Gdzie szukać i jak kupić ogródek działkowy ROD?

13.04.2023

Marzysz o własnej działce, która umożliwi Tobie oraz Twoim bliskim letni wypoczynek? Jej zakup wcale nie musi być dużym wydatkiem. Zwłaszcza, jeżeli skorzystasz z możliwości, jakie dają rodzinne ogródki działkowe (ROD). Czym są, jak zakupić tanią działkę w dobrej lokalizacji i co można na niej wybudować? Sprawdźmy!

Co to są rodzinne ogródki działkowe ROD?

ROD to wydzielone obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, z których korzystać mogą członkowie społeczności lokalnych. Ich celem jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych oraz socjalnych mieszkańców.

Rodzinne ogródki działkowe składają się z:

  • działek użytkowanych przez osoby prywatne;
  • terenu wspólnego wraz z infrastrukturą ogrodową, z którego korzystać mogą wszyscy działkowcy.

Właścicielem ROD jest Polski Związek Działkowców (PZD) – nabywając prawa do działki, zyskujesz status działkowca i możesz dzierżawić dany obszar, np. poprzez uprawianie ogródka albo postawienie altany, niewielkiego domku letniskowego czy urządzeń rekreacyjnych dla dzieci (np. huśtawek i piaskownicy).

Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje około 5 tysięcy ogródków działkowych, a ich łączna powierzchnia obejmuje niemal 44 tysiące hektarów.

Jak kupić ogródek działkowy w mieście?

Rodzinne ogródki działkowe nie są dostępne na sprzedaż, ale można nabyć prawa do ich użytkowania lub dzierżawienia. Dotyczy to wszystkich osób, które:

  • ukończyły 18 lat;
  • posiadają adres zamieszkania na terenie naszego kraju (w niektórych sytuacjach rodzinne ogródki działkowe mogą być użytkowane również przez obcokrajowców, którzy dysponują kartą pobytu).

Ogródki działkowe może dzierżawić jedna osoba (lub małżeństwo), a prawo do ich użytkowania zyskuje się poprzez podpisanie umowy dzierżawy z zarządem ROD lub przeniesienie praw od innego działkowca (jest to łatwiejsza i częściej praktykowana opcja).

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi, nabycie do nich praw nie jest łatwym zadaniem. Warto sprawdzać, czy zarząd ROD posiada wolną działkę albo szukać ogłoszeń osób prywatnych, które oferują odsprzedanie praw do użytkowania.

Ile kosztuje działka na ogródkach działkowych?

Najtańszym rozwiązaniem jest dzierżawa, dzięki której pozyskuje się ogródki działkowe bezpośrednio od ROD. Wystarczy zapłacić wpisowe w wysokości 120-300 zł (kwota jest ustalane przez Krajową Radę PZD) oraz składkę członkowską wynoszącą 18 groszy za 1 m2 powierzchni.

Niestety, ogródki działkowe, oferowane bezpośrednio przez ROD, są rzadko dostępne, dlatego bardzo często jedynym sposobem na pozyskanie działki jest nabycie praw do jej użytkowania od aktualnego dzierżawcy. W tym wypadku ceny będą wyższe i uzależnione przede wszystkim od wielkości, lokalizacji oraz infrastruktury wybranego obszaru. Za wymarzoną działkę zapłacisz więc prawdopodobnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pomimo tak wysokiej ceny, ogródki działkowe to rozwiązanie niezwykle opłacalne – zwłaszcza w porównaniu do zakupu zwykłej działki rekreacyjnej od osoby prywatnej.

Ile wynosi podatek od działki ROD?

Warto pamiętać, że przeniesienie prawa do użytkowania działki należącej do ROD wiąże się z koniecznością sporządzenia umowy-sprzedaży oraz opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – wynosi on 1% (obowiązek zapłaty spoczywa na kupującym).

Uwaga! W niektórych przypadkach przeniesienie prawa do użytkowania działki podlega opodatkowaniu według stawki 2%. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy kupujący nabywa również prawa do użytkowania różnego rodzaju nasadzeń i obiektów znajdujących się na danym obszarze.

Co można wybudować na działce ogrodowej?

Ogródki działkowe ROD dają spore możliwości dzierżawcom. Na ich terenach można budować zarówno altany i szklarnie, jak również domki letniskowe – np. murowane lub drewniane.

Warto jednak pamiętać, że obiekty te muszą spełniać określone w regulaminie ROD wymogi, przede wszystkim związane z wielkością. Bez pozwolenia możesz zbudować domek o powierzchni do 35 m2 oraz wysokości do 5 m (dla dachów pochyłych) lub 4 m (dla dachów płaskich).

Pamiętaj! Ogródki działkowe umożliwiają także postawienie urządzeń rekreacyjnych dla dzieci, a nawet ogrodzenia (o wysokości do 1 m i ażurowej strukturze). Zabronione jest natomiast budowanie na ich obszarze komórek, szop oraz toalet wolnostojących.

Altana czy domek letniskowy na działce ROD – co wybrać?

Ogródki działkowe pozwalają na komfortowy wypoczynek w sezonie letnim. Jako dzierżawca, możesz zdecydować się na postawienie altany albo domku letniskowego.

To pierwsze rozwiązanie, wyposażone w dach oraz meble ogrodowe, jest stosunkowo tanie i wystarczy, by organizować spotkania z rodziną czy znajomymi. Nawet niewielka altana zapewni odpowiednio dużo miejsca na ustawienie grilla oraz skutecznie ochroni przed nadmiernym słońcem, deszczem czy wiatrem.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest domek letniskowy. Pozwala wypocząć w doskonałych warunkach, a także zorganizować dłuższy pobyt, nawet na wiele dni i nocy. Może być wyposażony w instalację hydrauliczną i elektryczną, a także odpowiednie izolacje, dzięki czemu zapewni komfort nawet w sezonie jesienno-zimowym.

Wybór jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujesz. Tańszym rozwiązaniem będzie oczywiście altana, jednak to właśnie domek letniskowy wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Koszt jego budowy może zamknąć się w kwocie 70-80 tysięcy złotych – zwłaszcza, gdy część prac wykonasz samodzielnie.

Czy można ubezpieczyć ROD z polisy mieszkaniowej?

Tak, ubezpieczenie mieszkania może obejmować również domki letniskowe znajdujące się na działkach ROD. W Compensa oferujemy taką opcję rozszerzenia polisy, która zapewni Ci większe poczucie bezpieczeństwa. Polecamy także możliwość ubezpieczenia ruchomości domowych, znajdujących się w domku – mowa tu między innymi o meblach, urządzeniach domowych, odzieży, a nawet sprzęcie sportowym, turystycznym i rehabilitacyjnym. Sprawdź, dlaczego warto ubezpieczyć ruchomości domowe.

Chcesz wiedzieć więcej i wykupić polisę dopasowaną do własnych potrzeb? Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym! Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi poradami, dotyczącymi:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też