Jaka hulajnoga elektryczna? Co musisz wiedzieć przed zakupem hulajnogi dla dziecka?

10.09.2021

Hulajnogi, chociaż pod koniec ubiegłego wieku, zostały wyparte przez deskorolki, w ostatnich latach wróciły do łask. Nowe i ulepszone. Hulajnogi elektryczne, hulajnogi off-road, hulajnogi z siedziskiem albo na pompowanych kołach. Korzystają z nich dorośli i dzieci. Bywają atrakcją turystyczną albo alternatywą dla roweru. I to o nich często marzą nastolatki…

Statystyki mówią same za siebie. Mikromobilność cieszy cię coraz większym zainteresowaniem Polaków. Chętnie korzystamy z rowerów miejskich. Według danych Deloitte tylko wiosną 2019 roku liczba wypożyczalni hulajnóg elektrycznych wzrosła trzykrotnie. W 2021 roku na ulicach można zauważyć większą liczbę ludzi poruszających się własną hulajnogą. Niemal każdy duży sklep z elektroniką ma obecnie w swojej ofercie hulajnogi elektryczne. Popyt na taki sprzęt wydaje się więc duży.

Hulajnoga dla dziecka i dorosłych

Obecnie na rynku hulajnoga jest dostępna w wielu rozmiarach i kolorach. Ważniejsze wydają się jednak jej pozostałe cechy. Producenci oferują różne typy tego rodzaju sprzętu i nieustannie go ulepszają. Zanim przejdziesz do poszukiwań konkretnego modelu hulajnogi dla dziecka, zorientuj się, jakie urządzenia masz do wyboru. Być może popularna wśród młodzieży hulajnoga elektryczna nie będzie dla niego najlepsza. Oto kilka spośród dostępnych opcji:

 • Hulajnoga wyczynowa (hulajnoga do trików, na skatepark) – charakteryzuje się dużą zwrotnością i małą wagą. Jej konstrukcja sprzyja robieniu różnorodnych trików: podskoków, obrotów itp. To dobra hulajnoga dla dziecka w starszym wieku, które lubi aktywność fizyczną. Może jednak sprzyjać kontuzjom. Dlatego przydadzą się na nią ochraniacze i kask. Dodatkowo warto zabezpieczyć dziecko odpowiednią polisą. W tym wypadku sprawdzi się na rower, deskorolkę, segway oraz hulajnogę. Oferuje je np. Compensa.
 • Hulajnoga na dużych kołach (hulajnoga na pompowanych kołach) – hulajnoga, której koła mają średnicę 180–230 mm. Dzięki temu zezwalają na szybsze rozpędzenie i na rozwinięcie większej prędkości. Taki sprzęt świetnie się sprawdzi zarówno jako hulajnoga dla dziecka, jak i hulajnoga dla dorosłych. Nie wymaga dużo siły, jest stabilny, wygodny, a dodatkowo duże koła wyglądają bardzo efektownie.
 • Hulajnoga z siedziskiem – to najbardziej uniwersalna spośród hulajnóg. Występuje w wersji mini jako hulajnoga dla dziecka oraz jako hulajnoga dla dorosłych. Istnieje też w wersji elektrycznej. Charakteryzuje się dużą wygodą i zapewnia świetną widoczność. Na ogół ma szerokie opony, które sprawdzają się na nierównej powierzchni.
 • Hulajnoga z hamulcem lub z amortyzatorem – właściwie nie jest osobnym typem hulajnogi. Niemal każda z hulajnóg może być uzupełniona o taką opcję. Dzięki niej na pewno można poczuć się bezpieczniej.
 • Hulajnoga elektryczna – występuje w wielu rodzajach. Może być duża lub kompaktowa. W zależności od modelu rozwija też różne prędkości. W ofercie niemal każdego sklepu znajdzie się również hulajnoga elektryczna dla dziecka.
 • Hulajnoga dziecięca – mała, plastikowa, kolorowa, np. z wizerunkiem ulubionej postaci. To pierwsze skojarzenie wielu osób na wyrażenie „hulajnoga dla dziecka”. Sprawdzi się u dzieci w wieku 2–3 lat jako pierwszy sprzęt tego typu. Może mieć trzy koła zamiast dwóch. Niestety dziecko dosyć szybko z niej wyrasta.
 • Hulajnoga miejska (rekreacyjna) – to dosyć prosta hulajnoga. Korzystają z niej często dorośli, by dotrzeć do pracy lub na uczelnię. Wygląda podobnie jak klasyczna hulajnoga dla dziecka. Jest ponadczasowa, dlatego nie powinna zawieść nastolatków.

Dodatkowo na rynku dostępne są także:

 • Hulajnoga off-road (terenowa) – to typowa hulajnoga dla dorosłych, którzy są spragnieni wrażeń. Jest ciężka, ma duże koła i świetnie radzi sobie z przeszkodami na drodze.
 • Transportowa – to także hulajnoga dla dorosłych o specyficznych potrzebach. Jest wyposażona w duży kosz na ładunek. Dlatego ma swoje zastosowanie głównie w dużych zakładach pracy.

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. A dobra hulajnoga dla dziecka to nie zawsze hulajnoga elektryczna.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka… Ale czy na pewno?

Nie każda hulajnoga sprawdzi się u dziecka. Dla najmłodszych lepiej będzie wybrać klasyczną hulajnogę bez napędu elektrycznego. Pozwoli to nauczyć się nią poruszać, zatrzymywać i kontrolować jej prędkość. Proste urządzenie będzie wówczas bezpieczniejsze, ale też przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka.

Nie oznacza to jednak, że hulajnoga elektryczna to sprzęt tylko dla dorosłych. Istnieją również hulajnogi elektryczne produkowane z myślą o ich młodszych użytkownikach. Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest znacznie mniejszy limit prędkości, który zwykle nie przekracza 12 km/h. Co więcej, hulajnogi elektryczne dla dziecka mają też mniejsze rozmiary i są lżejsze. Na ogół można je też składać. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca w bagażniku i łatwiej je zabrać, np. na wakacje.

Co ważne, dzieci do 10 roku życia mogą korzystać z urządzeń tego typu tylko:

 • w strefie zamieszkania,
 • pod opieką dorosłych.

Natomiast młodzież do samodzielnego poruszania się hulajnogą elektryczną potrzebuje:

 • karty rowerowej,
 • prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T

Również z tego powodu warto zastanowić się, czy najlepsza spośród opcji to hulajnoga elektryczna dla dziecka. Być może taki wybór będzie wymagał wyrobienia dodatkowych dokumentów. Warto również uważać na hulajnogi off-road, które mogą osiągać prędkość nawet 90 km/h. Brawura młodych ludzi w połączeniu z taką prędkością może skończyć się tragicznie.

Trzeba też pamiętać o sprawdzeniu certyfikatów bezpieczeństwa danego modelu. Najważniejszy z nich to Conformité Européenne, czyli popularny certyfikat CE. Warto jednak mieć na uwadze, że jego logo bardzo łatwo pomylić z oznakowaniem chińskich produktów eksportowanych. Oryginalne logo CE charakteryzuje większa przestrzeń pomiędzy literami. Dlatego należy zawsze sprawdzić oznaczenie sprzętu i kupić produkt, który spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli tym produktem jest hulajnoga dla dziecka. Nikt przecież nie chce, by jego pociechom stało się coś złego.  O tym, jak bezpiecznie korzystać z hulajnogi elektrycznej, pisaliśmy w artykule: https://www.compensa.pl/blog/107/hulaj-dusza-z-hulajnoga-elektryczna-zobacz-jak-jezdzic-bezpiecznie-i-z-glowa.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Jeśli jesteś pewien, że hulajnoga elektryczna sprawdzi się najlepiej, pewnie zastanawiasz się nad ceną takiego urządzenia. Oczywiście hulajnoga elektryczna, tak jak każda inna hulajnoga dla dziecka, może być tańsza lub droższa. Wszystko zależy od wybranej marki, prędkości, jaką może osiągnąć sprzęt, a także od wytrzymałości jego baterii. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobra hulajnoga elektryczna dla dziecka może jednak nie kosztować więcej niż 2 000 zł. Oczywiście nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Warto zestawiać ceny z konkretnymi parametrami produktu, certyfikatami bezpieczeństwa oraz długością gwarancji, którą oferuje producent.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Czyli co prawo mówi o hulajnodze?

Jeszcze do niedawna przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego, były bardzo chaotyczne. W wielu krajach są one wciąż nieuporządkowane. Wszystko dlatego że urządzenia te są stosunkowo nowe, a prawo drogowe nie przewidywało ich pojawienia się. W 2021 roku w Polsce uchwalono ustawę, która reguluję kwestię poruszania się po drodze urządzeniami elektrycznymi. 

Po pierwsze hulajnoga elektryczna może poruszać się po ścieżce rowerowej oraz pasie ruchu przeznaczonym dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dopuszcza się poruszanie się po drodze raz chodnikiem. W każdym z tych wypadków należy przestrzegać limitów prędkości:

 • 20 km/h na ścieżce rowerowej,
 • Około 7 km/h (tempo zbliżone do prędkości pieszych) na chodniku,
 • 20 km/h na jezdni (i tylko na drogach z ograniczeniem do 30 km/h).

To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać. Dzieciom do 10 roku życia nie wolno poruszać się na takim urządzeniu nawet po ścieżce rowerowej. Nikt nie może też:

 • przewozić hulajnogą innych osób ani bagażu,
 • używać telefonu w czasie jazdy,
 • jeździć hulajnogą po alkoholu.

Do nowej rzeczywistości przystosowuje się nie tylko prawo, ale też inne dziedziny życia. Obecnie możemy ubezpieczyć się na czas poruszania się urządzeniami takimi jak: hulajnoga, hulajnoga elektryczna czy rower. Więcej na te temat przeczytasz TUTAJ.

Hulajnoga elektryczna a bezpieczeństwo

Hulajnoga elektryczna wielu osobom kojarzy się z niebezpieczeństwem. Już kilkukrotnie media obiegły informacje na temat wybuchających hulajnóg. Również wypadki z ich udziałem nie są rzadkością. Nowe przepisy prawne mogą temu częściowo zapobiec. Jednak jeśli zdecydujesz się na zakup hulajnogi elektrycznej dla swojego dziecka, szczególnie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Możesz to zrobić w kilku krokach:

 1. Zainwestuj w dobry kask i ochraniacze. Na tych produktach nie warto oszczędzać. Wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować wypadek. Pod tym względem hulajnoga elektryczna nie różni się od swojej odpowiedniczki z napędem nożnym.
 2. Ubezpiecz użytkowników. Nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy może zdarzyć się wypadek, a kask nie zawsze jest wystarczającą ochroną. Bywa, że konieczny jest pobyt w szpitalu lub zakup drogich leków. Wówczas nieoceniona będzie rekompensata finansowa z ubezpieczenia NNW. Na jego temat pisaliśmy już na blogu: https://www.compensa.pl/blog/123/na-wypadek-wypadku-jak-dziala-ubezpieczenie-nnw. Zdarza się też, że w czasie korzystania ze sprzętu, zniszczone zostaje czyjeś mienie. Jesteśmy wówczas zobowiązani do wypłacenia rekompensaty. Przed skutkami finansowymi takich zdarzeń najlepiej ochroni nas polisa z OC. Ubezpieczenie łączące NNW z OC oferuje np. Compensa. Jedną polisą możesz ubezpieczyć wszystkich swoich bliskich, którzy korzystają z roweru, deskorolki czy hulajnogi. Niezależnie, czy jest to hulajnoga elektryczna dla dzieci. Dzięki temu bezpieczeństwo zapewnisz nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/uto/.
 3. Odpowiednio przechowuj sprzęt. Pomieszczenie, w którym przechowywana jest hulajnoga elektryczna, powinno być suche. Samo urządzenie nie może stać blisko źródła ciepła (np. grzejnika).
 4. Dbaj o baterię. W tym celu nie tylko zwróć uwagę na sposób jej przechowywania. Unikaj też przeładowania. Nie używaj ładowarek innych niż dedykowane Twojej hulajnodze. Unikaj ładowania rozgrzanej baterii. W ten sposób zapobiegniesz wybuchowi.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też