Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Benzyna E10. Co warto o niej wiedzieć? Czy szkodzi silnikom?

25.03.2024

Benzyna E5, znana jako standardowe paliwo 95-oktanowe, ustępuje miejsca nowszemu rodzajowi – benzynie E10. Ta zmiana stanowi nie tylko postęp w produkcji paliw bardziej zgodnych z ochroną środowiska, ale także wyzwania dla kierowców i sektora paliwowego. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w pełni przygotowani na tę transformację?

Benzyna E10 – czym jest?

Od momentu, gdy w 2019 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło działania w kierunku wprowadzenia benzyny E10, nastąpiło wiele zmian. Zbliża się czas, kiedy benzyna E5 zostanie zastąpiona przez E10 we wszystkich polskich stacjach benzynowych. Jakie to ma znaczenie dla zwykłego kierowcy?

Zaplanowane na 1 stycznia 2024 roku wprowadzenie benzyny E10 na stacjach paliw w całej Polsce to nie tylko kwestia zmiany etykiet na dystrybutorach i pistoletach paliwowych.

To także przede wszystkim potrzeba zrozumienia przez kierowców, jak te zmiany wpłyną na ich samochody.

Jakie pojazdy nie nadają się do jazdy na benzynie E10?

Większość nowoczesnych aut jest przystosowana do korzystania z benzyny E10, ale nie można tego zakładać automatycznie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło specjalną wyszukiwarkę, która pozwala kierowcom na sprawdzenie, czy ich samochody są zgodne z nowym rodzajem paliwa. Stacje benzynowe, szczególnie te należące do sieci Orlen, aktywnie przygotowują się do tej zmiany, odpowiednio oznaczając dystrybutory benzyny E10.

Jakie są alternatywy dla benzyny E10?

Czy kierowcy powinni rozważać inne rodzaje paliwa niż E10? Benzyna premium 98 RON będzie nadal dostępna, ale tylko w wersji E5. To istotna wiadomość dla posiadaczy samochodów wymagających paliwa o wyższej jakości.

Należy zastanowić się, czy stosowanie benzyny o innej liczbie oktanowej niż ta zalecana przez producenta auta wpływa na jego działanie. Czy bezpieczne jest tankowanie 98 zamiast 95? Tak, ale z należytą ostrożnością. Większość silników samochodowych jest zaprojektowana pod kątem benzyny 95, więc użycie paliwa o wyższej liczbie oktanowej może być nieuzasadnione, chyba że producent auta zaleca inaczej.

Czytaj także: Jak obliczyć spalanie samochodu?

Z drugiej strony, stosowanie benzyny o niższej liczbie oktanowej, na przykład 91 RON zamiast 95 RON, może prowadzić do technicznych problemów. Używanie paliwa o niższej jakości może powodować stukanie w silniku lub mniej płynną pracę, co z czasem może negatywnie wpłynąć na wydajność i zużycie paliwa.

Czy starsze samochody będą działać na benzynie E10?

Kluczowym zagadnieniem, zwłaszcza dla posiadaczy starszych aut, jest to, czy benzyna E5 jest bardziej odpowiednia dla ich pojazdów. Chociaż wiele starszych modeli samochodów może bez problemu funkcjonować na benzynie E5, zwiększenie zawartości etanolu w paliwie, jak to ma miejsce w E10, może być poważnym wyzwaniem.

Dokonanie właściwego wyboru paliwa dla swojego auta jest istotne w obliczu nadchodzących zmian na rynku paliw. Kierowcy powinni stosować się do rekomendacji producentów ich pojazdów i obserwować, jak silnik reaguje na nowe paliwo.

Świadome i przemyślane decyzje mogą znacznie przyczynić się do dłuższej i efektywniejszej eksploatacji samochodu.

Podsumowanie

  • Z początkiem nowego roku, 1 stycznia 2024, benzyna 95-oktanowa, znana jako E5, zostanie zastąpiona przez E10 na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce. Ten ruch ma na celu poprawę stanu środowiska, jednak wymaga od kierowców sprawdzenia, czy ich samochody są przystosowane do nowego rodzaju paliwa.
  • Większość nowych modeli samochodów będzie kompatybilna z benzyną E10. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stworzyło narzędzie wyszukiwania, które pozwala kierowcom weryfikować, czy ich pojazdy mogą korzystać z tego paliwa.
  • Benzyna premium o liczbie oktanowej 98 RON nadal będzie dostępna w wersji E5, co jest ważne dla pojazdów wymagających paliwa wyższej jakości. Należy jednak pamiętać, że używanie benzyny o liczbie oktanowej innej niż zalecana przez producenta auta może prowadzić do problemów technicznych.
  • Dla posiadaczy starszych samochodów, kwestia kompatybilności z benzyną E10 jest szczególnie istotna. Zwiększona zawartość etanolu w E10 może być problematyczna dla starszych modeli pojazdów, co należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego paliwa.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też