Program pierwsze mieszkanie – kiedy i kto może skorzystać?

08.11.2023

Wysokie ceny mieszkań oraz utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych to dzisiaj spory problem dotykający zwłaszcza młodych ludzi. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało program Pierwsze Mieszkanie, który przewiduje wsparcie dla osób planujących zakup nieruchomości. Zapewnia on kredyty z dofinansowaniem na 10 lat oraz preferencyjne konta oszczędnościowe z dopłatami. Na czym dokładnie polega program, kto może z niego skorzystać i od kiedy? Sprawdźmy!

Na czym polega program Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsze Mieszkanie to program, który został zatwierdzony 14 marca 2023 roku. Stanowi odpowiedź na problemy młodych Polaków, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości oraz duże wymagania banków udzielających kredyty hipoteczne nie są w stanie spełnić marzenia o własnych czterech ścianach. W praktyce, ma on stanowić rozwinięcie idei wcześniejszych programów, takich jak Mieszkanie dla Młodych, które jednak nie do końca spełniły oczekiwania kredytobiorców.

Pierwsze Mieszkanie posiada dwa filary:

 • Bezpieczny Kredyt 2%, czyli dopłaty do kredytów hipotecznych przez okres nawet 10 lat;
 • Konto Mieszkaniowe, czyli rachunki oszczędnościowe z odkładanymi na cele mieszkaniowe oszczędnościami, które będą premiowane corocznymi dofinansowaniami.

Program ten, w porównaniu do Mieszkania dla Młodych, ma obejmować większą liczbę obywateli oraz zapewniać bardziej kompleksowe wsparcie w procesie zakupu mieszkania.

Sprawdź również, czym jest umowa przedwstępna kupna mieszkania.

Kto może skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Aby skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie, trzeba spełnić zaledwie dwa warunki:

 • mieć mniej niż 45 lat;
 • nie być właścicielem albo współwłaścicielem żadnej nieruchomości.

Warto dodać, że z programu wyłączone są osoby, które posiadały wcześniej nieruchomość, ale ją sprzedały.

Kto dostanie kredyt na Pierwsze Mieszkanie?

W praktyce o kredyt na Pierwsze Mieszkanie może ubiegać się bardzo duża liczba Polaków – nie tylko młodych czy najuboższych. Wynika to zarówno z wysokiego progu wiekowego, jak i wielu innych czynników. Program:

 • dotyczy zarówno pierwotnego, jak i wtórnego rynku nieruchomości;
 • dotyczy zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych;
 • nie posiada limitu dochodowego;
 • nie posiada limitu wartości nieruchomości;
 • zapewnia wsparcie singlom, małżeństwom oraz osobom posiadającym dzieci;
 • zapewnia niższy próg uzyskania kredytu hipotecznego.

Co więcej, wspomniane Konta Mieszkaniowe mogą zakładać osoby bardzo młode, które ukończyły 13 lat.

Program Pierwsze Mieszkanie – od kiedy?

Program Pierwsze Mieszkanie oficjalnie wystartował 1 lipca 2023 roku. W efekcie można już zgłaszać się do banków, które biorą w nim udział, z wnioskami – zarówno o preferencyjne kredyty hipoteczne, jak i Konta Mieszkaniowe.

„Pierwsze Mieszkanie” – jakie ulgi przysługują przy zakupie pierwszej nieruchomości?

Fundamentem programu Pierwsze Mieszkanie jest Bezpieczny Kredyt 2%. W ramach tej ulgi osoby po raz pierwszy kupujące mieszkanie lub dom mogą w wybranych bankach ubiegać się o kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na czym to polega i jakie korzyści zapewnia kredytobiorcom?

Program zakłada dopłatę do rat kredytu przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania. Stanowić ma ją różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. W praktyce oznaczać to może nawet o kilkaset złotych niższą ratę kredytu, a także zmniejszenie łącznych kosztów odsetkowych kredytu o kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych – w zależności od wysokości zobowiązania.

Jaka może być maksymalna kwota kredytu? Jest to uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego:

 • 500 000 złotych w przypadku jednoosobowego gospodarstwa;
 • 600 000 złotych w przypadku wieloosobowego gospodarstwa (np. rodzice z dziećmi).

Uwaga! Ubiegając się o Bezpieczny Kredyt 2%, możesz skorzystać również z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, dzięki któremu zaciągniesz kredyt bez wymaganej przez bank minimalnej wpłaty własnej.

Uzupełnieniem programu Pierwsze Mieszkanie jest wspomniane Konto Mieszkaniowe dedykowane osobom planującym zakup mieszkania lub domu, które nie posiadają żadnej nieruchomości. Polega ono na tym, że zakładając rachunek oszczędnościowy w banku komercyjnym i systematycznie odkładając na nim pieniądze na cele mieszkaniowe, zyskasz coroczne dofinansowanie (tzw. Premię Mieszkaniową), które ma zrekompensować skutki inflacji albo wzrostu cen nieruchomości. Co więcej, Konto Mieszkaniowe zwalnia z podatku Belki (podatku od odsetek wynoszącego 19%).

Aby zyskać Premię Mieszkaniową, należy wpłacać na konto minimum 500 zł miesięcznie (6 000 zł rocznie).

Ubezpiecz swoje pierwsze mieszkanie w Compensie!

Program Pierwsze Mieszkanie może więc okazać się sporym wsparciem dla Polaków, którzy oszczędzają na własną nieruchomość albo chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jeżeli uda Ci się osiągnąć ten cel, nie zapomnij o bardzo ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie domu lub mieszkania.

W Compensie oferujemy dwa warianty polisy:

Dla kredytobiorców przygotowaliśmy atrakcyjne ubezpieczenie nieruchomości do kredytu.

Chcesz wiedzieć więcej i wybrać odpowiednią polisę, która zapewni Ci kompleksową ochronę? Zapraszamy do kontaktu z agentem Compensy!

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też