Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje holowanie samochodu w 2024 roku? Aktualne ceny

20.03.2024

Zatrzymanie pojazdu na drodze i brak możliwości jego naprawy dla kierowców stanowi spory problem. W takich okolicznościach często jedyną opcją jest przetransportowanie samochodu do warsztatu. Nasuwa się pytanie: czy jesteśmy w stanie sami odholować pojazd przy użyciu liny, czy też musimy wezwać pomoc drogową? Ile kosztuje holowanie samochodu w roku 2024 i jak można obniżyć wydatki związane z tą nieprzyjemną sytuacją?

Czy jest możliwe samodzielne przetransportowanie samochodu do warsztatu?

Obrazek samochodu holującego inny pojazd na lince holowniczej staje się coraz mniej powszechny. Ale czy to legalne? Oczywiście, ale istnieją pewne warunki. Możesz skorzystać z pomocy znajomego, ale tylko jeśli:

• pojazd nie został znacząco uszkodzony w wyniku awarii lub kolizji

• samochód ma sprawne hamulce, układ kierowniczy i oświetlenie

• drzwi pojazdu można swobodnie otwierać i zamykać

• oba pojazdy – holujący i holowany – mają ważne ubezpieczenie OC.

Pamiętaj, że w przypadku użycia linki holowniczej, zarówno pojazd holujący, jak i holowany muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Ważna jest również świadomość, że przepisy ruchu drogowego precyzyjnie definiują zasady holowania. Obejmują one między innymi ograniczenie prędkości do 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim.

Dodatkowo, odstęp między pojazdami powinien wynosić maksymalnie 3 metry przy zastosowaniu połączenia sztywnego, a od 4 do 6 metrów przy połączeniu elastycznym. W trakcie holowania należy mieć włączone światła mijania, a obaj kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność podczas manewrowania. W warunkach słabej widoczności, holowany pojazd powinien mieć włączone światła pozycyjne. Natomiast włączanie świateł awaryjnych jest błędem.

Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług lawety?

Holowanie pojazdu przy użyciu liny nie wchodzi w grę, jeśli nie masz nikogo znajomego w pobliżu lub gdy usterka pojazdu wystąpi daleko od domu. Również w sytuacji, gdy pojazd jest zbyt mocno uszkodzony, niezbędne jest wezwanie lawety. Przyjrzyjmy się teraz innym okolicznościom, w których niezbędne jest skorzystanie z pomocy autolawety. Dotyczy to pojazdów:

• z automatyczną skrzynią biegów – holowanie może spowodować poważne uszkodzenia przekładni

• elektrycznych

• hybrydowych

• z uszkodzonym silnikiem i zawieszeniem hydropneumatycznym lub pneumatycznym

• z naczepą lub przyczepą

• których usterka miała miejsce na autostradzie.

Ile kosztuje holowanie samochodu w Polsce w 2024 roku?

W obliczu potrzeby holowania samochodu na lawecie, kluczowym pytaniem staje się jego cena. Holowanie pojazdu na lawecie to znaczący wydatek, a ceny za tę usługę są ustalane indywidualnie, zależnie od wielu czynników. Oto przykładowe stawki, które mogą się różnić w zależności od firmy:

• od 200 zł, ale częściej od 250 zł wzwyż za holowanie w obrębie miasta

• od 2,5 zł za kilometr na trasie, chociaż w praktyce często wynosi to około 5 zł za kilometr.

Firmy zatem stosują różne metody rozliczeń:

• opłata za kilometr – 2,5-5 zł/km

• opłata stała – od 200 zł.

Do tych stawek należy dodać dodatkowe okoliczności i warunki, które mogą wpłynąć na końcową cenę usługi.

Innym problemem dla kierowców jest holowanie pojazdu na parking policyjny. Może się to zdarzyć, gdy auto zostanie zaparkowane w niedozwolonym miejscu lub w sposób utrudniający ruch. Koszty holowania na parking policyjny są wyższe i zależą od lokalnych władz oraz współpracującej z nimi firmy holowniczej. Stawki te są ograniczone maksymalnymi kwotami ustalonymi przez Ministerstwo Finansów. W 2024 roku za usunięcie pojazdu o masie do 3,5 tony wynosi to 697 złote plus 60 złotych za każdy dzień przechowywania.

Do tego należy doliczyć ewentualny mandat za nieprawidłowe parkowanie.

Jakie czynniki wpływają na cenę holowania pojazdu?

Podstawowa stawka za holowanie pojazdu, naliczana za każdy przejechany kilometr lub jako kwota stała, to tylko część kosztów. Istnieje szereg dodatkowych czynników, które mają wpływ na końcową cenę usługi holowania. Ostateczna kwota zależy od następujących elementów:

• odległość do przejechania – z reguły, im dłuższa trasa, tym wyższa cena, choć na dłuższych dystansach stawki za kilometr mogą być bardziej atrakcyjne

• lokalizacja zdarzenia – holowanie w centrum miasta zwykle kosztuje więcej niż na obrzeżach, a w dużych aglomeracjach ceny są wyższe niż w mniejszych miejscowościach

• rozmiar i ciężar pojazdu – większe samochody wymagają użycia większej i bardziej specjalistycznej lawety, co wiąże się z wyższymi kosztami

• czas wystąpienia awarii – ważny jest również moment, kiedy potrzebne jest holowanie – usługa w nocy, w niedziele czy święta może być droższa o dodatkowe 50 lub 100 zł, lub o 50% stawki podstawowej

• specyficzne okoliczności awarii – jeśli konieczne jest na przykład wyciągnięcie pojazdu z rowu, firma holownicza doliczy dodatkową opłatę za tę czynność.

Jaki jest koszt holowania samochodu za granicą?

Planujesz wakacje za granicą, może nawet ekscytującą podróż w głąb Europy, i nagle twój samochód przestaje działać tysiąc kilometrów od domu? Taka sytuacja z pewnością zostanie w pamięci, szczególnie gdy za holowanie auta z powrotem do Polski trzeba zapłacić około pięć tysięcy złotych.

Jak się okazuje, koszty holowania pojazdu za granicą są znacznie wyższe niż w kraju. Na przykład, w przypadku awarii samochodu w Niemczech, należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 750 euro, co przekłada się na blisko 3,2 tysiąca złotych.

Do tej kwoty należy jeszcze dodać koszt holowania na terenie Polski.

Czy można uniknąć wysokich kosztów za holowanie pojazdu?

Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby uniknąć ponoszenia wysokich kosztów holowania auta, które uległo awarii podczas podróży. Kluczem jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, a mianowicie polisy Assistance, która oferuje pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Polisa Assistance komunikacyjna przewiduje przede wszystkim bezpłatne holowanie pojazdu w sytuacji awarii. Posiadając takie ubezpieczenie, nie musisz martwić się o koszty holowania – zostaną one pokryte przez ubezpieczyciela do limitu kilometrów określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ważne jest jednak dokładne zapoznanie się z warunkami polisy, aby wiedzieć, jakie działania podjąć w przypadku awarii.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie Assistance i chcesz uniknąć płacenia za usługę lawety, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z ubezpieczycielem. To on, po otrzymaniu informacji o zdarzeniu, wyśle lawetę.

Co wchodzi w skład polisy assistance?

Zakres ochrony oferowanej przez polisę Assistance zależy od wybranej opcji ubezpieczenia. Ubezpieczyciele zazwyczaj proponują Assistance w wersji standardowej oraz rozszerzonej, co pozwala dostosować ubezpieczenie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Podstawowym elementem Assistance komunikacyjnego jest bezpłatne holowanie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tańszych lub bezpłatnych wersji polisy, holowanie może podlegać różnym ograniczeniom, takim jak limit kilometrów czy liczby interwencji. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto dokładnie sprawdzić zakres swojej polisy. Wybierając pakiet rozszerzony, możesz oczekiwać szerszego wsparcia w sytuacjach takich jak:

• dostarczenie paliwa na miejsce zdarzenia

• naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia

• wymiana koła po uszkodzeniu opony

• uruchomienie pojazdu w przypadku rozładowanego akumulatora

• dostępność samochodu zastępczego

• pomoc medyczna dla kierowcy i pasażerów

• transport kierowcy i pasażerów do celu podróży lub do domu.

Jak kupić polisę assistance?

Możliwość zakupu polisy Assistance istnieje jako opcja dodatkowa do ubezpieczenia OC i AC. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje ją również jako bezpłatny bonus do OC, jednak w takim przypadku zakres ochrony może być ograniczony, co w sytuacji kryzysowej może sprawić, że polisa okaże się niewystarczająca. Istnieje także opcja nabycia Assistance jako niezależnego produktu ubezpieczeniowego, co jest szczególnie przydatne, gdy planujesz podróż, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dla takich okazji firmy ubezpieczeniowe oferują krótkoterminowe Assistance o rozszerzonym zakresie, które zapewnia ochronę zarówno samochodu, jak i kierowcy, włączając w to wszechstronną pomoc techniczną i informacyjną. Cena polisy Assistance zależy od zakresu oferowanej ochrony – im szersza ochrona, tym wyższa cena polisy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę odholować samochód z automatyczną skrzynią biegów do najbliższego warsztatu?

Absolutnie nie. Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów nie są przystosowane do holowania na własną rękę. Powód jest prosty: taki manewr może spowodować poważne uszkodzenie skrzyni biegów. W związku z tym, korzystanie z usług lawety będzie tańszą opcją niż wymiana skrzyni biegów. Chociaż teoretycznie możliwe jest holowanie niektórych automatów na krótkich dystansach i z niską prędkością, w praktyce lepiej unikać holowania takich pojazdów.

Ile kosztuje holowanie samochodu, w tym wyciągnięcie go z rowu?

Koszt wyciągnięcia pojazdu, który znalazł się poza drogą – na przykład w rowie, na drzewie czy w błocie – zależy od cennika konkretnej firmy. Cena ta będzie zależała od stopnia uszkodzenia pojazdu, zakresu wykonanej pracy i użytego sprzętu.

Czy mogę dokupić ubezpieczenie Assistance do mojej obecnej polisy OC/AC na wyjazd za granicę?

Tak, jest to możliwe. Jeśli do tej pory nie posiadasz Assistance w ramach swojej polisy OC/AC, a planujesz podróż samochodem za granicę, możesz zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie Assistance w dowolnym momencie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle oferują takie polisy na okresy 7, 15 lub 30 dni.

Czy darmowe holowanie jest zawsze wliczone w cenę polisy Assistance?

Tak, darmowe holowanie jest podstawowym elementem polisy Assistance. Jednak zawsze warto sprawdzić warunki ubezpieczenia. Tańsze polisy mogą mieć więcej ograniczeń, na przykład limit kilometrów lub limit darmowych holowań. Jeśli przekroczysz któryś z tych limitów, będziesz musiał pokryć dodatkowe koszty.

PODSUMOWANIE

• W sytuacji awarii pojazdu, przy spełnieniu określonych warunków (niewielkie uszkodzenia, sprawność hamulców, świateł i układu kierowniczego), możliwe jest jego odholowanie na lince do warsztatu.

• W przypadku poważnych uszkodzeń, samochodów z automatyczną skrzynią biegów, elektrycznych, hybrydowych, z przyczepą, czy awarii na autostradzie, niezbędne jest skorzystanie z usługi lawety.

• Koszt holowania na lawecie kształtuje się w zależności od stawki za kilometr – 2,5-5 zł/km, lub ryczałtowo – od 200 zł wzwyż.

• Cena holowania zależy od szeregu czynników, w tym odległości, lokalizacji, czasu zdarzenia oraz dodatkowych okoliczności, jak na przykład konieczność wyciągnięcia pojazdu z rowu.

• Holowanie samochodu poza granicami Polski jest znacznie droższe i może osiągnąć wartość kilku tysięcy złotych.

• Zakup ubezpieczenia Assistance umożliwia uniknięcie wysokich kosztów związanych z korzystaniem z lawety.

• Polisa Assistance zapewnia różne warunki i zakres ochrony, ale zawsze obejmuje darmowe holowanie pojazdu zgodnie z warunkami określonymi w umowie ubezpieczeniowej.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Wyposażenie po VIN - co możemy sprawdzić i gdzie szukać informacji?

Wyposażenie po VIN jest komfortowym sposobem na ocenę, jakie funkcje posiada pojazd, który planujemy nabyć. Dzięki temu nie musimy polegać jedynie na zapewnieniach sprzedającego. Teraz mamy możliwość samodzielnie skontrolować wszystkie dane dostarczone przez osobę oferującą auto.

Czytaj więcej
Winiety Czechy 2024. Gdzie kupić? Ile kosztują? Poradnik

Masz ochotę na podróż do Pragi? To bardzo łatwe – Polska jest atrakcyjnym miejscem dla turystów z Czech. Pamiętaj jednak, że wybierając się do naszego sąsiada na południu, musisz liczyć się z opłatami za korzystanie z samochodu na ich drogach, w przeciwieństwie do Polski. Ważną informacją jest też fakt, że Czechy wprowadziły już elektroniczny system winiet. Gdzie możesz nabyć e-winietę? Dowiedz się więcej o tym, co należy wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż do tego kraju.

Czytaj więcej
Mandat za jazdę rowerem po alkoholu. Ile wynosi?

W ostatnich latach obserwujemy rosnącą popularność rowerów jako środka. Rowerzyści muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Jednakże, nie wszyscy są świadomi, że policja może nakładać mandaty dla rowerzystów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie przewinienia mogą skutkować mandatami, jakie są stawki tych mandatów i jakie konsekwencje mogą wynikać z ich niepłacenia?

Czytaj więcej