Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 7 sprawdzonych metod i sprawdź, która pasuje do Ciebie.

20.07.2020

Od dzieciństwa poznajemy zalety oszczędzania. Jednak dla wielu z nas już w dorosłym życiu nie jest to wcale takie proste. Próbujemy oszczędzać, odkładać, ale jakoś niewiele z tego wychodzi. Być może wybraliśmy nieodpowiednią metodę.

Oszczędzanie po polsku – czyli trochę liczb o naszych nawykach

Na początku bieżącego roku ograniczanie wydatków lub cele oszczędnościowe deklarowało 8 na 10 Polaków, co oznacza że aż 80% z nas ma w planach oszczędzanie. Wybuch panującej nadal pandemii jeszcze bardziej przekonał nas do utrzymania tych postanowień i rzetelniejszego weryfikowania wydatków.

Deklarujemy, że odkładamy pieniądze na niespodziewane sytuacje lub na „czarną godzinę”, zabezpieczenie się na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodów, zabezpieczenie finansowe dzieci lub wnuków, kupno domu lub mieszkania. Tylko 20 proc. z nas odkłada pieniądze, by zdobyć dodatkowe fundusze na emeryturę.

Aż 65% Polaków nie jest zadowolona z kwoty, jaką odkłada co miesiąc. Może warto zatem pomyśleć o nowej / innej metodzie oszczędzania?

 

W oszczędzaniu jest metoda – wybierz swój sposób na odkładanie pieniędzy

Każdy z nas jest inny. To niezaprzeczalny fakt, tak samo jak ten, że wszyscy mamy różne cele, również te związane z oszczędzaniem i zabezpieczeniem bliższej lub dalszej przyszłości. Nie ma jednej uniwersalnej strategii oszczędzania, która sprawdzi się dla każdego. Niektórzy z nas są systematyczni, inni impulsowi. Część z nas musi mieć cel, a dla innych celem będzie już sam proces. Zobacz, jak oszczędzać i jaka strategia oszczędzania może zadziałać na Ciebie?

  1. Grosz do grosza

To dobry sposób dla wszystkich, którzy potrafią systematycznie odkładać do skarbonki, nawet małe sumy (np. resztę z zakupów) i jednocześnie twierdzą, że nie mają za bardzo z czego oszczędzać. Tym sposobem nie oszczędzimy dużych sum, ale wypracujemy u siebie “zdrowy nawyk”.

  1. Oszczędzanie na zakupach

To bardzo przydatna metoda dla kupujących kompulsywnie lub fanów promocji i niezliczonych okazji. Wystarczy dobrze przygotowana lista zakupów oraz oszacowanie kwoty i robienie wszystkiego, aby wydać jak najmniej. Zaoszczędzoną kwotę, tak jak w poprzedniej metodzie, odkładamy do skarbonki.

  1. Raz, a porządnie

Ten sposób polecamy wszystkim, którzy nie potrafią systematycznie odkładać, ale są zdyscyplinowani. Wystarczy, aby co miesiąc z pensji przelewać stałą kwotę na subkonto. Zgromadzone po jakimś czasie środki możesz zainwestować np. w akcje, obligacje, fundusze czy waluty obce. Jednak to już wymaga wiedzy i akceptacji ryzyka związanego z możliwością utraty środków.

  1. Oszczędzanie przez cel

Na czym polega? Wystarczy, że wyznaczysz sobie konkretny cel, a potem go zwizualizujesz. Następnie sprawdź możliwość śledzenia postępów w oszczędzaniu na ten cel. Obserwowanie tego, że jesteś coraz bliżej, aby go osiągnąć skutecznie motywuje.

  1. Oszczędzanie przez karanie

Jeśli chcesz się pozbyć złych nawyków, to idealna metoda dla Ciebie. Jeśli masz jakiś nawyk, którego chcesz się pozbyć (np. podjadanie przed snem) to ustalasz również finansową karę, którą sam na siebie nakładasz, jeśli poddasz się nawykowej czynności. Pozbędziesz się kolejnych złych nawyków, jednocześnie odkładając pieniądze. :)

  1. Oszczędzanie przez wyzwanie

To dobra metoda dla wszystkich, dla których powiedzenie „Co? Ja nie dam rady?” jest najlepszym motywatorem. Zatem jeśli lubisz wyzwania, postaw sobie takie, polegające na odłożeniu określonej kwoty w założonym przez Ciebie czasie i rób wszystko, aby tego dokonać.

  1. Zmiana nawyków oszczędzania

Brzmi banalnie, ale to chyba jedna z trudniejszych strategii. Jest tym bardziej wymagająca, im mniej środków możesz odłożyć każdego miesiąca. W takiej sytuacji pozostaje znalezienie takich obszarów codziennego życia, na których można zaoszczędzić, np. ograniczenie jedzenia na mieście, korzystanie z taksówek itp. Już po dwóch, trzech miesiącach zobaczysz, ile pieniędzy zostaje dzięki tej metodzie.

 

Wiesz już, jakie zwyczaje w kwestii oszczędzania mają Polacy. Znasz też kilka praktycznych metod odkładnia funduszy. Czy masz wybraną idealną dla siebie metodę? Pamiętaj, że poza powyższymi możesz również skorzystać z alternatywnych sposobów inwestowania w swoją przyszłość. Jednym z nich jest ubezpieczenie Compensa Maxima. Dzięki niej możesz zainwestować w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe oraz mieć gwarancję wypłaty kapitału po zakończeniu umowy. Sprawdź, jak możesz gromadzić kapitał i inwestować w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, posiadając jednocześnie ubezpieczenie na życie. Szczegóły na www.compensa.pl/maxima

Chcesz porównać ubezpieczenia na życie między sobą i dokonać najlepszego wyboru? Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń na życie i zdobądź najważniejsze informacje o poszczególnych produktach.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też