Gospodarstwo rolne a ubezpieczenie rolne. Co można objąć ochroną?

18.11.2023

Gospodarstwo rolne to duże przedsięwzięcie. Pojazdy, maszyny, obora ze zwierzętami, budynki wypełnione ziemiopłodami. Na terenie gospodarstwa znajduje się także dom właściciela, w którym mieszka wraz z rodziną. W Compensie to wszystko można ubezpieczyć jedną, wspólną polisą. Jak? Najpierw zacznijmy od obowiązkowego ubezpieczenia rolnego.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolne

Każdy posiadacz gospodarstwa rolnego zobowiązany jest do wykupienia dwóch ubezpieczeń obowiązkowych: 

Co jeszcze można ubezpieczyć? Co to jest gospodarstwo rolne?

Pamiętając o obowiązku corocznego ubezpieczenia, rolnik może sprawdzić ubezpieczenia dobrowolne i z nich skorzystać. Co można ubezpieczyć i w jakim zakresie, by cieszyć się ochroną swojego dobytku? Ubezpieczenia rolne obejmują:

  • dom mieszkalny wraz z wyposażeniem czyli tzw. ruchomościami,
  • budynki niemieszkalne, np. gospodarcze, magazynowe, inwentarskie.
  • wyposażenie gospodarstwa rolnego – takie jak np. chłodziarki, agregaty, dojarki i inne, specjalistyczne sprzęty niezbędne do funkcjonowania gospodarstwa
  • pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze (np. kombajny, sieczkarnie, opryskiwacze),
  • zwierzęta gospodarskie
  • ziemiopłody, materiały i zapasy, od ognia i innych zdarzeń losowych
  • szyby i inne przedmioty od stłuczenia
  • sprzęt elektroniczny, od uszkodzeń

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, rolnicy mogą również wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Takie OC obejmuje zdarzenia, które powstały wskutek wykonywania czynności życia prywatnego, a więc niezwiązanego z działalnością rolniczą. Stłuczenie szyby w sąsiednim domu przez dziecko, uszkodzenie ogrodzenia sąsiada przez psa albo  wyrządzenie szkody drugiej osobie podczas wyjazdu urlopowego. To tylko kilka przykładów sytuacji, w których przyda się OC w życiu prywatnym.

Assistance a polisa dla rolnika

Ubezpieczenie dla rolnika w Compensie to nie tylko wypłata świadczeń po wystąpieniu szkód. To także bezcenne wsparcie m.in. w trudnej sytuacji zdrowotnej. W tym miejscu warto przyjrzeć się ofercie Assistance dostępnej w Compensie.  

  • Home Assistance z dodatkowymi usługami dedykowanymi dla rolnictwaNOWOŚĆ

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/ubezpieczenia-dobrowolne/ w zakładce "Poznaj zakres Home Assistance"!

  • Assistance medyczny dla rolnika

Przy ubezpieczeniu domu mieszkalnego, rolnik może skorzystać z  Assistance Medycznego w Compensie, który zapewnia wsparcie po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu.  Usługi, które są dostępne w ramach takiej pomocy to: domowe wizyty pielęgniarki i lekarza, rehabilitacja, transport medyczny do szpitala i ze szpitala. Do dyspozycji jest także infolinia medyczna. Dzwoniąc można porozmawiać z lekarzem, uzyskać informacje o działaniu leku, otwartych aptekach.

Ubezpieczenie rolne w ramach jednej polisy

Ubezpieczenie rolne Compensy przeznaczone jest szczególnie dla rolników, którzy chcieliby kompleksowo, jedną polisą, ubezpieczyć całe swoje gospodarstwo (ubezpieczenie budynków rolniczych), skorzystać z OC rolnika i w życiu prywatnym i zadbać o zdrowie swoich najbliższych.

O tym, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia rolnego podpowiadamy w artykule: Jak wybrać ubezpieczenie rolne


Poprzedni Następny
Przeczytaj też