Własna działalność — jakie wybrać ubezpieczenie? Co obejmuje NWW Indywidualne?

20.04.2021

Jeden wypadek zmienia życie młodego lekarza i kobiety, która kilka miesięcy wcześniej założyła własną firmę. Oboje na początku kariery zawodowej, z planami na przyszłość i dużymi oczekiwaniami wobec życia. Los pisze dla nich jednak inny scenariusz. Rzuca im niespodziewane wyzwanie. Powrotu do zdrowia, ale przede wszystkim do codziennej radości. Wydaje się, że ich wspólna historia nie może skończyć się dobrze. Odkrywają jednak możliwość powrotu do przeszłości i zrobienia jednego ruchu, o którym zapomnieli.

Choć wydaje się to tylko filmową rzeczywistością. Zarysem fabuły melodramatu, to taka historia może spotkać każdego z nas. Nagły, nieszczęśliwy wypadek, który zmienia wszystko i zmusza do zmierzenia się z nową rzeczywistością. Koszty związane z leczeniem to tylko drobnostka przy możliwej utracie zdrowia. Taki stan wpłynie niewątpliwie na naszą sytuację zawodową. Gdy wypadek uniemożliwia wykonywanie obowiązków, które są źródłem dochodu, zaczyna się lawina problemów. Trzeba mieć zdrowie, by wyjść z tego cało i zdrowo. Pomocne może okazać się NNW indywidualne, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. To właśnie ten ruch, który w przypadku pominięcia może zrealizować najczarniejszy scenariusz.

Samozatrudnienie w Polsce

Pod koniec 2019 roku już ok. 1,3 miliona osób pracowało na zasadzie umowy B2B. Trend ten rośnie w zasadzie z roku na rok. Wciąż najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Coraz większą popularnością cieszy się jednak m.in. samozatrudnienie, czy właśnie umowa B2B. Z takiej opcji korzysta już 8% wszystkich pracujących. Więcej informacji na temat badania GUS z III kwartału 2019 roku znajdziecie po tym linkiem. To badanie zostało zrobione jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, która namieszała w strukturze aktywności ekonomicznej. Na całym świecie. Najświeższe badanie GUS z 2020 roku znajduje się tutaj. Jak założyć własną działaność? To pytanie jest bardzo często wpisywane w wyszkiwarkę. W poszukiwaniu odpowiedzi, gotowego biznes planu jesteśmy gotowi przeszukać cały Internet. Czy tyle samo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego ubezpieczenia, które zabezpieczy serce naszego biznesu - życie i zdrowie.  

Własna działalność pracownika jest też korzystna dla pracodawcy z kilku względów. Przykład? Oszczędności wynikające m.in. z przeniesienia obowiązku rozliczania kosztów pracy poza dział kadr i płac. Dla pracownika to z kolei samodzielność, swoboda miejsca i czasu świadczonych usług. To również otrzymywanie większej kwoty za świadczoną pracę. Z drugiej strony to konieczność samodzielnego rozliczania swojego dochodu i brak płatnego urlopu ustawowego. Własna działalność wymusza również rozejrzenie się za odpowiednią polisą, m.in. ubezpieczeniem od nieprzewidzianych wypadków (NNW).

Własna działalność… własne problemy        

Być na swoim. Kto z nas o tym nie marzył. Przekuć ideę w rzeczywistość i zrealizować swój własny pomysł na biznes. To wiele wyzwań, ale też obowiązków wynikających z organizacji wielu spraw wokół. Przykładem jest temat wspomnianych urlopów. Każdy dzień wolnego dla osób prowadzących małą firmę to często po prostu urlop bezpłatny. Wiedzą o tym również ci, którzy prowadzą własną działalność i wystawiają co miesiąc faktury.

Własny biznes lub samozatrudnienie to również konieczność zabezpieczenia tego, co dla nas najcenniejsze. Zdrowia. Bo przecież w momencie nagłego wypadku, nieprzewidzianego wydarzenia wszystko może wywrócić się do góry nogami. Trzeba mieć plan B na wypadek, gdy… wypadek uniemożliwi nam przez jakiś czas pracę zarobkową. Zwolnienie zdrowotne czy urlop na podleczenie nie wchodzi wtedy w grę. Niezależność daje satysfakcje, ale wiąże się także z odpowiedzialnością, także za swoje życie i zdrowie.

Wolny zawód. Tak wiele jest w Twoich rękach

Jesteś fryzjerem, kosmetyczką? Pracujesz jako kurier lub przedstawiciel handlowy? Masz własny biznes? A może jesteś przedstawicielem wolnego zawodu? Spełniasz się jako artysta, muzyk czy na aktorskiej scenie przed kamerą lub na deskach teatru? Bez względu na to, który z tych zawodów wykonujesz, ważną rolę w Twojej pracy odgrywają ręce. Dobry stan zdrowia stanowi fundament codziennych obowiązków. Jest to w zasadzie tak oczywiste, że myśl: „co by było, gdyby” nie przychodzi do głowy. A przecież wszystko się może zdarzyć… i nie tylko wtedy, gdy głowa pełna jest wrażeń.

pomysł na biznes

Strzyżenie włosów, przeprowadzanie zabiegów kosmetycznych, gra na instrumentach, leczenie ludzi. Każde z tych działań wymaga od nas dużej precyzji, uwagi i po prostu bycia zdrowym. Tak wiele w tych przypadkach zależy od sprawności naszych rąk. Nieszczęśliwy wypadek może pokrzyżować życiowe plany i wyłączyć na jakiś czas z aktywności zawodowej. Pojawia się konieczność podjęcia leczenia, rehabilitacji, która może zabrać czas zazwyczaj poświęcany na pracę. W niektórych sytuacjach nieszczęśliwy wypadek może nie tylko wyłączyć nas czasowo z aktywności zawodowej. Konsekwencją może być wręcz uniemożliwienie dalszego wykonywania zawodu. Trudno wtedy wyjść na prostą i optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

Ubezpieczenie NNW, czyli przygotowanie na nieprzewidziane

Wypadki chodzą po ludziach. Tak mówi słynne przysłowie. Są nagłe i nieprzewidziane, więc w zasadzie trudno się na nie odpowiednio przygotować. Czy aby na pewno? Wróćmy na chwilę do wymyślonej fabuły filmu z początku artykułu. Ostatnie zdanie dawało nadzieję. Nasi bohaterowie znajdują rozwiązanie i przenoszą się przeszłości. Mają szansę zrobić jedną rzecz, która pomoże im zmierzyć się z następstwami nieszczęśliwego wypadku. Zdarzenia nie unikną, ale mogą przygotować się na nieprzewidziane. Jak? Na przykład wybrać ubezpieczenie NNW indywidualne, czyli tzw. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Takie, które zapewni im ochronę w życiu zawodowym i prywatnym.

Taki scenariusz, powrót do przeszłości, w realnym życiu byłby niemożliwy. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o ubezpieczeniu NNW, by zapewnić sobie pomoc finansową po ewentualnym wypadku. Koszty w połączeniu z obciążeniem psychicznym wynikającym z przerwy w pracy uderzają wtedy ze zdwojoną siłą. Leczenie, rehabilitacja, a przy poważniejszych wypadkach nawet konieczność rezygnacji z dotychczasowej pracy i przekwalifikowania zawodowego. Takie wyzwania mogą się pojawić przy problemach zdrowotnych po wypadku. Świadczenia, które możemy otrzymać po takim zdarzeniu, będą cennym wsparciem w powrocie do zdrowia.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW Indywidualne?

Ubezpieczenie NNW Indywidualne to nasze zabezpieczenie w obliczu zdarzeń, o których na co dzień nie myślimy. Nagłych i niespodziewanych wypadków. Takich, które mogą w mgnieniu oka zmienić codzienną rzeczywistość, do której się przyzwyczailiśmy. W przypadku własnej działalności czy prowadzenia małej firmy jest to niezbędny element funkcjonowania na rynku pracy. Jak wybrać najlepszą polisę? Czym się kierować?

Najważniejszy jest zakres takiego ubezpieczenia. Czyli to, w jakich sytuacjach otrzymamy określone świadczenie. A skoro o świadczeniach mowa, to ważną informacją jest dla nas wysokość sum ubezpieczenia. To one pokazują rzeczywiste wsparcie w obliczu konkretnego zdarzenia. Stanowią punkt odniesienia do wyliczenia procentu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

NNW Indywidualne Compensa

Ubezpieczenie NNW Indywidualne w Compensie daje całodobową ochronę, w pracy i w życiu prywatnym. Podobnie jest w przypadku NNW szkolnego dla noworodków, dla dzieci i młodzieży. 

Ubezpieczenie NNW to  również bezcenne wsparcie po wypadku poprzez m.in.

  • zabezpieczenie finansowe na czas powrotu do zdrowia
  • zwrot kosztów rehabilitacji
  • wsparcie finansowe, gdy stan zdrowia wymaga:
    a) przekwalifikowania zawodowego
    b) reorganizacji mieszkania z powodu niepełnosprawności
  • wysokie świadczenie, gdy nieszczęśliwy wypadek spowoduje niepełnosprawność, która uniemożliwi wykonywanie dotychczasowej pracy
  • ochrona w przypadku poważnego zachorowania, np. anemia aplastyczna, choroba Alzheimera, choroba tropikalna, guz mózgu, paraliż, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, zawał serca.

O NNW Indywidualnym w Compensie, zakresie i możliwościach rozszerzenia zakresu ochrony czytaj na stronie Compensy. Warto przygotować się na każdy scenariusz.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też