyscy są świadomi, że policja może nakładać mandaty dla rowerzystów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie przewinienia mogą skutkować mandatami, jakie są stawki tych mandatów i jakie konsekwencje mogą wynikać z ich niepłacenia?

Czytaj więcej
Eurowinieta 2024. Gdzie ją kupić i jak sprawdzić?

Eurowinieta to niewielki, cyfrowy dokument, który umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po głównych drogach w Europie. Ale co dokładnie należy wiedzieć o tym systemie i jak go efektywnie używać? Czy masz pewność, że twoja Eurowinieta jest aktualna? W jakich krajach jest wymagana? Spokojnie, posiadamy wszystkie niezbędne informacje.

Czytaj więcej