Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Winiety Czechy 2024. Gdzie kupić? Ile kosztują? Poradnik

07.03.2024

Masz ochotę na podróż do Pragi? To bardzo łatwe – Polska jest atrakcyjnym miejscem dla turystów z Czech. Pamiętaj jednak, że wybierając się do naszego sąsiada na południu, musisz liczyć się z opłatami za korzystanie z samochodu na ich drogach, w przeciwieństwie do Polski. Ważną informacją jest też fakt, że Czechy wprowadziły już elektroniczny system winiet. Gdzie możesz nabyć e-winietę? Dowiedz się więcej o tym, co należy wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż do tego kraju.

Winiety Czechy – dostępność w Polsce

Obecnie, nabycie winiet na czeskie autostrady jest możliwe zarówno w Polsce, jak i online w Czechach. Warto jednak zwrócić uwagę, że dokonując zakupu w Polsce za pośrednictwem firm trzecich, często spotykamy się z dodatkowymi kosztami.

Cena winiety może być wyższa o marżę nałożoną przez sprzedawców działających na terenie Polski.

Jak nabyć winietę w Czechach?

Osoby, które do 2021 roku regularnie odwiedzały Czechy samochodem, mogą być zdziwione zmianami w tym roku. Od 1 stycznia 2021 r. Czechy przestały używać tradycyjnych winiet w formie naklejek. W skrócie, naklejkowe winiety stały się historią.

Elektroniczne winiety Czechy – mechanizm działania

Zakup winiety online ułatwia kontrolę policji, dzięki dostępowi do bazy danych sprawdzającej opłacenie przejazdu autostradami. W takim systemie nie ma potrzeby naklejania niczego na pojazd.

Na autostradach umieszczone są kamery, które identyfikują pojazdy na podstawie numerów rejestracyjnych i sprawdzają, czy mają one opłacony dostęp do płatnych dróg w Czechach.

Ważność winiet w Czechach

W roku 2023, podobnie jak w 2022, podczas pobytu w Czechach istnieje możliwość zakupu winiet na okresy 10 dni, 30 dni lub całego roku. Każda winieta może zostać nabyta najwcześniej 90 dni przed planowaną podróżą.

Obecnie zakup odbywa się online, dlatego ważne jest, aby nie dokonywać zakupu zbyt wcześnie, ponieważ przekroczenie terminu 90 dni przed wyjazdem może skutkować utratą ważności winiety.

Cennik winiet w Czechach

Roczna winieta w Czechach kosztuje 2300 koron, co w przybliżeniu równa się 390 zł. Opłata miesięczna wynosi 430 koron, czyli blisko 73 zł, a za okres 10 dni trzeba zapłacić 270 koron, co odpowiada około 46 zł. Elektroniczna winieta jest wymagana w Czechach dla samochodów o minimalnie czterech kołach i maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Nie ma konieczności zakupu winiet dla przyczep i motocykli.

Czytaj także: Odcinkowy pomiar prędkości

Zwolnienia z opłat za winiety w Czechach

W Czechach istnieje regulacja zwalniająca z opłat za winiety samochody i motocykle wyposażone w napęd elektryczny, które mogą poruszać się po autostradach bez opłat. Kryterium zwolnienia to emisja CO2 na poziomie poniżej 50 g/km. Pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem kwalifikują się do 50% obniżki opłaty za korzystanie z autostrad.

Winiety w Czechach – gdzie są wymagane?

W Czechach winieta nie jest wymagana na drogach oznaczonych literą D. Tylko na tych trasach nie obowiązują opłaty za przejazd.

Przejazd przez Czechy bez winiety – czy to możliwe?

Tak, przejechanie przez Czechy bez winiety jest możliwe, ale wymaga dokładnego zwracania uwagi na oznakowanie drogowe. Jeśli napotkamy sześcioboczny znak z szarym kołem, to oznacza on konieczność posiadania winiety na tej drodze. Znak o takim samym kształcie, lecz z przekreślonym kołem lub z dodatkowo przekreśloną literą m na żółtym tle, sygnalizuje, że przejazd tą drogą jest wolny od opłat.

Przy planowaniu takiej podróży należy starannie przygotować trasę, aby uniknąć przypadkowego wjechania na płatny odcinek i konieczności zapłacenia mandatu.

Mandat za brak winiety w Czechach

Podróżowanie po czeskiej autostradzie bez winiety skutkuje koniecznością zapłacenia kary w wysokości 5000 koron czeskich, co odpowiada około 850 zł. Ta sama kwota grzywny dotyczy również sytuacji, gdy posiadana e-winieta nie jest ważna.

Kontrola e-winiety na autostradach w Czechach

W przeszłości kierowcy samochodów osobowych mogli liczyć na szczęście, gdy przejeżdżali przez Czechy bez winiety i unikali kontroli. W przypadku, gdy nie byli zatrzymani przez służby, nie musieli płacić kary. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie. System kamer umożliwia zdalne monitorowanie pojazdów i automatyczną kontrolę e-winiet. Grzywny są teraz wysyłane do kierowców pocztą czeską.

W efekcie, nawet jeśli przejedziemy przez Czechy bez spotkania z policją, mandat może zostać wysłany do nas pocztą.

Podsumowanie

Już wiesz, jakie zasady dotyczą korzystania z czeskich dróg. Przed podróżą do Czech warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat winiet:

• W Czechach obowiązują e-winiety, które służą jako opłata za przejazd płatnymi odcinkami dróg i muszą być nabyte przez internet najpóźniej 90 dni przed wyjazdem;

• Winieta roczna kosztuje 2300 koron, miesięczna – 430 koron, a 10-dniowa – 270 koron;

• Za jazdę bez winiety grozi kara w wysokości 5000 koron, czyli mniej więcej 850 zł;

• Elektroniczny system monitoruje ważność winiet, a mandat za nieposiadanie ważnej winiety może zostać wysłany do kierowcy pocztą po powrocie do domu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak nabyć winiety w Czechach w 2024 roku?

Jeżeli planujesz zakup winiety po przekroczeniu granicy czeskiej, możesz to zrobić na większości stacji benzynowych. Aby kupić winietę z wyprzedzeniem, skorzystaj z możliwości zakupu online, na przykład przez stronę edalnice.cz.

Jaka jest cena winiety na 10 dni w Czechach?

10-dniową winietę do Czech zakupisz za 270 koron czeskich (około 12,5 euro).

Czy w Czechach winiety należy przyklejać do szyby samochodu?

Dawniej zakup tradycyjnej papierowej winiety wiązał się z koniecznością przyklejenia jej do szyby pojazdu. Od 2021 roku w Czechach zniesiono wymóg przyklejania winiet. Obowiązuje tam teraz elektroniczny system poboru opłat drogowych.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też