Leczenie kanałowe – ile kosztuje i czy jest bolesne?

26.10.2023

Wizyta u stomatologa często wiąże się z dużym stresem, jednak współczesne metody stosowane przez specjalistów powodują, że nie ma się czego bać. Dowodem na to jest leczenie kanałowe – zabieg z pozoru skomplikowany i czasochłonny, a w rzeczywistości rutynowy i bezbolesny. Na czym polega i ile kosztuje? Sprawdźmy!

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (inaczej endodontyczne) to zabieg, którego celem jest usunięcie z zęba nieodwracalnie uszkodzonych tkanek. Mowa tu przede wszystkim o części komorowej miazgi, która znajduje się pod twardą warstwą zębiny. W wyniku rozwijającej się próchnicy ulega ona zakażeniu, co zwykle prowadzi do uciążliwego bólu. Stomatolog, przy użyciu odpowiednich narzędzi, oczyszcza komory i kanały z miazgi, usuwając w ten sposób szkodliwe bakterie.

Leczenie kanałowe znajduje zastosowanie w przypadku:

  • martwicy miazgi;
  • próchnicy wtórnej, która pojawia się wokół istniejących już wypełnień;
  • urazów zębów, które powodują odsłonięcie miazgi;
  • stanów zapalnych wywołanych przez bodźce termiczne, świetlne lub radioaktywne;
  • zmian okołowierzchołkowych.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zdiagnozowanie zmian chorobowych, które polega na przeprowadzeniu wywiadu i standardowego badania, a także wykonania zdjęć rentgenowskich. To właśnie na ich podstawie stomatolog będzie w stanie dokładnie sprawdzić wnętrze zęba i ocenić stan kanałów korzeniowych.

Drugim etapem jest otwarcie zęba, usunięcie próchnicy oraz wykonanie dojścia do kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog usuwa miazgę z komory i kanałów, a także dezynfekuje je w celu pozbycia się bakterii – aby leczenie przebiegło prawidłowo, stosuje się specjalistyczne urządzenie zwane endometrem. W celu uniknięcia ponownego zakażenia, konieczne jest również osuszenie kanałów i wypełnienie ich odpowiednimi materiałami termoplastycznymi (gutaperkę).

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa zęba – najczęściej przy użyciu tradycyjnych wypełnień albo (rzadziej) uzupełnień protetycznych. 

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Stany zapalne albo martwica miazgi wiąże się z uciążliwym bólem zęba (zwłaszcza podczas jedzenia), a także jego nadwrażliwością na ciepło i zimno. Pacjent może również zauważyć zmianę koloru zęba, a nawet obrzęk dziąseł.

Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego można stwierdzić wyłącznie po przeprowadzeniu badania oraz wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Dlatego w przypadku zauważenia wymienionych wyżej objawów należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.

Ile się płaci za leczenie kanałowe?

Zastanawiasz się, ile kosztuje leczenie kanałowe? Cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z zębem dwu-, trzy- czy czterokanałowym. W tym pierwszym przypadku zapłacisz od 500 do 900 zł, zaś przy większej liczbie kanałów nawet 1500 zł.

Leczenie kanałowe zęba – ile trwa?

Leczenie kanałowe najczęściej wymaga tylko jednej wizyty u stomatologa. Zabieg może trwać od 30 do nawet 120 minut – w zależności od skali problemu oraz liczby kanałów, które trzeba oczyścić.

Kiedy za późno na leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nie może zostać przeprowadzone w kilku przypadkach, zwłaszcza gdy:

  • ząb pękł pionowo lub poddziąsłowo;
  • doszło do znacznego ubytku kości wokół zęba;
  • próchnica zaatakowała korzenie zęba;
  • doszło do furkacji, czyli rozwidlenia korzeni zębowych;
  • kanał zęba został zamknięty przez zwapnioną miazgę.

Wszelkie zmiany powinny zostać zauważone jak najwcześniej, dlatego nie zwlekaj z wizytą u stomatologa – już pierwszy ból jest sygnałem, że warto odwiedzić jego gabinet!

Co zamiast leczenia kanałowego?

Nie istnieje sprawdzona alternatywa dla leczenia kanałowego. Jeżeli więc z niego zrezygnujesz, pozostanie tylko ekstrakcja, a więc usunięcie zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Nie, o ile skorzystasz z usług sprawdzonego stomatologa, który zastosuje odpowiednie znieczulenie miejscowe. Dzięki niemu podczas zabiegu możesz odczuwać tylko nieznaczny dyskomfort.

Zadbaj o swoje zdrowie z naszym ubezpieczeniem zdrowotnym!

Ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez Compensę to gwarancja szybkiego i efektywnego dostępu do opieki medycznej – dzięki polisie skorzystasz z usług nowoczesnych placówek medycznych, w których standardy leczenia znajdują się na bardzo wysokim poziomie.

W Compensie zaoferujemy Ci ubezpieczenie zdrowotne dopasowane do Twoich potrzeb. Zaproponujemy Ci również ubezpieczenie na życie – Maxima, które zapewnia świadczenia na wypadek chorób lub śmierci, oraz Między Nami Gold, które jest dedykowane seniorom. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z agentem Compensy!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jaki powinien być prawidłowy poziom cukru we krwi? [normy]

3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, co stanowi 9,1% całej populacji naszego kraju. Choroba ta nazywana jest „cywilizacyjną”, ponieważ wynika z trybu życia oraz diety współczesnych ludzi. Aby jej uniknąć, niezbędne jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia, zachowanie aktywnego trybu życia i kontrolowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi. Jakie są normy? Czym grozi zbyt niskie lub wysokie stężenie glukozy? I w końcu, co należy zrobić, aby je obniżyć? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń na życie

Ranking ubezpieczeń na życie to zbiór najlepszych polis ubezpieczeniowych, który powstał po to, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego ubezpieczenia dla Ciebie i Twojej rodziny. Ubezpieczenia na życie różnią się między sobą – zakresem ochrony, czasem trwania, a nawet celem i dodatkowymi funkcjami. Interesuje Cię inwestowanie w ramach comiesięcznej składki, gromadzenie oszczędności czy tanie ubezpieczenie pod kredyt? Porównaj ze sobą dostępne oferty i zadecyduj!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie grupowe w pracy - czy warto przystąpić?

Czy myślałeś kiedyś o ubezpieczeniu grupowym w pracy? To opcja, którą oferuje coraz więcej pracodawców w formie benefitu pracowniczego. Ale czy warto się na nią zdecydować? W naszym artykule przedstawiamy Ci, czym jest ubezpieczenie grupowe w pracy, co obejmuje, czy jest obowiązkowe oraz jakie korzyści przynosi w sytuacjach takich jak urodzenie dziecka, wypadek czy czasowa niezdolność do pracy. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu bliżej i sprawdźmy, jakie są jego zalety.

Czytaj więcej