Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

ADAC – Jak działa i co to jest? Wyjaśniamy

12.02.2024

Załóżmy, że znajdujemy się w takiej oto okoliczności: nasz pojazd niespodziewanie przestaje funkcjonować. Jesteśmy z dala od domu i serwisu, niezdolni do samodzielnej naprawy. W tym momencie zjawia się żółte auto, które ekspresowo rozwiązuje problem. Mechanik natychmiastowo reperuje usterkę, umożliwiając nam kontynuowanie podróży. To brzmi fantastycznie, prawda? W Niemczech to właśnie sposób działania ADAC. Czy podobne usługi są dostępne w Polsce? Wyjaśniamy w artykule.

ADAC – co to takiego?

ADAC to skrót od Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, znany i ceniony klub motoryzacyjny rozpoznawalny przez kierowców w całej Europie. Działa od początku XX wieku, konkretnie od 1903 roku, oferując różnorodne usługi na dużą skalę. W jego ofercie znajdują się między innymi:

• testy opon,

• crash-testy,

• rankingi bezpieczeństwa pojazdów.

Mimo że marka ta jest znana głównie z testów, jej działalność wykracza poza to. ADAC od dłuższego czasu oferuje również usługi związane z pomocą drogową oraz ubezpieczeniami.

ADAC w Niemczech

W Niemczech ADAC funkcjonuje jako wydajny system mobilnej pomocy technicznej. Charakterystycznym elementem tego systemu są łatwo rozpoznawalne żółte pojazdy z wyraźnym oznaczeniem ADAC. Te patrole, potocznie nazywane „żółtymi aniołami”, są cenione za ich rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach i cieszą się dużym zaufaniem wśród kierowców.

Dołączenie do ADAC jest proste – wystarczy uiścić roczną opłatę w wysokości 54 euro, aby otrzymać kartę uprawniającą do korzystania z ich usług. Dla tych, którzy pragną ochrony na całym terytorium Europy, kwota ta wynosi 94 euro. Dzięki temu, każdy z 16 milionów członków ADAC ma możliwość wezwania żółtego pojazdu do każdej, nawet najmniejszej, usterki samochodowej. W większości przypadków, ponad 80%, możliwa jest naprawa na miejscu. Jeśli to niemożliwe, samochód jest odholowywany do warsztatu bez dodatkowych kosztów.

Jak ADAC działa w Polsce?

W Polsce działalność ADAC ma być prowadzona na zasadach zbliżonych do tych niemieckich, jednak z uwzględnieniem specyfiki polskiego środowiska. ADAC Polska przygotowuje się do wejścia na polski rynek i odpowiadania na potrzeby polskich klientów.

Dotychczas koncentrowało się głównie na obsłudze klientów biznesowych, ale teraz oferta ma zostać rozszerzona również na indywidualnych kierowców. W związku z tym, na polskich drogach pojawi się więcej charakterystycznych żółtych pojazdów ADAC, gotowych do świadczenia pomocy.

Jak działa ubezpieczenie ADAC?

W Polsce, zanim usługa ADAC zyska pełną popularność, polscy kierowcy podróżujący po Europie mogą już korzystać z jej ubezpieczenia. Jest ono podobne do usługi Assistance, znanej w Polsce, lecz istotne są pewne różnice między tymi dwiema polisami. W przypadku Assistance, kierowca może spodziewać się holowania pojazdu do warsztatu, gdzie jednak samochód może zostać na dłuższy czas.

Natomiast ubezpieczenie ADAC oferuje więcej niż tylko holowanie. Zapewnia informacje i wsparcie w różnych sytuacjach, takich jak przebita opona czy zamknięte w samochodzie kluczyki. Różnica polega na tym, że ADAC oferuje natychmiastową naprawę samochodu na miejscu.

To ubezpieczenie obowiązuje na terenie całej Europy, co zapewnia poczucie bezpieczeństwa w podróży. Różne warianty ubezpieczenia ADAC oferują różne poziomy usług, w zależności od wybranego pakietu.

ADAC – jak działa?

Usługa ADAC charakteryzuje się szerokim zakresem działania, co pozwala na wezwanie pomocy w przypadku nawet najmniejszych problemów z pojazdem. Po wezwaniu, na miejsce przyjeżdża charakterystyczny żółty samochód, którego pierwszym zadaniem jest zdiagnozowanie usterki. W przypadkach, gdy problemem jest np. zatrzaśnięty kluczyk czy przebita opona, mechanicy od razu przystępują do działania. W sytuacji bardziej skomplikowanych awarii, wykorzystują komputer diagnostyczny do szybkiego określenia przyczyny problemu. Jeśli istnieje możliwość naprawy na miejscu, mechanik od razu zabiera się za pracę.

W sytuacjach, gdy naprawa na miejscu nie jest możliwa i problem jest bardziej skomplikowany, pojazd jest bezpłatnie holowany do warsztatu. Dodatkowo, jeżeli zakres ubezpieczenia na to pozwala, kierowca ma prawo do skorzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy. Istotne jest także, że polscy podróżujący z ADAC mają zapewniony darmowy transport powrotny do Polski zarówno dla siebie, jak i swojego pojazdu.

Polisa ADAC w Niemczech – jak i gdzie ją nabyć?

Najpierw warto podkreślić, że ubezpieczenie ADAC nie jest wymagane i jego brak nie pociąga za sobą żadnych kar finansowych. Ponieważ nie jest obowiązkowe, nie przedłuża się także automatycznie, co oznacza konieczność każdorazowego odnowienia polisy. Chociaż ADAC nie jest wymagany, przynosi wiele korzyści, więc zakup tego ubezpieczenia może być wartościową decyzją.

W Niemczech do wyboru są trzy pakiety ubezpieczeniowe ADAC, różniące się zakresem usług i ceną:

Pakiet podstawowy (54 euro rocznie) oferuje:

 • pomoc przy awariach i wypadkach w Niemczech,
 • holowanie na terenie Niemiec,
 • całodobową infolinię wypadkową,
 • pierwszą poradę prawną,
 • techniczne i turystyczne porady ekspertów ADAC.

Pakiet Plus (94 euro rocznie) zawiera wszystkie usługi pakietu podstawowego, rozszerzając zakres pomocy na całą Europę. Wprowadza także:

 • transport powrotny w przypadku choroby na całym świecie,
 • transport powrotny samochodu w Europie,
 • pokrycie kosztów wysyłki części zamiennych,
 • zagraniczną pomoc prawną w razie wypadków.

Pakiet Premium (139 euro rocznie) obejmuje wszystkie usługi poprzednich pakietów, z dodatkowo zwiększonym limitem kilometrów holowania. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie ADAC jest wykupywane na osobę, a nie na pojazd, więc dla partnerów i członków rodziny konieczne jest wykupienie osobnych kart ADAC.

Aby nabyć to ubezpieczenie i wyrobić kartę, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy pomogą dobrać ofertę odpowiednią do indywidualnych potrzeb klienta.

ADAC – kontakt

Polski kierowca przebywający za granicą, który potrzebuje zgłosić awarię, znajdzie wszystkie niezbędne numery kontaktowe na swojej karcie ADAC. Do dyspozycji są:

 • Numer do pomocy drogowej ADAC w Niemczech: 089 20 20 40 00,
 • Pomoc drogowa ADAC dostępna online: adac.de/hilfe,
 • Numer komórkowy: 22 22 22,
 • Pomoc ADAC za granicą: +49 89 22 22 22,

Infolinia ADAC w języku niemieckim: 0800 5 10 11 12, czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach 8:00-20:00.

Zaleca się, aby mieć kartę ADAC zawsze przy sobie i w razie konieczności korzystać z tych numerów. Dodatkowo, istnieje także polska infolinia ADAC, z którą można się skontaktować dzwoniąc pod numer 61 83 19 888.

Czy ADAC działa w Polsce?

W Polsce również istnieje możliwość zgłoszenia się do specjalisty ds. ubezpieczeń, aby nabyć polisę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, by pamiętać, że cena polisy powinna być ustalona indywidualnie dla każdej osoby, która ma być nią objęta. Ceny pakietów prezentują się następująco:

 • Pakiet podstawowy dla głównego posiadacza polisy – 94 euro,
 • Pakiet podstawowy dla partnera głównego posiadacza – 35 euro,
 • Pakiet podstawowy z ulgą dla osób z niepełnosprawnościami i młodzieży – 80 euro,
 • Pakiet premium – 139 euro,
 • Pakiet premium z ulgą – 125 euro.

Jedną z pierwszych firm w Polsce, która oferuje usługi związane z niemieckim ADAC, jest poznańska firma Starter. Firma ta nie tylko rozwija swoją flotę żółtych pojazdów, ale również dostosowuje swoją ofertę do polskich warunków i potrzeb klientów.

Podsumowanie:

 • ADAC to niemiecka organizacja motoryzacyjna, znana z prowadzenia testów bezpieczeństwa, świadczenia pomocy drogowej oraz oferowania ubezpieczeń. Jej charakterystycznym symbolem jest żółty pojazd asystujący przy awariach.
 • Ubezpieczenie ADAC jest podobne do usługi Assistance, lecz często obejmuje naprawę pojazdu bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
 • Pomoc ADAC jest dostępna dla różnorodnych problemów z pojazdem, niezależnie od ich skali.
 • Ubezpieczenie ADAC można nabyć poprzez specjalistów w branży ubezpieczeniowej, którzy pomogą dobrać odpowiednią polisę zgodnie z potrzebami kierowcy.
 • Zakres i cena usług ADAC zależą od wybranego pakietu; najtańszy pakiet kosztuje 54 euro rocznie, zaś ubezpieczenie działające na obszarze całej Europy zaczyna się od 94 euro rocznie.
 • Ubezpieczenie ADAC jest wykupywane indywidualnie dla każdej osoby korzystającej z mobilnej pomocy technicznej.
 • Karta ADAC zawiera wszystkie niezbędne numery kontaktowe do wezwania pomocy.
 • Na polskim rynku usługi ADAC są dopiero wprowadzane, z dostosowaniem do lokalnych warunków.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Status dowodu rejestracyjnego – jak można go sprawdzić?

Od roku 2018 w Polsce obowiązuje możliwość jazdy bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Policja ma zdolność weryfikacji tego dokumentu w swoim systemie podczas kontroli, ale w różnych sytuacjach jego fizyczna forma jest wciąż wymagana. Z tego powodu, po nabyciu auta, konieczne jest uzyskanie wersji papierowej dowodu. Jak przebiega ten proces i w jaki sposób możesz monitorować status swojego dowodu rejestracyjnego w trakcie jego wydawania, aby wiedzieć, kiedy powinieneś się zgłosić po jego odbiór? 

Czytaj więcej
Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Dlaczego warto je mieć na czas podróży?

Zasadniczo, posiadacz polisy assistance ma prawo do wsparcia technicznego, medycznego, a często także prawnego. Najlepszym momentem na zakup takiej ubezpieczenia jest okres urlopowy lub wakacyjny. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu assistance na krótki okres? W sytuacji awaryjnej, takiej jak wypadek, kolizja lub awaria pojazdu w trakcie podróży, assistance krótkoterminowe zapewnia kierowcy bezpieczeństwo i wsparcie.

Czytaj więcej
Przyciemnianie szyb - jak to zrobić i ile to kosztuje?

Jeszcze do niedawna przyciemnianie szyb uznawane było za zbędny wydatek i decydowali się na nie jedynie kierowcy, którzy chcieli wyróżnić swoje auto na tle innych. Dzisiaj na zabieg ten decyduje się coraz więcej osób, ponieważ daje to wiele korzyści i może wpływać zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź, ile kosztuje przyciemnianie szyb i kiedy jest dopuszczalne!

Czytaj więcej