Wakacje podczas pandemii - jak je zaplanować? Co zabrać na wakacje.

30.08.2021

Pandemia unormowała się. W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to koronawirus krzyżował plany urlopowe wielu Polaków, teraz możemy spełniać swoje marzenia nie tylko o podróżach krajowych, ale i zagranicznych. Wiele państw otworzyło swoje granice dla obcokrajowców. Niektóre z nich zachowały pewne obostrzenia, inne nie mają takich wymagań. Jak się przygotować na wyjazd w dobie pandemii? Czy należy zabrać ze sobą na wakacje coś szczególnego?

Gdzie na wakacje? 

European Travel Commission przeprowadziła badania dotyczące nastrojów towarzyszących przemieszczaniu się w celach rekreacyjnych w kwietniu 2021 roku. Objęło ono dziesięć kluczowych państw na Starym Kontynencie, czyli Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Holandię, Austrię, Belgię, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię i Polskę. 56% procent mieszkańców tych krajów jest pozytywnie nastawionych do tegorocznych wakacji. A 48% badanych te nastawienie zawdzięcza wdrażanym programom narodowych szczepień.

Ponad połowa (52%) przebadanych mieszkańców Starego Kontynentu, która jest chętna do podróży, odbędzie ją samolotem, 36% wybierze samochód. 49% przebadanych osób chce odbyć podróż zagraniczną, a 34% pragnie spędzić swój urlop nad morzem.

Aż 79,2% naszych rodaków chciałoby wyjechać w przeciągu pół roku – najlepiej samolotem (59,3%). Jakie są „najgorętsze” destynacje? Europejczycy najchętniej wybierają tradycyjne kierunki wakacyjne - Hiszpanię, Włochy, Francję i Grecję. Co zrobić, by wyruszyć na wymarzony urlop?

Źródło: https://etc-corporate.org/reports/monitoring-sentiment-for-domestic-and-intra-european-travel-wave-6/?utm_medium=email&utm_source=&utm_campaign=&deliveryName=DM91434
podróże podczas pandemii

Podróże w czasach pandemii - gdzie jechać na wakacje?

Jak wynika z badań, jesteśmy spragnieni podróży i wypoczynku, jednak musimy liczyć się z tym, że zarówno w Polsce, jak i za granicą, należy dostosować się do regulacji i przepisów związanych z pandemią. Marzenia to jedno, a możliwość ich realizacji – drugie. Przed podróżą musimy upewnić się, czy w ogóle w obecnym czasie podróż do danego państwa jest możliwa. Są bowiem wciąż takie kraje, które nie zdecydowały się na otwarcie granic dla obcokrajowców (np. Rosja, stan na 13.08.2021) lub wjazd do nich związany jest z koniecznością odbycia kwarantanny (np. USA).

W innych przypadkach może zdarzyć się tak, że przed podróżą zagraniczną będziemy musieli wykonać testy PCR lub antygenowe. Osoby zaszczepione na wirusa SARS-CoV-2 często w tej sytuacji są zwolnione z obowiązku testowania. Na przykład od 1 sierpnia, weszła w życie zmiana rozporządzenia dotyczącego wjazdu do Niemiec. Nowe przepisy wprowadziły obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy wjeździe również drogą lądową. Obowiązek nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców. Test musi być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec, a czas ten liczy się od godziny pobrania próbki.

Czym jest paszport covidowy?

By udowodnić, że jest się zaszczepionym, niezbędny jest tzw. „paszport covidowy”, czyli kod QR potwierdzający zaszczepienie. Takie zaświadczenie o zaszczepieniu, czyli Unijny Certyfikat COVID możemy uzyskać logując się na Internetowe Konto Pacjenta na komputerze lub w aplikacji mojeIKP i zapisać na swoim urządzeniu czy wydrukować, lub też pobrać w aplikacji mObywatel.

Wiele państw wymaga zarówno od zaszczepionych, jak i tych którzy nie przyjęli szczepienia, zarejestrowania swojego przyjazdu na odpowiedniej platformie. W chwili obecnej [stan na 13.08] jest to wymagane między innym we Włoszech i na Malcie.

Lokalne obostrzenia

Poza niezbędnymi dokumentami warto sprawdzić również lokalne obostrzenia. Być może miasto, do którego chcemy się wybrać ma nałożoną godzinę policyjną lub też na danym obszarze trzeba chodzić w maseczkach na otwartej przestrzeni. W przypadku nieprzestrzegania zasad grożą nam mandaty.

Dla przykładu, na mocy rozporządzenia włoskiego rządu od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki i salonów gry. Podobne rozwiązanie zastosowano już w lipcu na terytorium Francji.

Powrót do Polski a formalności

Także po powrocie musimy się upewnić czy nie jest niezbędny test lub też czy obowiązuje nas bezwzględna kwarantanna (lub w jakich przypadkach jest wymagana). Podróżnych wracających samolotem do Polski z zagranicy obowiązuje wypełnienie Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP). To standardowy międzynarodowy dokument, który wprowadzany jest w przypadku ryzyka epidemii.

Kiedy wakacje wymagają dokładnego planowania

Aby być na bieżąco, należy śledzić sytuację w kraju i na świecie. W tym celu zalecamy korzystać ze stron/komunikatów:

  • Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ),
  • Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
  • Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS),
  • przewoźników oraz biur podróży, z oferty których korzystamy,
  • stron przeznaczonych do monitorowania sytuacji pandemicznej danych państw.

Co spakować na wakacje?

Któregokolwiek kierunku wakacyjnego nie obierzemy, pamiętajmy nie tylko o sprawdzeniu obostrzeń i spakowaniu niezbędnych rzeczy w kontekście pandemii. Jest też wiele przedmiotów, które będą nam potrzebne, a o których często zapominamy.

Przedmioty

Oprócz odpowiednich ubrań, powinniśmy pomyśleć o rzeczach dopasowanych do okoliczności – jeśli wybieramy się w góry, niezbędne będą buty wspinaczkowe; jeśli natomiast naszą destynacją jest plaża, warto sprawdzić, czy będzie piaszczysta, skalista, czy kamienista – wówczas mądry dobór obuwia staje się gwarancją udanego wypoczynku. Dla przykładu, próba chodzenia po wymagającej nawierzchni w klapkach-japonkach może skończyć się nieplanowaną kontuzją i odebrać radość z urlopu. Szczęście w nieszczęściu, jeśli mamy wówczas wykupione ubezpieczenie.

W sezonie letnim (choć nie tylko) niezbędny będzie też krem z filtrem przeciwsłonecznym. Warto zabrać nieduże (do 100 ml w przypadku podróży samolotem z bagażem podręcznym) opakowanie ze sobą, by uniknąć konieczności szukania go „na już” w nowym, nieznanym miejscu.

Dokumenty

Na wyjeździe niezbędne będzie posiadanie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu. Warto też zorientować się też, czy w danym państwie nie będzie nam potrzebna wiza turystyczna. Jeśli planujecie poruszać się samochodem, nie zapominajcie o prawie jazdy, a jeśli wybieracie się swoim autem – także o jego dokumentach (jak chociażby Zielona Karta).

Często na zagraniczne wakacje zabieramy obcą walutę w gotówce, pamiętajmy jednak, że są miejsca, które będą wymagać od nas posiadania karty kredytowej/debetowej (np. w wypożyczalniach samochodów). Warto więc, oprócz gotówki, zabrać też kartę płatniczą.

Leki

Podstawowe leki to również rzeczy, o których warto pamiętać. Przydatne mogą być tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Środki dezynfekujące i opatrunkowe również mogą się niezbędne, kiedy skaleczymy sobie stopę na przykład na kamienistej plaży. Plastry sprawdzą się chociażby w przypadku powstania odcisków, a także zapobiegania im w bardziej wymagających niż dotychczas warunkach. Zimne napoje i lody mogą przyprawić nas o ból gardła, preparaty na to też zapakujmy do apteczki. Podobnie jak coś na kaszel i katar, które wbrew pozorom często pojawiają się również w letnich miesiącach. Ze względu na zmianę wody i jedzenia, mogą nas spotkać dolegliwości żołądkowe i na to też powinniśmy być przygotowani. Oprócz tego nie zapominajmy o lekach na receptę, które bierzemy na co dzień.

Warto pamiętać

Choć wiele informacji czerpiemy z internetu, czasem przydatne mogą okazać się papierowe wersje map i przewodników. Szczególnie, kiedy zasięg zawiedzie lub rozładuje nam się telefon.  A skoro mowa o baterii smartfonu, pamiętajcie o zabraniu ładowarek i power banków. Przed podróżą zapoznajcie się również z wymaganiami sprzętowymi w danym państwie – być może okaże się, że będziecie potrzebować przejściówek. Kolejny temat to zasady roamingu. Warto wiedzieć, jak korzystać z internetu za granicą, bez konieczności wydania dużej kwoty po powrocie. Dla przykładu, grecka wyspa Rodos leży tak blisko terytorium Turcji, że niekiedy telefon automatycznie loguje się do tureckiej sieci, co może słono kosztować podróżnika przyzwyczajonego do korzystania z pakietu w ramach roamingu UE.

Oprócz wcześniej wspomnianych wyników testów PCR lub antygenowych, „paszportu covidowego”, czy dokumentu tożsamości, warto też posiadać skany dokumentów w dobrze zabezpieczonym miejscu online, w razie zgubienia bądź kradzieży. Jeśli zdecydujemy się zamieścić je w chmurze, pamiętajmy o mocnym haśle dostępu i aktualnych oprogramowaniach antywirusowych na sprzęcie, z którego będziemy tam się logować. Możemy również zainstalować aplikacje mObywatel na telefonie, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do swojego dowodu czy paszportu covidowego, także bez konieczności łączenia z internetem.

co zabrać na wakacje podczas pandemii

Pamiętajmy również o sprawdzaniu dat ważności dokumentów. W przypadku dalszych podróży poza Unię Europejską niezbędny będzie ważny paszport, czasem też wiza – wówczas konieczne jest, by paszport był ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu na teren danego kraju. Jeśli podróżujemy z dziećmi, weźmy też ich książeczki zdrowia oraz dokumenty i upewnijmy się, jakie obostrzenia obowiązują wobec najmłodszych. Nie zapominajmy też o maseczkach, są one wymagane w większości państw w różnym zakresie.

Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu turystycznym, które pozwoli skorzystać z prywatnej opieki medycznej, gdy (np. z powodu zapełnionych szpitali) nie będziemy mogli skorzystać z państwowej służby zdrowia lub jej oferta będzie dla nas niewystarczająca.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ważnym elementem podróży jest ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie w czasach pandemii warto mieć plan awaryjny na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Compensa Voyage to ubezpieczenie, które pozwoli nam skorzystać z prywatnej opieki medycznej w przypadku zachorowania. Koszty leczenia zostaną pokryte właśnie z ubezpieczenia lub otrzymamy zwrot poniesionych wydatków w związku z zachorowaniem – mogą to być niezbędne leki, pobyt w szpitalu lub konieczność wykonania niezbędnego zabiegu.

Compensa Voyage to także pakiet assistance, w ramach którego uzyskacie informacje dotyczące kraju, który chcecie odwiedzić (także w kontekście obostrzeń pandemicznych), czy pomoc w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju.

Ubezpieczenie podróżne od Compensy obejmuje również NNW, czyli świadczenie uzyskiwane w przypadku, gdy odniesie się trwały uszczerbek na zdrowiu lub nastąpi śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku. Kiedy natomiast to my wyrządzimy szkodę osobom trzecim w podróży, ubezpieczenie to ochroni nas od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Sprawdź szczegóły ubezpieczenia Compensa Voyage: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-voyage/
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Urlop na ostatnią chwilę. Wakacje last minute i all inclusive - co warto widzieć?

Jeszcze kilka lat temu all inclusive kojarzyło się z ekskulzywną formą spędzania wakacji. Dziś taka forma odpoczynku jest coraz bardziej dostępna. Zdarzają się oferty last minute, które kosztują mniej niż wakacje nad polskim morzem. Takie okazje zachęcają do odwiedzania rozmaitych części świata. No dobrze, ale jak przygotować się na taki urlop? Jak w pośpiechu nie zapomnieć o rozsądku? I czego o last minute nie mówią nam biura podróży?

Czytaj więcej
Wyjazd na wakacje w Polsce. Czy warto mieć ubezpieczenie NNW w podróży?

Trwają upragnione wakacje, chociaż w tym roku będą one wyglądać trochę inaczej niż zazwyczaj. Sytuacja pandemiczna sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się spędzić tegoroczny urlop w kraju. W końcu Polska ma do zaoferowania góry, jeziora, lasy, morze – niezależnie od preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej
Wakacje za granicą w czasie pandemii? Sprawdź, gdzie możesz je spędzić

Koronawirus sprawił, że ostatnie miesiące spędziliśmy w domach, ograniczając kontakt z rodziną i znajomymi. Na szczęście sytuacja się poprawia, a my zaczynamy tak bardzo wyczekiwane wakacje. Do niedawna wyjazdy zagraniczne były wykluczone. Obecnie mamy już możliwość spędzania wakacji za granicą, ponieważ wiele krajów europejskich otwiera się na przyjazd polskich turystów. Które z państw otworzyło granice? A gdzie obowiązują specjalne wymagania?

Czytaj więcej