Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Odma olejowa. Co to jest? Jak działa i gdzie się znajduje?

06.06.2024

Odma olejowa jest kluczowym komponentem każdego silnika samochodowego, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i ciśnienia. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest odma olejowa, jak funkcjonuje, jakie symptomy wskazują na jej uszkodzenie lub zatkanie oraz jak ją oczyścić. Poznaj szczegóły dotyczące tej ważnej części silnika, aby lepiej zrozumieć jej zadania. Wskazujemy również, kiedy konieczna jest jej naprawa lub czyszczenie.

Odma olejowa  - co to jest?

Odma olejowa to komponent samochodowy odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru oleju z silnika. Jest połączona z blokiem silnika i składa się z rury, która kieruje nadmiar oleju z komory silnika do kanału spustowego.

Jakie funkcje w silniku samochodowym pełni odma?

Podstawowym zadaniem odmy olejowej jest zapobieganie gromadzeniu się nadmiernej ilości oleju w silniku. Zbyt dużo oleju w silniku może prowadzić do przegrzania, uszkodzeń oraz niepożądanych wycieków. Dlatego odma olejowa jest kluczowym elementem każdego silnika, zapewniając odpowiednią ilość oleju i chroniąc przed negatywnymi skutkami jego nadmiaru.

Jak działa odma olejowa?

Odma olejowa służy do odprowadzania nadmiaru oleju z silnika. Podczas pracy silnika wytwarza się ciśnienie, które wypycha nadmiar oleju z komory silnika do rury odmy olejowej. Olej następnie trafia do kanału spustowego, skąd jest usuwany z samochodu. Nadmiar oleju może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia silnika, dlatego odma olejowa jest kluczowa dla utrzymania właściwej ilości oleju, co zapewnia prawidłowe działanie silnika i zapobiega awariom.

Odma olejowa pomaga także utrzymać odpowiednie ciśnienie w silniku, co pozytywnie wpływa na jego efektywność i wydajność.

Objawy uszkodzenia lub zatkania odmy olejowej

Najczęstsze symptomy uszkodzenia lub zatkania odmy olejowej to:

 • Zbyt wysoki poziom oleju w silniku
 • Wzrost temperatury silnika
 • Zwiększone dymienie z rury wydechowej
 • Wyciek oleju z komory silnika
 • Wzrost ciśnienia oleju
 • Nierównomierna praca silnika

Jak rozpoznać uszkodzoną lub zatkaną odmę?

Aby stwierdzić, czy odma jest uszkodzona lub zatkana, należy dokładnie przetestować silnik, zwłaszcza podczas jazdy na wysokich obrotach. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, warto skonsultować się z mechanikiem, który oceni stan odmy i zaleci odpowiednie kroki naprawcze.

Czyszczenie odmy olejowej

Jakie korzyści daje czyszczenie odmy olejowej?

 • Czyszczenie odmy olejowej pomaga utrzymać silnik w dobrej kondycji i zapewnia jego efektywną pracę.
 • Zatkana odma może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, a regularne czyszczenie może temu zapobiec.
 • Czyszczenie odmy olejowej wspomaga utrzymanie odpowiedniej temperatury i ciśnienia w silniku.

Jak skutecznie wyczyścić odmę olejową?

 • Najlepiej skonsultować się z mechanikiem, który dokładnie wyczyści odmę olejową.
 • Można też samodzielnie przeprowadzić czyszczenie, korzystając ze specjalnych narzędzi i środków czyszczących. Każdy silnik posiada inną konstrukcję, dlatego samodzielny demontaż tego elementu najlepiej poprzedzić wyszukaniem informacji na temat tego konkretnego silnika w internecie, np. na forach poświęconych temu modelowi pojazdu.

Kiedy należy skorzystać z pomocy mechanika samochodowego?

 • W przypadku poważnych objawów uszkodzenia lub zatkania odmy olejowej warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
 • Jeśli nie jesteś pewny, jak wyczyścić odmę olejową, najlepiej zwrócić się do profesjonalnego mechanika.
 • Przy poważnych problemach z odmą olejową należy niezwłocznie skontaktować się z ekspertem, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń silnika.

Odma olejowa to kluczowy element silnika samochodowego, odpowiadający za utrzymanie właściwej temperatury i ciśnienia. Regularne czyszczenie odmy olejowej zapobiega jej uszkodzeniu lub zatkaniu, co pomaga w zachowaniu sprawności silnika. Pamiętaj, aby zawczasu wykupić ubezpieczenie assistance, które pomoże w razie problemów z autem w trakcie podróży.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też