Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Odcinkowy pomiar prędkości – co to jest i na co musisz uważać?

09.03.2023

Jazda z nadmierną prędkością wciąż jest sporym problemem na polskich drogach. W 2022 roku za zbyt szybką jazdę uprawnienia straciło około 29 tysięcy kierowców. Jedną z metod, która ma hamować zapędy piratów drogowych, jest odcinkowy pomiar prędkości. Co to takiego, jak działa i w jaki sposób karze kierowców za łamanie przepisów?

Co to jest odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod walki z piratami drogowymi. Jego zadaniem jest spowalnianie ruchu na dłuższych fragmentach dróg – OPP oblicza czas, jaki upłynął od momentu minięcia pierwszej bramki kontrolnej, do momentu przejechania przez drugą. W oparciu o to jest w stanie wyliczyć średnią prędkość, z jaką kierowca poruszał się na monitorowanym, wyznaczonym odcinku.

W efekcie odcinkowy pomiar prędkości wymusza na kierowcach wolniejszą jazdę na dłuższym dystansie, czym różni się od innych metod, w tym fotoradarów czy kaskadowych pomiarów prędkości, które kontrolują tylko pojedyncze punkty na drodze.

OPP po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2011 roku na autostradzie A1. Jego skuteczność sprawiła, że od 2015 roku jest stosowany regularnie, a liczba kontrolowanych odcinków dróg w naszym kraju regularnie wzrasta.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości jest systemem, w skład którego wchodzą dwie lub większa liczba kamer. Montowane są one na bramkach kontrolnych znajdujących się od siebie w znacznej odległości. Ta pierwsza, czyli wjazdowa, odpowiada za rejestrowanie pojazdów wjeżdżających na dany odcinek drogi, zapisując rodzaj i markę pojazdu oraz numer rejestracyjny. Druga, wyjazdowa, robi to samo, ale z pojazdami wyjeżdżającymi kilkaset metrów albo kilka kilometrów dalej. Następnie system jest w stanie obliczyć średnią prędkość zarejestrowanego pojazdu na danym odcinku drogi i tym samym stwierdzić, czy nie jechał on zbyt szybko.

Co w sytuacji, gdy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość? System OPP przesyła zrobione wcześniej zdjęcie do Inspekcji Transportu Drogowego, a ta wystawia kierowcy, który złamał przepisy, mandat o wysokości zgodnej z obowiązującym taryfikatorem.

Odcinkowy pomiar prędkości – gdzie występuje?

Aktualnie w Polsce działa nieco ponad 30 odcinków pomiaru prędkości. Poniżej znajdziesz pełną listę. Pamiętaj jednak, że jest ona regularnie powiększana, dlatego warto być na bieżąco i sprawdzać, gdzie pojawiają się kolejne systemy OPP.

Województwo

Miejscowość

Numer drogi

Długość

dolnośląskie

Szlichtyngowa

12

2,5 km

lubelskie

Łuszczów Pierwszy

82

2,9 km

lubelskie

Łęczna–Turowola

82

3,9 km

lubuskie

Sulechów

32

3 km

łódzkie

Tomaszów Mazowiecki

48

2,15 km

łódzkie

Kluki

74

1,4 km

łódzkie

Złota

72

3,3 km

mazowieckie

Strachówka

50

2,7 km

mazowieckie

Sochaczew

50

2,9 km

mazowieckie

Karniewo

60

1,8 km

mazowieckie

Regut

50

2,75 km

mazowieckie

Warszawa Południowa Obwodnica

S2

2,8 km

mazowieckie

Warszawa Konotop–Bemowo

S8

3 km

mazowieckie

Warszawa Łabiszyńska–Piłsudskiego

S8

4 km

małopolskie

Tunel na Zakopiance

7

2,06 km

małopolskie

Tarnów

94

4,38 km

opolskie

Łosiów

94

2,2 km

podkarpackie

Kolbuszowa

9

3,4 km

podkarpackie

Iskrzynia

19

1,39 km

podkarpackie

Stalowa Wola

871

6,5 km

podlaskie

Zwierki

19

3,8 km

pomorskie

Rekowo Górne

216

1,6 km

śląskie

Gorzyce

78

1 km

śląskie

Gorzyce

78

0,9 km

śląskie

Wilcza

78

2,2 km

śląskie

Tarnowskie Góry

11

1 km

świętokrzyskie

Radlin

74

3,99 km

warmińsko-mazurskie

Gniazdowo

59

5,6 km

warmińsko-mazurskie

Gietrzwałd

16

5,03 km

zachodniopomorskie

Babigoszcz–Gniazdowo

3

4,82 km

zachodniopomorskie

Zakręt

2

1,5 km

Jak wygląda odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości jest zawsze dobrze oznakowany, dlatego żaden kierowca nie powinien go przegapić.

 • O początku pomiaru prędkości informuje znak D-51a „Automatyczna kontrola średniej prędkości”.
 • O zakończeniu pomiaru prędkości informuje znak D-51b „Koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”.

Co więcej, zarówno na początku, jak i na końcu OPP, znajdują się charakterystyczne maszty z żółtymi kamerami. Istniej również aplikacja, która informuje kierowców o znajdującym się w okolicy monitoringu prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości – znak

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na początku i końcu odcinkowego pomiaru prędkości występują znaki D-51a oraz D-52b. Posiadają one niebieskie tło i charakterystyczne, białe rysunki kamer – ich przeoczenie jest bardzo trudne.

Uwaga! Znaków OPP nie powinno się mylić ze znakiem D-51 „Fotoradar”, który wskazuje na pojedyncze punkty na drodze, gdzie monitorowane są prędkości pojazdów.

Odcinkowy pomiar prędkości – mandat za przekroczenie prędkości

Kara za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze jest adekwatna do nowego taryfikatora mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Ile zapłacisz za zbyt szybką jazdę?

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1 000 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1 500 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2 000 zł. 
 • Przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – 2 500 zł.

Warto również dodać, że oprócz mandatu możesz otrzymać także punkty karne – od 1 (za przekroczenie prędkości do 10 km/h) do 15 (za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h).

Uwaga! Więcej informacji o nowym taryfikatorze mandatów znajdziesz w tym miejscu.

Odcinkowy pomiar prędkości – po jakim czasie przychodzi mandat?

Mandat za zbyt szybką jazdę na odcinkowym pomiarze prędkości nie przyjdzie od razu. Czas na jego wystawienie to 180 dni od ujawnienia wykroczenia (a nie jego popełnienia!).

Jak uniknąć mandatu na odcinkowym pomiarze prędkości?

Najlepszym sposobem jest oczywiście nieprzekraczanie dozwolonej prędkości. Dzięki temu nie tylko unikniesz mandatu, ale również nie stworzysz zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zasada ta dotyczy nie tylko miejsc, w których zastosowano pomiar prędkości odcinkowy. Zbyt szybka jazda nie jest wskazana – niezależnie od tego, czy poruszasz się na terenie zabudowanym, czy poza nim. Zalecamy stosowanie się do obowiązujących przepisów i ostrożność – tylko dzięki temu polskie drogi będą bezpieczne!

Uwaga! Niektórzy kierowcy próbują oszukać system OPP, np. poprzez zwalnianie pod koniec odcinka, by po wcześniejszym przekraczaniu prędkości zmniejszyć jej średnią wartość. Jest to jednak bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do kolizji lub wypadku!

Pamiętaj o ważności swojego ubezpieczenia OC!

Nawet jeżeli udało Ci się uniknąć mandatu na odcinkowym pomiarze prędkości, pamiętaj, by zawsze mieć ważne ubezpieczenie samochodu. Brak OC sprawi, że w przypadku kontroli policyjnej kara będzie jeszcze bardziej dotkliwa. Zgodnie z nowym taryfikatorem, właściciele pojazdów poruszający się po polskich drogach bez ważnej polisy narażeni są na mandaty w wysokości:

 • 1 400 zł za brak OC od 1 do 3 dni;
 • 3 490 zł za brak OC od 4 do 14 dni;
 • 6 980 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Sprawdź więc, czy Twoje auto jest ubezpieczone (również po numerze rejestracyjnym) i zapewnij sobie maksymalne poczucie bezpieczeństwa w czasie jazdy!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też