Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego?

16.06.2023

Ustalanie wartości pojazdów to tylko jedna z usług, jakie świadczy rzeczoznawca samochodowy. Jego kwalifikacje pozwalają również na wycenę szkód powstałych podczas zdarzenia drogowego, a nawet stwierdzenie, w jaki sposób doszło do kolizji czy wypadku. Kiedy wsparcie rzeczoznawcy samochodowego może okazać się niezbędne i ile kosztują jego usługi?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?

Rzeczoznawca samochodowy jest ekspertem w zakresie techniki samochodowej, który zajmuje się przede wszystkim wyceną pojazdów. To jednak nie wszystko – wiedza o pojazdach pozwala mu również na wycenę szkód powstałych w kolizji lub wypadku drogowym, a także ustalenie, jak do nich doszło. W praktyce rzeczoznawca samochodowy może więc odtworzyć przebieg zdarzenia i stwierdzić, z jaką prędkością poruszały się pojazdy albo pomóc w ustaleniu sprawcy.

Z usług takiego specjalisty korzystają nie tylko osoby prywatne, chcące np. wycenić sprzedawany pojazd albo dowiedzieć się, czy stan techniczny kupowanego samochodu jest odpowiedni. Po ekspertyzy specjalisty sięgają również sądy i Towarzystwa Ubezpieczeniowe .

Zawód rzeczoznawcy samochodowego jest w naszym kraju regulowany. Zgodnie z art. 79a Prawa o ruchu drogowym może nim zostać osoba, która:

 • posiada co najmniej wykształcenie średnie (lub średnie branżowe);
 • posiada 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;
 • posiada prawo jazdy kat. A, B oraz C1 lub C;
 • nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;
 • posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji;
 • została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

Ile kosztuje opinia rzeczoznawcy?

W zdecydowanej większości przypadków rzeczoznawcy samochodowi nie posiadają stałego cennika albo podają jedynie orientacyjne ceny usług. Wynika to z faktu, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a swoje działania wyceniają w oparciu o rodzaj zlecenia i nakład pracy oraz rejonu i odległości zamieszkania zlecającego.

To, ile zapłacisz rzeczoznawcy samochodowemu, zależy więc od tego, z jakiej usługi skorzystasz. Ceny kształtują się następująco:

 • wycena wartości samochodu osobowego to koszt rzędu 300 - 500 zł;
 • wycena wartości motocykla to koszt rzędu 300 - 550 zł;
 • wycena wartości samochodu ciężarowego to koszt rzędu 400 - 800 zł;
 • opinia dotycząca stanu technicznego pojazdu to koszt rzędu 1 000 – 2 000 zł.

Cennik jest indywidualny uzależniony również od stany technicznego pojazdu – w przypadku przedmiotów uszkodzonych ulega zmianie i rzeczoznawca powinien być o tym poinformowany.

Kupujesz albo sprzedajesz motor? Sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla!

Ile kosztuje ekspertyza rzeczoznawcy samochodowego?

Podobnie jest w przypadku specjalistycznych ekspertyz, które dokonywane są w przypadku zdarzeń drogowych – również one podlegają indywidualnej wycenie. Pełna ocena techniczna powypadkowego lub pokolizyjnego pojazdu to koszt rzędu 500 - 1 500 zł – w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, czy też nie.

Z kolei kompletna rekonstrukcja zdarzenia drogowego może kosztować u rzeczoznawcy samochodowego nawet kilka tysięcy złotych.

Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rzeczoznawca samochodowy posiada odpowiednie uprawnienia (zgodne z art. 79a Prawa o ruchu drogowym) i znajduje się w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

Lista jest ogólnodostępna i można zapoznać się z nią w każdej chwili – jeżeli nazwisko specjalisty na niej widnieje, możesz mieć pewność, że zapewni Ci wysokiej jakości usługi.

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą samochodowym?

Jeżeli chcesz, aby opinia lub ekspertyza rzeczoznawcy samochodowego była rzetelna i pozwoliła Ci osiągnąć własne cele, powinieneś zgromadzić niezbędne dokumenty. Im szybciej dostarczysz je specjaliście, tym krócej będziesz czekał na realizację usługi.

Zwykle przed spotkaniem z rzeczoznawcą samochodowym warto przygotować:

 • dokumenty dotyczące samochodu, w tym dowód rejestracyjny, ważne badanie techniczne, prawo jazdy, kartę pojazdu (o ile została wydana) oraz ubezpieczenie samochodu (OC);
 • zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia drogowego (np. uszkodzonych elementów);
 • ekspertyzę wykonaną przez firmę ubezpieczeniową;
 • opis zdarzenia drogowego, spis uszkodzeń, notatki policji oraz inne dokumenty, które mogą okazać się pomocne.

Pamiętaj! O tym, jakie dokumenty będą potrzebne przy konkretnym zleceniu, zostaniesz poinformowany przez rzeczoznawcę samochodowego, z którym rozpoczynasz współpracę.

Co sprawdza rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy po pojawieniu się na miejscu zdarzenia weryfikuje stan prawny i dokonuje szczegółowych oględzin pojazdu. Na ich podstawie przygotowuje dokumentację, która składa się z danych samochodu, listy uszkodzeń oraz zdjęć. Jego zadaniem jest także wycena wartości pojazdu oraz kosztów naprawy.

Jeżeli korzystasz z usług rzeczoznawcy do oględzin kupowanego lub sprzedawanego pojazdu, możesz mieć pewność, że dokona on szczegółowego sprawdzenia samochodu, oceniając stan podzespołów, przeprowadzając badania stanowiskowe, dokonując pomiaru grubości powłok lakierniczych, a także testując działanie urządzeń elektrycznych. Prawdopodobnie zdecyduje się on także na jazdę próbną.

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego?

Z pomocy rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać w kilku sytuacjach:

 • przed zakupem samochodu z rynku wtórnego i podpisaniem umowy kupna-sprzedaży – dzięki temu dowiesz się, czy pojazd nie jest powypadkowy i czy jego stan techniczny odpowiada temu, co zostało zawarte w ogłoszeniu;
 • przed sprzedażą samochodu – dzięki temu dowiesz się, jaką kwotę możesz żądać od kupującego;
 • po naprawie samochodu – rzeczoznawca oceni, czy pracownicy warsztatu przeprowadzili swoje prace prawidłowo i uczciwie je wycenili;
 • przed dochodzeniem odszkodowania – zwłaszcza, jeżeli wycena przygotowana przez rzeczoznawcę firmy ubezpieczeniowej wydaje się zbyt niska.

Uwaga! Jeżeli kupujesz samochód z rynku wtórnego albo sprowadzasz go z zagranicy, skorzystaj z usług rzeczoznawcy. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestycja będzie udana, a korzystanie z zakupionego pojazdu okaże się bezproblemowe na przestrzeni wielu lat. Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży pamiętaj również o rejestracji pojazdu i wykupieniu ubezpieczenia. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja i OC samochodu.

Źródła cen usług:

https://kb.pl/transport/prawo-motoryzacyjne/cennik-rzeczoznawcow-samochodowych-zobacz-ile-kosztuje-opinia-bieglego-rzeczoznawcy/

https://www.24hours-news.net/pl/technika/ile-kosztuje-profesjonalna-ekspertyza-rzeczoznawcy-samochodowego.html


Poprzedni Następny
Przeczytaj też