Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Czy samochód elektryczny się opłaca? Plusy i minusy

24.03.2023

Rozwój elektromobilności w Polsce postępuje w bardzo szybkim tempie. Pod koniec 2022 roku w naszym kraju zarejestrowanych było ponad 31 tysięcy samochodów elektrycznych, co oznacza wzrost ich liczby o niemal 25 tysięcy w ciągu zaledwie jednego roku. Co sprawia, że pojazdy tego typu cieszą się tak dużym zainteresowaniem i czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Sprawdźmy!

Co to jest samochód elektryczny?

Samochód elektryczny to pojazd, który posiada napęd w postaci co najmniej jednego silnika elektrycznego. W praktyce działa on dokładnie tak samo, jak auto z silnikiem spalinowym, jednak do jego uruchomienia i użytkowania niezbędny jest prąd (a nie benzyna lub olej napędowy). Energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorach i przekazywana na koła za pomocą specjalnej przekładni.

Pierwszy samochód elektryczny powstał w połowie XIX wieku (prawdopodobnie w latach 1832-1839), a rozwój tego typu pojazdów miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku, po wynalezieniu akumulatora kwasowo-ołowiowego. Ich rosnąca popularność została jednak zahamowana przez szybsze i posiadające większy zasięg auta spalinowe.

Dzisiaj, w dobie rozwoju technologicznego i popularności ekologicznych rozwiązań, samochody elektryczne wracają do łask. Wynika to z faktu, że pod względem osiągów nie różnią się od aut napędzanych silnikiem spalinowym, a do tego są cichsze i bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Stają się więc alternatywą dla coraz większej liczby osób.

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów napędzanych energią elektryczną, które pod względem osiągów i komfortu mogą skutecznie rywalizować z najnowocześniejszymi pojazdami z silnikiem spalinowym. Niestety, przeszkodą dla wielu kupujących wciąż są ich wysokie ceny – często nawet dwu- albo trzykrotnie wyższe od modeli „klasycznych”.

Najtańszy samochód elektryczny, dostępny na polskim rynku, to aktualnie Dacia Spring, za którą trzeba zapłacić minimum 76 tysięcy złotych. Posiada 4 miejsca i 300-litrowy bagażnik, bez problemu osiągając prędkości rzędu 120-130 km/h. Za inne samochody elektryczne, takie jak Fiat 500e, Nissan Leaf czy Opel Corsa-e, trzeba zwykle zapłacić ponad 100 tysięcy złotych.

Planujesz zdobyć uprawnienia kierowcy i w przyszłości zakupić samochód elektryczny? Sprawdź, ile aktualnie kosztuje prawo jazdy kategorii B!

Ile ładuje się samochód elektryczny?

Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od pojemności jego akumulatora, typu ładowarki, a także rodzaju prądu. Najdłużej proces ten trwa w przypadku zastosowania zwykłego gniazdka – nawet kilkanaście godzin. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ładowarka naścienna prądu przemiennego (AC), czyli tzw. wallbox – skraca ona czas ładowania do zaledwie kilku godzin.

Jeżeli właścicielowi samochodu elektrycznego zależy na czasie, powinien skorzystać ze stacji szybkiego ładowania, która wykorzystuje prąd stały (DC) i posiada zwykle bardzo dużą moc. W efekcie pozwala naładować pojazd w 20-30 minut. Niestety, dostępność takich stacji wciąż jest ograniczona. Aktualnie w Polsce korzystać z można z 2612 punktów ładowania – na jeden przypada więc około 12-13 samochodów elektrycznych.

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Najbardziej powszechną, ale jednocześnie najmniej efektywną metodą, jest ładowanie ze zwykłego gniazdka, w którym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230 V i natężeniu 16A. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie około 2-2,3 kW prądu na godzinę, jednak cały proces – jak wspomnieliśmy wcześniej – trwa nawet kilkanaście godzin.

Bardzo ciekawą alternatywą są także przytoczone już wallboxy. Można zamontować je we własnym domu i tym samym skrócić czas ładowania samochodu elektrycznego. Koszt takiego rozwiązania to minimum 2,5 tysiąca złotych, ale stanowi świetną inwestycję – zwłaszcza dla osób, które posiadają instalację fotowoltaiczną i dzięki temu mogą zasilać swój pojazd darmowym prądem.

Ile km przejedzie samochód elektryczny po pełnym naładowaniu?

Samochód elektryczny, po pełnym naładowaniu, przejedzie od 200 do 400 km. Mowa tu o najpopularniejszych i najtańszych modelach. Te droższe i posiadające bardziej pojemne baterie, jak np. Tesla Model S, są w stanie pokonać nawet 600 km bez ponownego podłączania do stacji.

W kolejnych latach sytuacja z pewnością ulegnie poprawie. Już teraz widoczny jest rokroczny wzrost pojemności baterii, dzięki czemu niebawem większość „elektryków” będzie w stanie przejechać nawet 700-800 km na jednym ładowaniu.

Jak dostać dofinansowanie na samochód elektryczny?

Choć samochód elektryczny to duży wydatek, jego koszt można zmniejszyć dzięki dofinansowaniu. Mowa tu o rządowym programie „Mój Elektryk”, który obsługiwany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dotyczy zarówno zakupu, leasingu, jak i najmu długoterminowego takiego pojazdu.

Osoby fizyczne mogą liczyć na dopłaty:

  • do 18 750 zł (bez Karty Dużej Rodziny i przy maksymalnej cenie pojazdu 225 000 zł);
  • do 27 000 zł (z Kartą Dużej Rodziny i bez limitu ceny pojazdu).

Nabór do programu „Mój Elektryk” trwa – aby skorzystać z dofinansowania, wystarczy po zakupie samochodu elektrycznego złożyć wniosek elektroniczny bezpośrednio do NFOŚiGW (niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego). 

Czy samochód elektryczny się opłaca? Plusy i minusy

Samochód elektryczny może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób korzystających z fotowoltaiki, którzy mogą praktycznie za darmo zasilać go wyprodukowaną przez instalację PV energią elektryczną. Pozwoli to na uniezależnienie się od rosnących cen tradycyjnych paliw i korzystanie z pojazdu bez ograniczeń.

Do innych zalet, jakie posiada samochód elektryczny, zaliczamy:

  • dużą wydajność, porównywalną z samochodami napędzanymi silnikiem spalinowym;
  • niższą awaryjność, co wynika z mniejszej liczby komponentów oraz prostszej konstrukcji silnika elektrycznego;
  • komfort, wynikający z jednej strony z prostej obsługi i przyjemnej jazdy, a z drugiej z cichszej pracy silnika elektrycznego;
  • wysoką żywotność akumulatora, dzięki czemu samochód elektryczny może być niezawodny na przestrzeni wielu lat;
  • ekologiczność – pojazdy tego typu są przyjazne dla środowiska i człowieka, nie emitując szkodliwych spalin.

Czy samochód elektryczny posiada wady? Tak, a do tych najważniejszych zaliczają się wysokie koszty zakupu oraz konieczność częstego ładowania. Problemem może być także mała liczba stacji ładowania oraz konieczność naprawy takiego auta w wyspecjalizowanym serwisie, który zajmuje się samochodami elektrycznymi.

Decyzja o zakupie jest więc kwestią indywidualną. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy poruszasz się samochodem elektrycznym, czy z napędem spalinowym, obowiązują Cię takie same przepisy na drodze. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie kary grożą Ci w przypadku ich złamania, sprawdź nowy taryfikator mandatów.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego w Compensie

Pamiętaj, że jako właściciel auta elektrycznego, powinieneś wykupić stosowne ubezpieczenie samochodu. OC pozwoli pokryć szkody osoby poszkodowanej w zdarzeniu drogowym, którego jesteś sprawcą. Sprawdź, czy Twoje auto jest ubezpieczone (również po numerze rejestracyjnym) i wykup polisę na korzystnych warunkach!

W Compensa oferujemy także inne ubezpieczenia, w tym AC, które ochroni Cię przed skutkami strat finansowych, jakie powstały w wyniku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu elektrycznego. Uzupełnione o NNW czy Assistance, zapewni Ci pełne poczucie bezpieczeństwa na drodze i w czasie parkowania pojazdu!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też