Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Mandat za spowodowanie kolizji - ile wynosi w 2024 roku?

04.06.2024

Kolizja drogowa to sytuacja, z którą każdy kierowca wolałby się nie spotkać. Niestety, zdarzenia te są częścią codziennego życia na drodze. Warto wiedzieć, ile wynosi mandat za spowodowanie kolizji oraz jakie kroki podjąć, gdy już do niej dojdzie. W tym artykule przybliżymy te kwestie, co pomoże lepiej przygotować się na taką ewentualność.

Czym jest kolizja?

Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym dochodzi do kontaktu pomiędzy pojazdami, ale nie powoduje ono poważnych obrażeń ciała u uczestników. W praktyce oznacza to, że kolizja ogranicza się głównie do szkód materialnych, takich jak uszkodzenia karoserii samochodu, reflektorów, czy zderzaków. Kolizja różni się od wypadku drogowego, w którym dochodzi do poważnych obrażeń ciała (hospitalizacja poszkodowanego trwa ponad 7 dni) lub śmierci. W polskim prawie drogowym kolizje są traktowane jako wykroczenia, podczas gdy wypadki drogowe są przestępstwami.

Kolizje mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nieuwaga kierowcy, warunki atmosferyczne czy zły stan nawierzchni drogi.

Co zrobić, gdy doprowadzisz do kolizji?

Jeżeli dojdzie do kolizji, istotne jest zachowanie spokoju i podjęcie kilku kluczowych kroków:

  1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia - Upewnij się, że zarówno Ty, jak i inni uczestnicy kolizji są bezpieczni. Włącz światła awaryjne i, jeśli to możliwe, przestaw pojazdy na pobocze, aby nie blokowały ruchu.

  2. Sprawdź stan zdrowia uczestników - Upewnij się, że nikt nie jest ranny. W przypadku obrażeń, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

  3. Wezwij policję - W sytuacji, gdy kolizja jest poważna lub nie możesz porozumieć się z drugim kierowcą co do winy, wezwij policję. Funkcjonariusze sporządzą protokół, który może być pomocny w dalszych postępowaniach ubezpieczeniowych.

  4. Wymień się danymi - Zbierz dane kontaktowe, numery rejestracyjne pojazdów, numery polis ubezpieczeniowych oraz dane osobowe wszystkich uczestników kolizji.

  5. Dokumentacja zdarzenia - Zrób zdjęcia miejsca kolizji, uszkodzeń pojazdów oraz wszelkich śladów, które mogą być istotne przy ustalaniu przyczyn zdarzenia.

  6. Zgłoś zdarzenie do ubezpieczyciela - Jak najszybciej poinformuj swojego ubezpieczyciela o kolizji. Przedstaw zgromadzoną dokumentację oraz wypełnij odpowiednie formularze.

  7. Naprawa pojazdu - Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela, skontaktuj się z warsztatem, który dokona naprawy uszkodzonego pojazdu. Pamiętaj, aby naprawy były wykonane zgodnie z zaleceniami ubezpieczyciela.

Mandat za spowodowanie kolizji - ile wynosi?

Za spowodowanie kolizji grozi przede wszystkim kara finansowa w postaci mandatu. Minimalna kwota mandatu za kolizję wynosi obecnie 1000 zł i 6 punktów karnych. Ponadto, do tej sumy należy doliczyć karę za przyczynę kolizji, która zgodnie z polskim prawem, może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Obecne kary za wykroczenia drogowe, w tym mandaty za kolizję, są znacznie surowsze niż kilka lat temu. Dlatego warto zapoznać się z aktualnym taryfikatorem – w przypadku kolizji na drodze publicznej, mandat może być znacznie wyższy niż 1000 zł. Ostateczna kwota mandatu i liczba punktów karnych zależy od innych popełnionych wykroczeń.

Kolizja na terenie prywatnym - jaki mandat?

W przypadku kolizji na terenie prywatnym, mandatu nie otrzymasz, ponieważ przepisy ruchu drogowego tam nie obowiązują, a policja nie może wystawić mandatu za wykroczenie. Służby należy wezwać jedynie, gdy ktoś został ranny lub istnieje podejrzenie, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji. W przeciwnym razie kolizja na terenie prywatnym nie wiąże się z mandatem.

Kolizja a odszkodowanie

Po poprawnym wypełnieniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym, można opuścić miejsce kolizji, jeśli uszkodzenia nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub wezwać lawetę. Mając oświadczenie, poszkodowany może rozpocząć proces ubiegania się o odszkodowanie.

Jeśli to Ty byłeś sprawcą kolizji, odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu z Twojego ubezpieczenia OC. Jeśli w kolizji, której byłeś sprawcą, uszkodzeniu uległ również Twój samochód, dobrze jest mieć wykupione Autocasco (AC). AC nie jest obowiązkowe, ale pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet w przypadku, gdy to Ty doprowadziłeś do zdarzenia.

Znając wysokość mandatu za kolizję, warto pamiętać o kosztach naprawy własnego samochodu, jeśli nie masz AC. Kwoty te mogą być znaczące, dlatego warto rozważyć wykupienie Autocasco, aby Twój pojazd był objęty ochroną na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Podsumowanie

Zgodnie z taryfikatorem z 2024 roku, mandat za kolizję drogowa w Polsce wynosi 1000 zł i 6 punktów karnych. W przypadku poważniejszych zdarzeń możliwe są dodatkowe sankcje finansowe, a także kolejne punkty karne. Kluczowe jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sprawdzenie stanu zdrowia uczestników, wezwanie policji, wymiana danych, dokumentacja zdarzenia oraz zgłoszenie kolizji do ubezpieczyciela. Dzięki temu, nawet w stresującej sytuacji, będziemy wiedzieć, jak postępować, by minimalizować jej skutki.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też