Jak bezpiecznie korzystać z sieci Wi-Fi?

22.11.2023

Zdecydowana większość z nas korzysta z publicznych sieci Wi-Fi. Jest to wygodne i ekonomiczne – zwłaszcza, gdy jedziemy na wakacje, jesteśmy w galerii handlowej czy spacerujemy po miejskim rynku. Niestety, nigdy nie wiadomo, kto jeszcze używa otwartej sieci Wi-Fi oraz kto ją udostępnia. Nierozważne korzystanie z niej może doprowadzić do kradzieży danych, a nawet zainstalowania na telefonie niebezpiecznych programów lub podsłuchów. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami!

Bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi to podstawa!

Ryzyko związane z publicznym Wi-Fi nie oznacza, że należy całkowicie z niego zrezygnować. Warto jednak korzystać z otwartych sieci wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Kiedy jesteś w miejscu publicznym i musisz odwiedzić jakąś stronę lub sprawdzić pocztę, powinieneś raczej wybrać swój internet w telefonie.

Czasami jednak jest to niemożliwe, dlatego warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym unikniesz kradzieży danych do absolutnego minimum. Jak się zabezpieczyć, korzystając z publicznej sieci Wi-Fi?

 1. Łącz się wyłącznie ze sprawdzonymi punktami dostępu, oferowanymi np. przez hotel, w którym przebywasz czy galerię handlową, w której robisz zakupy. Sieci bezprzewodowe często są tworzone przez cyberprzestępców, którzy czekają na okazję, by dostać się do informacji zapisanych w Twoim telefonie. Dlatego staraj się ich unikać, dokładnie sprawdzając nazwę hosta i rezygnując z Wi-Fi, które nie wymaga podania hasła.
 2. Nie podawaj wrażliwych danych. Podczas korzystania z publicznego Wi-Fi zrezygnuj z zakupów, wypełniania formularzy oraz logowania się do bankowości internetowej, na pocztę czy do portali społecznościowych. Informacje, jakie wpiszesz w swoim telefonie, mogą bowiem zostać przechwycone przez cyberprzestępcę, który następnie wykorzysta je do swoich celów.
 3. Nie odwiedzaj niezabezpieczonych stron. Korzystając z otwartej sieci, odwiedzaj wyłącznie sprawdzone i bezpieczne witryny, które posiadają certyfikat SSL i tym samym zapewniają szyfrowane połączenia. Posiadają one symbol kłódki oraz początek HTTPS w pasku adresu przeglądarki.
 4. Zastosuj VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Dzięki temu podczas surfowania w internecie poza domem ukryjesz swoją aktywność w sieci i lokalizację, a także zyskasz całkowitą anonimowość. VPN z wieloma przydatnymi funkcjami to często usługa płatna – kosztuje około 150-250 zł na rok, jednak zdecydowanie warto z niej skorzystać.
 5. Zainstaluj program antywirusowy. Dzięki niemu unikniesz ryzyka zainfekowania telefonu lub komputera przez złośliwe oprogramowanie, które mogłoby zostać wykorzystane przez hakerów do kradzieży danych.
 6. Używaj skomplikowanych i różnych haseł. Jeżeli już musisz zalogować się do jakiegoś portalu, pamiętaj o stosowaniu długich haseł, które będą trudne do rozszyfrowania. Warto również włączyć dwuetapową weryfikację w serwisach, które oferują taką możliwość.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi będzie o wiele bezpieczniejsze.

Jak zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi i korzystać z niej bez żadnych obaw?

Zagrożeniem dla każdego użytkownika internetu jest nie tylko publiczne Wi-Fi, ale również niewłaściwie zabezpieczona sieć bezprzewodowa w domu. Ona także może być celem cyberprzestępców, dlatego warto ją właściwie chronić. Jest na to kilka sposobów.

 1. Ukryj sieć Wi-Fi. Łącząc się z Wi-Fi, widzisz listę dostępnych sieci, z którymi możesz się połączyć. Oznacza to, że osoby znajdujące się w pobliżu prawdopodobnie widzą również Twoje SSID – warto więc je ukryć (możesz to zrobić w ustawieniach routera). Jeżeli chcesz chwilowo udostępnić swoją sieć swoim znajomym, stwórz W-Fi dla gości – dzięki temu wciąż pozostanie ona ukryta.
 2. Zastosuj silne hasło. Dzięki niemu zabezpieczysz swoją sieć Wi-Fi przed dostępem niepowołanych osób. Pamiętaj, by hasło posiadało minimum 16 znaków i składało się z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. Unikaj prostych, łatwych do odgadnięcia słów, a także dat – np. urodzin.
 3. Zabezpiecz swój router. Standardowym zabezpieczeniem sieci bezprzewodowej jest WPA2 – warto wejść w ustawienia i przekonać się, czy zostało ono ustawione w przypadku Twojego Wi-Fi. Jego brak oznacza, że sieć jest całkowicie otwarta i może z niej skorzystać niemal każdy. Pamiętaj również, by zablokować możliwość zdalnego dostępu do routera!
 4. Korzystaj z programu antywirusowego i aktualizuj oprogramowanie routera. To pierwsze rozwiązanie jest absolutnie niezbędne, podobnie jak w przypadku korzystania z ogólnodostępnych sieci. Równie istotne może okazać się aktualizowanie oprogramowania routera, o czym zapomina wiele osób. Korzystając z tej opcji, zyskasz pewność, że Twoje Wi-Fi będzie pozbawione wszelkich luk w zabezpieczeniach.
 5. Aktywuj filtrowanie adresów MAC. Dzięki temu w momencie podłączania nowego urządzenia do sieci niezbędne okaże się wprowadzenie jego adresu MAC (w ustawieniach routera). Pozwoli to zyskać dodatkowe zabezpieczenie przed cyberatakami.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak chronić swoją tożsamość online?

Każdy człowiek ma swoją unikalną tożsamość, która odróżnia go od innych. W dobie rozwoju technologicznego i ogromnej popularności internetu coraz częściej mówi się również o tożsamości online, która stanowi zbiór cech oraz interakcji podejmowanych w cyfrowym świecie. Jej ochrona jest niezwykle istotna, ponieważ może zostać wykorzystana przez osoby trzecie do niewłaściwych celów. Jak robić to skutecznie?

Czytaj więcej
Jak tworzyć bezpieczne hasła i przesyłać dane w internecie?

Internet stał się miejscem, w którym nie tylko poszukujemy rozrywki, ale również finalizujemy ważne transakcje i załatwiamy różnego rodzaju sprawy, np. urzędowe. W efekcie zakładamy konta na wielu portalach i pozostawiamy tam swoje dane, które mogą stać się celem cyberprzestępców. Dlatego, chcąc je odpowiednio ochronić, należy tworzyć bezpieczne hasła i odpowiednio nimi zarządzać. Sprawdź, jak robić to prawidłowo!

Czytaj więcej
Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej – sprawdź, jak uniknąć spamu i phishingu!

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada własną skrzynkę e-mail. Umożliwia ona wygodne wysyłanie wiadomości i kontaktowanie się z bliskimi, klientami czy pracodawcą. Niestety, korzystanie z poczty elektronicznej wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Hakerzy wykorzystują ją do kradzieży danych, zaś firmy i organizacje do zasypywania nas niechcianymi treściami. Jak się przed tym wszystkim bronić? Wystarczy kilka sprawdzonych metod i świadomość tego, jakie zagrożenia czyhają na Ciebie w e-mailach.

Czytaj więcej