Karta kredytowa a debetowa – różnice, o których warto wiedzieć

18.11.2022

Transakcje finalizowane za pomocą kart płatniczych cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że do dyspozycji konsumentów są zarówno karty kredytowe, jak i debetowe. Czym różnią się oba rozwiązania? Jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? I w końcu – która opcja jest bardziej korzystna? Poznaj najważniejsze różnice między kartą kredytową a debetową!

Jak działa karta kredytowa?

Zanim poznasz różnice między kartą kredytową a debetową, powinieneś dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każde z rozwiązań. Zacznijmy od tego pierwszego.

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, który pozwala korzystać z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Za jej pomocą, podobnie jak w przypadku pożyczki bezgotówkowej, zaciągane jest zobowiązanie – stanowi więc ona dodatkowe źródło na finansowanie wydatków. Po wykorzystaniu limitu dostępnego na karcie, a następnie terminowej spłacie zadłużenia, ponownie zyskasz dostęp do znajdujących się na niej środków. I co najważniejsze – nie będziesz musiał płacić odsetek naliczanych przez bank.

Zwykle instytucje finansowe dają około 50-60 dni na spłatę zobowiązania (jest to tzw. okres bezodsetkowy), a często możliwe jest rozłożenie go na raty, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla posiadaczy kart kredytowych. Warto również dodać, że kartę kredytową można wyrobić w dowolnym banku – nie tylko w tym, gdzie posiadasz konto.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa – w przeciwieństwie do kredytowej – przypisywana jest do rachunku bankowego i służy przede wszystkim do płacenia własnymi środkami zgromadzonymi na koncie. Dzięki niej zyskujesz możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, wypłacania gotówki w bankomatach, a także wpłacania pieniędzy na konto we wpłatomatach.

W większości przypadków karta debetowa służy jej właścicielowi do finalizowania transakcji z pieniędzy zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, jednak umożliwia także założenie tzw. debetu, czyli określonej kwoty, z której można korzystać w przypadku wyczerpania własnych środków.

Jak działa karta kredytowa z debetem na start?

Niektóre banki oferują możliwość wyrobienia karty kredytowej z debetem na start. Oznacza to, że z jednej strony zyskasz limit kredytowy, który został Ci przyznany przez instytucję finansową, a z drugiej będziesz mógł korzystać z debetu po wyczerpaniu dostępnych środków.

Oczywiście warto pamiętać, że również w tym wypadku niezbędne jest terminowe spłacenie zobowiązania – w przeciwnym razie bank naliczy odsetki (w wysokości wskazanej w umowie).

Karta kredytowa a debetowa – różnice w użytkowaniu

Istnieje kilka różnic między kartą debetową a kredytową, o których warto pamiętać. Pozwoli Ci to wybrać rozwiązanie lepiej dopasowane do Twoich potrzeb oraz uniknąć dodatkowych kosztów.

  • W przypadku karty debetowej korzystasz z własnych pieniędzy, które są zgromadzone na Twoim koncie, a posiadając kartę kredytową, korzystasz z pieniędzy udostępnionych Ci przez bank.
  • Karta debetowa pozwala na finalizowanie transakcji do wysokości własnych środków lub przyznanego debetu, zaś karta kredytowa umożliwia płacenie do wysokości limitu przyznanego przez bank.
  • Korzystając z karty debetowej, nie musisz obawiać się jakichkolwiek prowizji lub opłat za korzystanie z bankomatów. W przypadku kart kredytowych zwykle obowiązuje prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów.
  • Karty debetowe wydawane są do rachunku osobistego i bez oceny zdolności kredytowej. Z kolei kartę kredytową możesz wyrobić w każdym banku, ale otrzymasz ją tylko wtedy, gdy bank pozytywnie oceni Twoją zdolność kredytową.
  • Karta kredytowa – w przeciwieństwie do debetowej – obniża Twoją zdolność kredytową, utrudniając np. zaciągnięcie pożyczki w innym banku.

Oczywiście istnieją również pewne podobieństwa między kartą debetową a kredytową. Tą najważniejszą jest możliwość wykorzystywania ich w podobny sposób. Za pomocą każdej z nich możesz przeprowadzać transakcje bezgotówkowe bez większych limitów, a więc płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Czy karta kredytowa i karta debetowa różnią się fizycznie?

Karty kredytowe i debetowe są do siebie bardzo podobne. Na obu znajdziesz indywidualny numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, nazwę banku oraz logo wydawcy. Co więcej, zarówno karta debetowa, jak i kredytowa może posiadać wypukłe lub płaskie napisy, dlatego chcąc je od siebie odróżnić, nie warto kierować się znajdującymi się na nich grafikami.

Jest jednak jedna różnica między kartą kredytową a debetową, dzięki której możesz rozpoznać każdy z tych środków płatniczych. Ta pierwsza posiada dobrze widoczny napis „credit”, zaś druga „debit”.

Karta kredytowa a debetowa – warunki otrzymania kart

Jedną z najważniejszych różnic między kartą debetową a kredytową stanowią warunki ich otrzymania. Te pierwsze wydawane są do rachunków osobistych i w celu ich otrzymania nie ma konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków stawianych przez bank. Jeżeli więc zakładasz konto w wybranej instytucji finansowej, otrzymasz kartę debetową bez większych formalności.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyrobienia karty kredytowej. Aby ją otrzymać, musisz złożyć specjalny wniosek i zostać pozytywnie oceniony przez wybrany bank. Sprawdzi on Twoją zdolność kredytową, biorąc pod uwagę między innymi:

  • wysokość i źródło miesięcznych dochodów;
  • liczbę i rodzaj innych zobowiązań, jakie posiadasz;
  • historię kredytową.

Efektem tej analizy jest nie tylko decyzja o wydaniu karty kredytowej, ale również wysokości dostępnego na niej limitu. Inaczej mówiąc, im lepsza jest Twoja zdolność kredytowa, tym większymi środkami będziesz mógł dysponować.

Karta debetowa i karta kredytowa – koszty i opłaty za korzystanie

W tym wypadku również mamy do czynienia ze sporą różnicą między kartą debetową a kredytową. Korzystanie z tej pierwszej jest w większości banków bezkosztowe – wystarczy tylko spełnić warunki narzucane przez instytucje finansowe, jak np. comiesięczne wpłaty określonych kwot na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kart kredytowych. O ile zwykle nie płacisz za wydanie karty, o tyle musisz liczyć się np. z koniecznością dokonywania opłaty rocznej za jej użytkowanie. Co więcej, brak terminowej spłaty zobowiązania wiąże się w tym przypadku z rosnącymi odsetkami. Problemem może być też prowizja za wypłacanie gotówki w bankomatach. Przed wyrobieniem karty kredytowej warto więc dokładnie poznać warunki umowy podpisywanej z bankiem.

Jak założyć kartę debetową lub kredytową?

Wniosek o kartę kredytową możesz złożyć zarówno na etapie zakładania konta, jak również w późniejszym okresie – także za pośrednictwem swojej bankowości internetowej.

Z kolei do wyrobienia karty kredytowej konieczne mogą okazać się wizyty w placówce banku – w tym celu także niezbędne będzie złożenie wniosku, ale w przypadku negatywnej oceny zdolności kredytowej musisz liczyć się z odmową.

Karta kredytowa czy debetowa – co wybrać?

Znasz już różnice między kartą debetową a kredytową. Pozostaje pytanie – którą z nich wybrać? Odpowiedź na nie jest uzależniona od Twoich indywidualnych potrzeb, ponieważ każda pełni nieco inne funkcje.

Bez wątpienia zawsze warto wyrobić kartę debetową, ponieważ służy ona do przeprowadzania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Nad kartą kredytową należy zastanowić się w przypadku chęci korzystania z dodatkowego źródła finansowania swoich wydatków. Dzięki niej nie musisz każdorazowo składać wniosku o pożyczkę czy kredyt, jednak musisz pamiętać o regularnym i terminowym spłacaniu zobowiązań, by uniknąć nadprogramowych kosztów.

Już wiesz czym się różni karta kredytowa od karty debetowej i jak ich używać, aby nie ponosić dodatkowych kosztów w postaci odsetek i prowizji. A stąd już do krok do oszczędzania! Tutaj sprawdzisz 7 sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze i gromadzić środki na swoje własne cele. Warto też wiedzieć, że w ramach wykupionego ubezpieczenia na życie również możesz oszczędzać pieniądze lub inwestować je w ubezpieczeniowe fundusze kapiatałowe o różnym poziomie ryzyka inwestycyjego. Dowiedz się więcej o rodzajach ubezpieczeń na życie i porównaj najlepsze ubezpieczenia na życie między sobą. 

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też