Jak sprawdzić ubezpieczenie? Polisa ubezpieczeniowa - plan B na nieprzewidziane zdarzenia.

17.05.2021

Tworzymy listy zakupów, listę zadań do wykonania, zapisujemy nasze potrzeby, cele, postanowienia noworoczne… i nie tylko. A gdyby tak rozpisać sobie listę rzeczy, które są dla nas w życiu najważniejsze? Zdrowie, rodzina, nowe wymarzone mieszkanie. Samochód, którym całą rodziną wyjeżdżamy na wakacje, by odetchnąć i nacieszyć się czasem z bliskimi?

Ta lista może się różnić. Każdy uwzględni na niej coś innego. Wszystkich nas łączy za to potrzeba ochrony tych rzeczy czy wartości. Potrzeba ubezpieczenia od nieprzewidzianych zdarzeń. 

Historia ubezpieczeń

Kiedy właściwie narodziła się potrzeba zabezpieczenia cennych dóbr? Śladów możemy szukać już w… starożytności z czasów babilońskich. Już wtedy kupcy, handlarze i rzemieślnicy zrzeszali się w celu ograniczania indywidualnego ryzyka. Wspólnie pokrywali nieprzewidziane szkody wynikające z ich działalności. Ślady pierwszych form ubezpieczeń grupowych odnajdziemy w żegludze morskiej i wyprawach handlowych czasów antycznych. Istniało już wtedy pojęcie awarii wspólnej, która do dziś istnieje w ubezpieczeniach morskich! W obliczu niebezpieczeństwa kapitan statku decyduje wówczas o poświęceniu części załadunku, wyrzucając go za burtę. Ratowane jest w ten sposób pozostałe mienie i życie ludzkie. Koszty takiej decyzji ponoszą wszyscy uczestnicy wyprawy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Pierwsze zorganizowane zakłady ubezpieczeń powstawały już w XVII wieku. Impulsem do ich utworzenia były katastrofy, np. słynny wielki pożar Londynu z 1666 roku. W Polsce pojawienie się takich zakładów datujemy na okres zaborów, czyli przełom XVIII i XIX wieku.

Ta podróż do przeszłości pokazuje nam, że potrzeba ubezpieczania jest nieodłącznym dążeniem każdego człowieka. To pewnego rodzaju solidarność, ponoszenie wspólnego ryzyka i zabezpieczenia indywidualnego stanu posiadania. Potrzeba ubezpieczeniowa, choć nie ma jej w piramidzie Maslowa, zajmuje ważne miejsce w naszym życiu. Było tak kiedyś, jest tak i dziś. Jak ją możemy zrealizować?

Co daje ubezpieczenie?

Zawieramy polisę. Płacimy składkę. Przenosimy odpowiedzialność za skutki losowych zdarzeń na Ubezpieczyciela. Zdarzenie musi być uwzględnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenie (OWU). Z tym dokumentem warto się dokładnie zapoznać przed podpisaniem umowy. Najważniejsze fragmenty OWU, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to: zakres ubezpieczenia i ewentualne wyłączenia. W ten sposób wiemy, od czego jesteśmy ubezpieczeni. Czyli w jakich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę świadczenia czy odszkodowania. Kolejnym ważnym elementem jest suma ubezpieczenia.

ubezpieczenie

Przede wszystkim pomaga przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia. Ułożyć plan awaryjny i zacząć jego realizację. Nie każdy z nas dysponuje wolnymi środkami finansowymi czy oszczędnościami. Pojawienie się szkody czy nagły wypadek najczęściej wymaga od nas natychmiastowej inwestycji. Celem jest powrót do zdrowia czy w przypadku samochodu, do stanu używalności. Ubezpieczenie stanowi wówczas takie koło ratunkowe, które pozwala nam utrzymać się na powierzchni i zobaczyć brzeg. Oszczędzamy sobie wtedy stresu i niepotrzebnych nerwów. Gdy podliczymy sobie wysokość opłacanej składki i wartość szkody, zazwyczaj oszczędzamy także pieniądze.

Ubezpieczenia daje też bezcenne poczucie spokoju. Na przykład, gdy wyjeżdżamy i zostawiamy puste mieszkanie. Podczas wyjazdu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i możemy się cieszyć chwilami beztroski i relaksu. A jadąc samochodem, mamy pewność i spokój, że w razie czego mamy polisę. OC, AC, NNW… i tu dochodzimy do podziału ubezpieczeń, na obowiązkowe i dobrowolne.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Pierwsze, jakie nam przychodzi na myśl to z pewnością ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC). W przypadku posiadania samochodu czy innego pojazdu np. motocykla. To stały element kalendarza i każdego roku odnawiamy taką polisę. Sprawa OC jest regulowana ustawą. W zasadzie jedynym wyborem jest kwestia Towarzystwa, w którym chcemy zawrzeć taką polisę. Przyciągnąć mogą nas opcje dobrowolne w postaci AC, Assistance, ubezpieczenia NNW. Samo OC samochodu chroni nas przed finansowymi skutkami użytkowania pojazdu. Gdy wyrządzimy szkodę, uderzymy w samochód, uszkodzimy mienie, Ubezpieczyciel pokryje koszty takiego zdarzenia. Warto pomyśleć również o opcjach dodatkowych. Ubezpieczyć się od skutków zniszczenia czy kradzieży własnego pojazdu (AC). Zyskać pomoc w nagłych sytuacjach (Assistance) czy pomyśleć o własnym zdrowiu i skutkach nieprzewidzianych zdarzeń (NNW). Więcej o opcjach związanych z ubezpieczeniem samochodu tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Inne ubezpieczenia obowiązkowe? Każdy posiadacz gospodarstwa rolnego musi ubezpieczyć budynki wchodzące w jego skład od ognia i zdarzeń losowych. Konieczne będzie również zawarcie polisy OC rolnika. Jednak wszechstronną ochronę otrzymujemy przy wyborze opcji dodatkowych. Więcej na ten temat w artykułach: Ubezpieczenie rolne — co można objąć ochroną? i Jak wybrać ubezpieczenie dla rolnika?

Kupiliśmy mieszkanie na kredyt hipoteczny? Podpisana umowa kredytowa z bankiem zobowiązuje nas często do ubezpieczenia mieszkania na określonych zasadach. Bank wymienia w umowie zdarzenia (tzw. ryzyka), które powinny być uwzględnione w polisie. Wymaga też cesji. Przeniesienia praw z tytułu ubezpieczenia na bank, który dostaje świadczenie od ubezpieczyciela po szkodzie. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie ruchomości i od zdarzeń, których nie precyzuje umowa kredytowa? Tutaj możemy już dostosować zakres do swoich potrzeb.

Ubezpieczenia dobrowolne

 • Ubezpieczenie na życie.
  Ubezpieczenie na życie to nie tylko zabezpieczenie naszych bliskich na moment, w którym nas zabraknie. To również pomoc w razie problemów zdrowotnych, po wypadku czy w obliczu choroby. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z zakresem takiego ubezpieczenia i przejrzeć OWU.  Być może natkniemy się tam również na sformułowanie: ubezpieczenie na życie i dożycie. O co chodzi z dożyciem? Gdy ukończymy określony w OWU wiek, Ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie. Polisa na życie może stanowić rodzaj inwestycji. Aby dowiedzieć się więcej, warto poszukać ubezpieczenia z możliwością inwestowania w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK). Taką możliwość daje m.in. Compensa Maxima. Więcej w artykule: Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, czyli ochrona i inwestycje.
   
 • Ubezpieczenie zdrowotne.
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje nam szybki i efektywny dostęp do lekarzy i specjalistów. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważna jest możliwość szybka reakcja w przypadku niepokojących objawów. Takie ubezpieczenie umożliwi nam również profilaktykę i regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie zdrowotne? Czas realizacji wizyty, zakres świadczeń, badań i szeroki dostęp do placówek w całej Polsce. W kontekście sytuacji epidemiologicznej warto sprawdzić możliwości, jakie daje nam telemedycyna. Telemedycyna, czyli konsultacja bez wychodzenia z domu. Zdrowy styl życia i prywatne ubezpieczenie zdrowotne to idealne połączenie.
   
 • Ubezpieczenie NNW
  NNW możemy dokupić do OC/AC w przypadku polisy komunikacyjnej. To również opcja, która może być sprofilowana dla całodobowej ochrony dzieci. Nie tylko w szkole, ale również podczas wakacji, na całym świecie. NNW Indywidualne to z kolei ubezpieczenie, które możemy uszyć na swoją miarę (zakres, suma ubezpieczenia). NNW dostępne w Compensie chroni nas w Polsce i za granicą. Korzyści to m.in. wypłata świadczenia za uszczerbek na zdrowiu i poważny uraz po nieszczęśliwym wypadku. Dostępnych jest również wiele opcji dodatkowych i możliwości rozszerzenia ochrony. 

Na koniec zostawiliśmy ubezpieczenie na czas podróży. W ten sposób zapętlamy nasz artykuł, wracając do początku. Nie chodzi tutaj oczywiście o żeglugi morskie, odkrywanie nowych lądów i transport surowców. Choć… czemu nie? Jak już możliwe będzie bezproblemowe podróżowanie po całym świecie... kto wie, gdzie poprowadzi wyobraźnia. Warto pamiętać wtedy wziąć pod uwagę ubezpieczenie turystyczne na czas wakacji. Polisie, dzięki której można będzie ze spokojem cieszyć się odkrywaniem nieznanego. Spacerować i odpoczywać. A w razie nieprzewidzianego, zgubienia bagażu, problemów zdrowotnych, wypadku mamy asa w rękawie w postaci ubezpieczenia.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też