DLA ROLNIKA

Ubezpieczenie rolne - co można objąć ochroną?

18.11.2021

Gospodarstwo rolne to duże przedsięwzięcie. Pojazdy, maszyny, obora ze zwierzętami, budynki wypełnione workami ze zbożem. Na terenie gospodarstwa znajduje się także dom właściciela, w którym mieszka wraz z rodziną. W Compensie to wszystko można ubezpieczyć jedną zbiorczą polisą. Jak? Najpierw zacznijmy od obowiązkowego ubezpieczenia rolnego.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolne

Każdy posiadacz gospodarstwa rolnego zobowiązany jest do wykupienia dwóch ubezpieczeń obowiązkowych: 

 • OC rolnika, obejmujące zakresem  szkody osobowe i rzeczowe  
 • ubezpieczenie budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych. 

Co jeszcze można ubezpieczyć?

Pamiętając o obowiązku corocznego ubezpieczenia, rolnik może sprawdzić ubezpieczenia dobrowolne i z nich skorzystać. Co można ubezpieczyć i w jakim zakresie, by cieszyć się ochroną swojego dobytku? Ubezpieczenia rolne obejmują:

 • dom wraz z wyposażeniem czyli tzw. ruchomościami, m.in. od pożaru, włamania, rabunku. Co ciekawe, ruchomością domową są również zwierzęta domowe (np. pies, kot czy chomik).
 • Sprzęt rolniczy, od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze (np. kombajn), od ognia i innych zdarzeń losowych, kolizji, kradzieży, kradzieży z włamaniem 
 • zwierzęta gospodarskie,  od ognia i innych zdarzeń losowych, porażenia piorunem, utonięcia  w wyniku powodzi,
 • ziemiopłody, materiały i zapasy, od ognia i innych zdarzeń losowych
 • szyby i inne przedmioty od stłuczenia
 • sprzęt elektroniczny, od uszkodzeń

 Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, rolnicy mogą również wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Takie OC obejmuje zdarzenia, które nie powstały w wyniku pracy na gospodarstwie. Stłuczenie szyby w sąsiednim domu przez dziecko, uszkodzenie ogrodzenia sąsiada przez psa albo  wyrządzenie szkody drugiej osobie podczas wyjazdu urlopowego. To tylko kilka przykładów sytuacji, w których przyda się OC w życiu prywatnym.

Pomoc na co dzień i ochrona zdrowia

Ubezpieczenie dla rolnika w Compensie to nie tylko wypłata świadczeń po wystąpieniu szkód. To także bezcenne wsparcie m.in. w trudnej sytuacji zdrowotnej. W tym miejscu warto przyjrzeć się ofercie Assistance dostępnej w Compensie.  

 • Assistance medyczny dla rolnika

Przy ubezpieczeniu domu mieszkalnego, rolnik może skorzystać z  Assistance Medycznego w Compensie, który zapewnia wsparcie po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu.  Usługi, które są dostępne w ramach takiej pomocy to: domowe wizyty pielęgniarki i lekarza, rehabilitacja, transport medyczny do szpitala i ze szpitala. Do dyspozycji jest także infolinia medyczna. Dzwoniąc można porozmawiać z lekarzem, uzyskać informacje o działaniu leku, otwartych aptekach.

 • Ubezpieczenie rodzinne Onkopensa

Onkopensa to ubezpieczenie rodzinne na wypadek zachorowania na nowotwór złośliwy w stadium inwazyjnym. Zapewnia ono wsparcie dla rolnika, małżonka/partnera (od 18 do 50 lat) i dzieci do 18 lat Aby zawrzeć ubezpieczenie  Onkopensa nie trzeba wypełniać ankiety o stanie zdrowia i przeprowadzać żadnych badań.

 • Pomoc informatyczna dla rolnika

Świat się zmienia. Następuje unowocześnianie produkcji i informatyzacja wielu dziedzin naszego życia. Ten postęp stał się też elementem branży rolniczej. Zdarzają się jednak awarie komputera lub inne problemy w codziennym jego użytkowaniu W ramach ubezpieczenia Compensa iMe można skorzystać z pomocy informatycznej w zakresie: zdalnej diagnostyki komputera, naprawy wadliwie działającego oprogramowania, pomocy w odzyskaniu danych lub w usunięciu wirusa. Usługa dostępna jest 24 godziny/ dobę przez 7 dni w tygodniu.

Wiele możliwości, jedna polisa

Ubezpieczenie rolne Compensy przeznaczone jest szczególnie dla rolników, którzy chcieliby kompleksowo, jedną polisą, ubezpieczyć całe swoje gospodarstwo (ubezpieczenie budynków rolniczych), skorzystać z OC rolnika i w życiu prywatnym i zadbać o zdrowie swoich najbliższych.

O tym, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia rolnego podpowiadamy w artykule: Jak wybrać ubezpieczenie rolne

 


Przeczytaj też