• Wybór ubezpieczonych
 • Wybór ubezpieczenia
 • Wybór zakresu
Kogo chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Moje dobra
Pracowników firmy
Siebie
Siebie i bliskich
Co chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Podróż
Zdrowie i życie
Wybierz zakres ubezpieczenia do: Zdrowie i życie

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Konsultacje medyczne
Opieka ginekologiczna
Rehabilitacja
Świadczenie operacyjne
Wizyty domowe
Zasiłek szpitalny
Polecane ubezpieczenie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

  Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie

  Kiedy możemy do Ciebie zadzwonić?

  Data

  Godzina

  8:00 - 11:0011:00 - 13:0013:00 - 15:0015:00 - 18:00

  Twoje dane

  Zgoda

  Oświadczenie

   Naruszenia

    Opinie i sugestie

    Dane kontatkowe

     Maksymalny rozmiar pliku to 10 MB. Dopuszczalny format: .jpg, .png, .bmp, .doc, docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .ppe, .pdf, .xps, .txt, .rtf.

      W czym możemy pomóc?

      Twoje dane

      Zgody i oświadczenie

      08-12-2022

      Fatalna pogoda nie rozpieszcza kierowców na wakacjach. Jak się ubezpieczyć na wyjazd?

      • Powódź w popularnej wśród polskich turystów Słowenii to najlepszy przykład szkód pogodowych, które turyści powinni brać pod uwagę jadąc autem na wakacje.
      • Zestawienie zjawisk atmosferycznych w Europie pokazuje, że w tym roku lipiec i sierpień były wyjątkowo niebezpieczne.
      • Szkody powstałe wskutek pożaru, wichury, powodzi czy wichury można zlikwidować w ramach ubezpieczenia autocasco (AC). Jak działa polisa?

      Od kilku lat europejska pogoda nie rozpieszcza turystów. Według danych raportu WMO „State of the Climate in Europe 2022” poprzedni rok był czwartym z rzędu okresem suszy na Półwyspie Iberyjskim. Pożary, wzmagane silnym wiatrem, stwarzały zagrożenie dla mieszkańców i turystów. W tym roku walkę z ogniem toczyły m.in. Grecja, Włochy i Chorwacja. Z kolei Słowenia zmaga się z olbrzymimi powodziami, powstałymi wskutek wyjątkowo obfitych ulew – ilość deszczu, która spadła w ciągu kilku dni równała się jednorocznym opadom! To sparaliżowało wiele regionów tego kraju, które Polacy wybrali na wakacje. Dla wielu z nich oznacza to poważne ryzyko zniszczenia samochodu – popularnego środka transportu wśród turystów z naszego kraju.

      Auto może uszkodzić się w powodzi na wiele sposobów, np. włączony silnik może zassać wodę, a po podtopieniu do wymiany mogą być turbosprężarka, elementy układu wydechowego, karoseria elektronika czy skrzynia biegów. To z jednej strony problem organizacyjny, bo auto trzeba odstawić do warsztatu i naprawić. Z drugiej bardzo duże koszty. Warto przed wyjazdem upewnić się, jaki wariant assistance mamy w ramach ubezpieczenia – ochrona powinna zapewniać za granicą naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

      Świadomość ubezpieczeniowa polskich kierowców może zwiększać się wraz ze wzrostem ryzyka szkód za granicą. Zdaniem Europejskiej Agencji Środowiska zmieniający się klimat sprawia, że ekstremalnej pogody będziemy doświadczać coraz częściej. Tegoroczne anomalie pokazują, że ten problem dotyka niemal cały kontynent – od znajdujących się na północy Norwegii czy Szwecji po Portugalię czy kraje śródziemnomorskie.

      Standardem na polskim rynku ubezpieczeniowym jest, że z drobnymi wyjątkami assistance i AC obowiązują na terytorium całej Europy. Oznacza to m.in. możliwość korzystania z działającej w kraju pobytu pomocy drogowej, a także dostęp warsztatów. Po to, aby turyści mogli bezpiecznie kontynuować podróż lub wrócić do kraju i tu dokonać naprawy pojazdu – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

      Jak dokładnie działają assistance i AC?

      Ubezpieczenie AC chroni na wypadek zniszczenia, uszkodzenia, utraty czy kradzieży pojazdu. Polisa obejmuje szkody, na które właściciel pojazdu nie ma wpływu. Są to właśnie niebezpieczeństwa wynikające ze zjawisk atmosferycznych czy takich nieprzewidzianych zdarzeń jak pożar, wybuch, zatopienie, wandalizm, uszkodzenie spowodowane nieostrożnością właściciela pojazdu czy kolizja ze zwierzętami.

      Nie zawsze szkoda wymaga interwencji na miejscu zdarzenia czy w ogóle podczas pobytu za granicą. Dlatego w Compensie czas na zgłoszenie szkody wyrządzonej poza krajem to 5 dni od powrotu do Polski. Do uruchomienia procesu likwidacji szkody potrzebnych jest kilka dokumentów i danych: prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu, informacje o okolicznościach danego zdarzenia, zdjęcia uszkodzeń. Jeżeli jednak szkoda jest poważna, bo auto zostało unieruchomione w innym państwie, wówczas trzeba działać szybko. W większości takich przypadku sprawdzi się assistance – to najpopularniejszy dodatek do polis OC i AC zorganizowanie dalszej podróży czy pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego – podsumowuje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

      W ramach assistance można liczyć na holowanie, pomoc fachowca w uruchomieniu pojazdu (np. po rozładowaniu się akumulatora), a także pokrycie kosztów pojazdu zastępczego na czas naprawy samochodu. W skrajnych przypadkach, wsparcie polega także na pokryciu kosztów związanych ze złomowaniem pojazdu.

      Anomalia pogodowe wiosną i latem w 2023 roku
      MiesiącZjawisko atmosferyczneKraj
      MajPowodzieChorwacja
      MajPowodzieWłochy
      MajUlewne deszcze, podtopieniaHiszpania
      CzerwiecNawałnica, ulewny deszcz, podtopieniaHiszpania
      CzerwiecGwałtowne burze, powódź błyskawicznaFrancja
      Czerwieculewny deszcz, porywisty wiatr, opady graduWęgry
      CzerwiecNawałnica, ulewny deszcz, podtopieniaNiemcy
      LipiecUlewy, opady gradu i wichuryHiszpania
      LipiecPożary spowodowane falą upałówChorwacja
      LipiecPożary spowodowane falą upałówHiszpania
      LipiecPożary spowodowane falą upałówFrancja
      LipiecPożary spowodowane falą upałówPortugalia
      LipiecPożary spowodowane falą upałówHiszpania
      LipiecPożary spowodowane falą upałówGrecja
      LipiecPożary spowodowane falą upałówWłochy – Sycylia
      LipiecBurze, gradobiciaPółnocne Włochy
      SierpieńBurze, gradobiciaNiemcy
      SierpieńPowódźSłowenia
      SierpieńPożary wywołane falą upałówHiszpania, Portugalia
      SierpieńSilne opady deszczu, burze, zagrożenie powodzioweSzwecja, Norwegia
      SierpieńPowódźNorwegia
      Contrast icon
      Font size icon
      • Font size defualt
      • Font size large
      • Font size extra large